Support our mission
 
Taegu American guard Sarah Eades moves to the basket around International School of the Sacred Heart defender Yuriko Namba during Wednesday's game.
Taegu American guard Sarah Eades moves to the basket around International School of the Sacred Heart defender Yuriko Namba during Wednesday's game. (Dave Ornauer / S&S)
Taegu American guard Sarah Eades moves to the basket around International School of the Sacred Heart defender Yuriko Namba during Wednesday's game.
Taegu American guard Sarah Eades moves to the basket around International School of the Sacred Heart defender Yuriko Namba during Wednesday's game. (Dave Ornauer / S&S)
Seoul American's Erica Anglade drives to the hoop in the third quarter of Wednesday's game against Kubasaki.
Seoul American's Erica Anglade drives to the hoop in the third quarter of Wednesday's game against Kubasaki. (Cindy Fisher / S&S)
Jolena Spalink of Christian Academy in Japan grabs a rebound against Raschella Goodman (9) and Alexis Byrd (4) of Kadena.
Jolena Spalink of Christian Academy in Japan grabs a rebound against Raschella Goodman (9) and Alexis Byrd (4) of Kadena. (Cindy Fisher / S&S)

(Click to jump ahead to Class AA girls, Class A boys and Class A girls)

Class AA boysAt Collier Field House and Falcon Gym, Seoul American H.S., South Post, Yongsan Garrison, South Korea.

Single-elimination playoffs

Wednesday’s games Game 1-Seoul American 88, Southern, Guam, 44Game 2-Kinnick, Japan 44, Yokota, Japan, 38Game 3-Kadena, Okinawa, 56, Guam High 29Game 4-American School In Japan 63, Hong Kong International 59Game 5-Zama, Japan, 58, George Washington, Guam, 32Game 6-Christian Academy In Japan 54, Simon Sanchez, Guam, 44Game 7-Kubasaki, Okinawa, 70, Father Duenas Memorial, Guam, 44Game 8-Edgren, Japan, 47, St. Mary’s, Japan, 42Game 9-Yokota 55, Southern 44Game 10-Hong Kong Int’l 62, Guam 43Game 11-Simon Sanchez 57, George Washington 51Game 12-St. Mary’s 57, Father Duenas 40

Thursday’s games Game 13-Seoul American vs. KinnickGame 14-Kadena vs. ASIJGame 15-Zama vs. CAJGame 16-Kubasaki vs. EdgrenGame 17-Yokota vs. G16 loserGame 18-Hong Kong Int’l vs. G15 loserGame 19-Simon Sanchez vs. G14 loserGame 20-St. Mary’s vs. G13 loser

Friday’s games Game 21-G17 winner vs. G18 winnerGame 22-G19 winner vs. G20 winnerGame 23-G13 winner vs. G14 winnerGame 24-G15 winner vs. G16 winnerGame 25-G21 winner vs. G22 winner, fifth place

Saturday’s games Game 26-G23 loser vs. G24 loser, third placeGame 27-G23 winner vs. G24 winner, championship

Wednesday’s summaries

Seoul American 88, Southern 44 Southern..........7 18 11 8—44Seoul..........27 20 22 19—88Scorers-Seoul, Chris DeFrancisco 15, Raidion Fails 14, Andrew Luna 11, Shawn Grandy 10, Chris Churchwell 10; Southern, Cory Lorenzo 12, C.J. Taitague 11.

Kinnick 44, Yokota 38 Kinnick..........12 15 4 13—44Yokota..........4 15 11 8—38Scorers-Kinnick, Victor Mason 16, Brandon Brown 10; Yokota, Caiveon Thomas 16, Riki Byrnes 10.

Kadena 56, Guam High 29 Guam High..........2 8 13 6—29Kadena..........13 15 7 21—56Scorers-Kadena, Shmarua Phelps 18, Jamil Barney 16, Terrence Jenkins 10; Guam High, Devin Weaver 15.

ASIJ 63, Hong Kong Int’l 59 Hong Kong..........10 15 10 24—59ASIJ..........20 14 10 19—63Scorers-ASIJ, Seiji Kanak 18, Sean Eddy 17, Faisal Majid 10; Hong Kong, Ian Hosford 19, Alex Ng 11.

Zama 58, George Washington 32 Zama..........15 15 16 12—58GW..........4 7 11 10—32Scorers-Zama, Wilberto Badillo 16, Carlos Walter 14, Ben Bishop 11; GW, Dexter Brown 10, Norvin Gardaque 10, Charles Macias 10.

CAJ 54, Simon Sanchez 44 SSHS..........8 11 10 15—44CAJ..........13 14 14 13—54Scorers-CAJ, Phil Ellison 17, Ben Clark 14; Simon Sanchez, Robin Gabriel 21, Nilo Calitoy 10.

Kubasaki 70, Father Duenas 44 Kubasaki..........22 19 19 10—70FD..........11 9 12 12—44Scorers-Kubasaki, Jacorian Callier 17; Father Duenas, Nico Sernio 12.

Edgren 47, St. Mary’s 42 St. Mary’s..........8 12 9 13—42Edgren..........14 8 12 13—47Scorers-Edgren, Kirk Chin 19, Derrick Lang 13; St. Mary’s, Young Do Youn 17, WooJun Kim 10.

Yokota 55, Southern 44 Southern..........16 17 7 4—44Yokota..........16 12 13 14—55Scorers-Yokota, Caiveon Thomas 18; Southern, Edguardo Baza 13.

Hong Kong Int’l 62, Guam High 43 Hong Kong..........18 13 16 15—62Guam High..........10 9 6 19—43Scorers-Hong Kong, Ian Hosford 30, Corbin Russell 12; Guam, Devin Weaver 23, Jehan Brown 11.

Simon Sanchez 57, George Washington 51 SSHS..........25 10 17 5—57GW..........4 16 16 15—51Scorers-Simon Sanchez, Kurt Carter 18, Nilo Calitoy 13, Albert Andrea 10; GW, Norvin Gardaque 17, Dexter Brown 10, Joel Attenta 10.

St. Mary’s 57, Father Duenas 40 St. Mary’s..........15 14 10 18—57FD..........9 11 14 6—40Scorers-St. Mary’s, Young Do Youn 30; Father Duenas, Nico Sernio 15.

Class AA girlsAt Nakayoshi Gym and Panther Pit, Kadena H.S., Kadena Air Base, Okinawa

Single-elimination playoffs

Wednesday’s games Game 1-Kadena, Okinawa, 61, Zama, Japan, 16Game 2-Hong Kong International 52, Edgren, Japan, 35Game 3-Christian Academy In Japan 53, Kadena JV, Okinawa, 37Game 4-Seoul American 85, Kubasaki JV, Okinawa, