Support our mission
 

(Click to jump ahead to Class A boys, Class AA girls and Class AA boys)

Class A girlsAt Kelly Fitness & Sports Center, Camp Walker, and Warrior Gym, Taegu American High School, Camp George, South Korea.

Double-elimination playoffs

Wednesday’s games

Game 1-E.J. King, Japan, 44, Korea International 20Game 2-St. Paul Christian, Guam, 55, Yongsan International-Seoul 16Game 3-Sacred Heart, Japan, 54, Taegu American, South Korea, 42Game 4-Matthew C. Perry, Japan, 51, Osan American, South Korea, 46, OTGame 5-Morrison Christian Academy, Taiwan, 54, E.J. King 31Game 6-Faith Academy, Philippines, 65, St. Paul Christian 39

Thursday’s games

Game 7-YIS-Seoul 39, Korea Int’l 22; Korea International eliminatedGame 8-Taegu 48, Osan 32; Osan eliminatedGame 9-Sacred Heart 55, Morrison 43Game 10-E.J. King 54, YIS-Seoul 35; YIS-Seoul eliminatedGame 11-Faith 65, M.C. Perry 36Game 12-St. Paul 57, Taegu 43; Taegu eliminatedGame 13-Morrison 41, E.J. King 23; E.J. King eliminatedGame 14-St. Paul 61, M.C. Perry 49; M.C. Perry eliminatedGame 15-Faith 52, Sacred Heart 42Game 16-Morrison 52, St. Paul 34; St. Paul eliminated

Friday’s games

Game 17-Sacred Heart vs. MorrisonGame 18-Faith vs. G17 winnerGame 19-Faith vs. G17 winner, if Faith loses G18

Thursday’s summaries

YIS-Seoul 39, Korea Int’l 22 YIS-S..........12 10 5 12—39KIS..........7 1 7 7—22Scorer-YIS-Seoul, Esther Oh 14.

Taegu 48, Osan 32 Taegu..........14 8 7 19—48Osan..........5 12 13 3—32Scorers-Taegu, LaShae Denson 28, Jamie Cheniault 10; Osan American, Chenea Branch 10, Starlet Davis 10.

Sacred Heart 55, Morrison 43 Sacred Heart..........17 12 13 13—55MCA..........10 10 8 15—43Scorers-Sacred Heart, Emily Strack 13, Leyna Arbour 12, Hannah Arbour 12, Monica Kusaka 10; Morrison, Ashley Muller 20, Jen Craker 11.

E.J. King 54, YIS-Seoul 35 E.J. King..........16 16 14 8—54YIS-S..........6 4 11 14—35Scorers-E.J. King, Kristia Suriben 17, Angelica Mabini 16, Christina Renick 12; YIS-Seoul, Esther Oh 17.

Faith 65, M.C. Perry 36 M.C. Perry..........10 11 5 10—36Faith..........18 21 14 12—65Scorers-Faith, Anna DeHart 16, Tashia Hardeman 14; M.C. Perry, Kiara Lacey 11, Ashley Taylor 10.

St. Paul 57, Taegu 43 St. Paul..........12 22 6 17—57Taegu..........10 13 11 8—43Scorers-St. Paul, Derin Santos 23, Lani Manalo 13; Taegu, Sarah Eades 18, Jamie Cheniault 10.

Morrison 41, E.J. King 23 MCA..........11 14 8 8—41E.J. King..........4 6 9 4—23Scorer-Morrison, Tabitha Atkin 10.

St. Paul 61, M.C. Perry 49 M.C. Perry..........13 19 9 8—49St. Paul..........15 11 16 20—61Scorers-St. Paul, Derin Santos 14, Rebecca Tomada 13; M.C. Perry, Ashley Taylor 22, DeAndrea Taylor 18.

Faith 52, Sacred Heart 42 Faith..........8 14 13 17—52Sacred Heart..........15 6 9 12—42Scorers-Faith, Anna Dehart 13, Crystal Ballentyne 13; Sacred Heart, Hannah Arbour 15, Leyna Arbour 13.

Morrison 52, St. Paul 34 St. Paul..........0 12 14 4—34MCA..........14 12 11 21—52

Class A boysAt Ironworks Fitness & Sports Center, Marine Corps Air Station Iwakuni, Japan

Double-elimination playoffs

Wednesday’s games

Game 1-International Christian-Uijongbu, South Korea, 42, Centennial Christian, South Korea, 34Game 2-St. Paul Christian, Guam, 40, Taegu American, South Korea, 28Game 3-Korea International 66, Osan American, South Korea, 63, OTGame 4-E.J. King, Japan, 71, Yongsan International-Seoul 65Game 5-Matthew C. Perry, Japan, 69, International Christian-Uijongbu 38Game 6-Morrison Christian Academy, Taiwan, 65, St. Paul Christian 35Game 7-Faith Academy, Philippines, 65, Korea International 19Game 8-Taegu 79, Yongsan Int’l 77, 3 OT; Yongsan Int’l eliminatedGame 9-Osan 56, ICS-Ujongbu 30; ICStian-Uijongbu eliminatedGame 10-St. Paul 60, Centennial Christian 40; Centennial Christian eliminatedGame 11-Taegu 63, Osan 59; Osan eliminatedGame 12-St. Paul 66, Korea Int’l 47; Korea Int’l eliminatedGame 13-M.C. Perry 71, E.J. King 65Game 14-Faith 57, Morrison 39

Thursday’s games

Game 15-E.J. King 69, St. Paul 51; St. Paul eliminatedGame 16-Morrison 72, Taegu 40; Taegu AmericanGame 17-Faith 69, M.C. Perry 19Game 18-Morrison 81, E.J. King 58; E.J. King eliminated

Friday’s games

Game 19-M.C. Perry vs. MorrisonGame 20-Faith vs. G19 winnerGame 21-Faith vs. G19 winner, if Faith loses G20

Thursday’s summaries

E.J. King 69, St. Paul 51 E.J. King..........20 13 19 17—69St. Paul..........14 11 12 14—51Scorers-E.J. King, Dominique Johnson 25, Fernando Rico 23; St. Paul, Pierre Evangelista 14.

Morrison 72, Taegu 40 Taegu..........8 7 9 16—40MCA..........17 22 12 21—72Scorers-Morrison, Elliott Tan 14; Taegu, Thomas Brooks 12.

Faith 69, M.C. Perry 19 M.C. Perry..........6 3 6 4—19Faith..........16 23 16 14—69Scorer-Faith, Kirk Long 14.

Morrison 81, E.J. King 58 E.J. King..........13 23 10 12—58MCA..........25 20 19 17—81Scorers-Morrison, Elliott Tan 34; E.J. King, Dominique Johnson 17.

Class AA girlsAt Nakayoshi Gym and Panther Pit, Kadena H.S., Kadena Air Base, Okinawa

Single-elimination playoffs

Wednesday’s games

Game 1-Kadena, Okinawa, 61, Zama American, Japan, 16Game 2-Hong Kong International 52, Edgren, Japan, 35Game 3-Christian Academy In Japan 53, Kadena JV, Okinawa, 37Game 4-Seoul American 85, Kubasaki JV, Okinawa, 18Game 5-Yokota, Japan, 48, John F. Kennedy, Guam, 43Game 6-Southern, Guam, 47, Guam High 29Game 7-American School In Japan 38, Nile C. Kinnick, Japan, 27Game 8-Kubasaki, Okinawa, 45, Simon Sanchez, Guam, 29

Thursday’s games

Game 9-Edgren 32, Zama 31Game 10-Kadena JV 38, Kubasaki JV 14Game 11-John F. Kennedy 33, Guam 30Game 12-Kinnick 46, Simon Sanchez 35Game 13-Kadena 49, Hong Kong 26Game 14-Seoul American 43, CAJ 28Game 15-Yokota 63, Southern 45Game 16-ASIJ 46, Kubasaki 44Game 17-Kubasaki 52, Edgren 49Game 18-Kadena JV 44, Southern 40Game 19-CAJ 40, John F. Kennedy 29Game 20-Hong Kong 38, Kinnick 37

Friday’s games

Game 21-Zama vs. KinnickGame 22-Kubasaki JV vs. John F. KennedyGame 23-Guam vs. SouthernGame 24-Simon Sanchez vs. EdgrenGame 25-G21 winner vs. G22 winnerGame 26-G23 winner vs. G24 winnerGame 27-Kubasaki vs. Kadena JVGame 28-CAJ vs. Hong KongGame 29-Kadena vs. Seoul AmericanGame 30-Yokota vs. ASIJ

Saturday’s games

Game 31-G25 winner vs. G26 winner, ninth placeGame 32-G27 loser vs. G28 loser, seventh placeGame 33-G27 winner vs. G28 winner, fifth placeGame 34-G29 loser vs. G30 loser, third placeGame 35-G29 winner vs. G30 winner, championship

Thursday’s summaries

Edgren 32, Zama 31 Edgren..........6 7 4 15—32Zama..........6 10 7 8—31Scorers-Edgren, Krystine Horsley 21; Zama, Elizabeth Powell 13.

Kadena JV 38, Kubasaki JV 14 Kubasaki JV..........4 2 6 2—14Kadena JV..........10 12 9 7—38Scorer-Kadena JV, Jasmine Baker 10.

John F. Kennedy 33, Guam 30 Guam High..........5 7 11 7—30JFK..........10 11 3 9—33Scorer-JFK, Catherine Aguinde 14.

Kinnick 46, Simon Sanchez 35 SSHS..........10 16 5 4—35Kinnick..........2 18 13 13—46Scorer-Simon Sanchez, Tiffany Tallada 10.

Kadena 49, Hong Kong 26 Hong Kong..........5 6 6 10—26Kadena..........8 10 15 26—49Scorers-Kadena, Monica Hayes 10; Hong Kong, Kelly Delchere 14.

Seoul American 43, CAJ 28 Seoul..........12 11 7 13—43CAJ..........4 6 12 6—28Scorers-Seoul, Avianca Manning 18, Alyssa Gray 10.

Yokota 63, Southern 45 Southern..........11 14 7 13—45Yokota..........17 12 13 21—63Scorers-Yokota, Daniya Nixon 12, Lauryn Thomas 12, Anya Brown 10, Allora Bellanger 10; Southern, Chelsie Gofigan 13, Joy Baza 11.

ASIJ 46, Kubasaki 44 Kubasaki..........13 16 7 8—44ASIJ..........14 12 11 10—46Scorers-ASIJ, Catherine Thornton 17; Kubasaki, M.J. Townsel 13, Raelene Tajalle 13.

Kadena JV 44, Southern 40 Kadena JV..........10 11 9 14—44Southern..........13 6 5 16—40Scorers-Kadena JV, Javinia Riddick 16, Jasmine Baker 13; Southern, Chelsie Gofigan 11, Kylie Maurer 11.

CAJ 40, John F. Kennedy 29 CAJ..........12 11 11 6—40JFK..........5 0 6 18—29Scorer-JFK, Catherine Aguinde 17.

Kubasaki 52, Edgren 49 Kubasaki..........10 16 12 14—52Edgren..........12 8 19 10—49Scorers-Kubasaki, Sarah Brubaker 10, Kyera Tennyson 10; Edgren, Vanessa Mandelin 16, Britni Bledsoe 13.

Class AA boysAt Collier Field House and Falcon Gym, Seoul American High School, South Post, Yongsan Garrison, South Korea.

Single-elimination playoffs

Wednesday’s games

Game 1-Seoul American 88, Southern, Guam, 44Game 2-Kinnick, Japan 44, Yokota, Japan, 38Game 3-Kadena, Okinawa, 56, Guam High 29Game 4-American School In Japan 63, Hong Kong International 59Game 5-Zama American, Japan, 58, George Washington, Guam, 32Game 6-Christian Academy In Japan 54, Simon Sanchez, Guam, 44Game 7-Kubasaki, Okinawa, 70, Father Duenas Memorial, Guam, 44Game 8-Edgren, Japan, 47, St. Mary's International, Japan, 42Game 9-Yokota 55, Southern 44Game 10-Hong Kong 62, Guam 43Game 11-Simon Sanchez 57, George Washington 51Game 12-St. Mary’s 57, Father Duenas 40

Thursday’s games

Game 13-Seoul American 57, Kinnick 49Game 14-Kadena 59, ASIJ 44Game 15-Zama 68, CAJ 39Game 16-Kubasaki 65, Edgren 61Game 17-Yokota 47, Edgren 32Game 18-CAJ 59, Hong Kong 55Game 19-ASIJ 55, Simon Sanchez 35Game 20-St. Mary’s 55, Kinnick 51

Friday’s games

Game 21-Yokota vs. CAJGame 22-ASIJ vs. St. Mary’sGame 23-Seoul American vs. KadenaGame 24-Zama vs. KubasakiGame 25-G21 winner vs. G22 winner, fifth place

Saturday's games

Game 26-G23 loser vs. G24 loser, third placeGame 27-G23 winner vs. G24 winner, championship

Thursday’s summaries

Seoul American 57, Kinnick 49 Kinnick..........13 13 6 17—49Seoul..........13 6 18 20—57Scorers-Seoul, Chris DeFrancisco 15, Andrew Luna 13; Kinnick, Brandon Williams 13, Sam Green 12.

Kadena 59, ASIJ 44 Kadena..........14 13 11 21—59ASIJ..........9 2 14 19—44Scorers-Kadena, Shmarua Phelps 12, Josh Greggs 11; ASIJ, Sean Eddy 17.

Zama 68, CAJ 39 Zama..........23 15 16 14—68CAJ..........6 7 11 15—39Scorers-Zama, Carlos Walter 14, Sean Wise 13, Wilberto Badillo 12, Ben Bishop 10; CAJ, Phil Ellison 10.

Kubasaki 65, Edgren 61 Kubasaki..........10 17 19 19—65Edgren..........12 21 14 14—61Scorers-Kubasaki, Quinton Mason 15, Jacorian Callier 13, Chris Cooke 11; Edgren, Zach Latimore 19, Daren Brown 17, Derrick Lang 15.

St. Mary’s 55, Kinnick 51 Kinnick..........10 12 18 11—51St. Mary’s..........13 10 12 20—55Scorers-St. Mary’s, Woojun Kim 17, Tobi Taniguchi 12, Young Do Youn 11; Kinnick, Sam Green 14, Larynzo Abernathy 10.

ASIJ 55, Simon Sanchez 35 SSHS..........8 4 8 15—35ASIJ..........14 16 7 18—55Scorer-ASIJ, Patrick Ward 18.

CAJ 59, Hong Kong 55 Halftime-CAJ 59, Hong Kong 55 (quarter scores not available). Scorers-CAJ, Ben Clark 22, Phil Ellison 18; Hong Kong, Ian Hosford 21, Corbin Russell 12, Alex Ng 10.Yokota 47, Edgren 32 Yokota..........17 11 12 7—47Edgren..........5 3 17 7—32Scorers-Yokota, Desmond Shine 14, Caiveon Thomas 13; Edgren, Derrick Lang 16.

Migrated

Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up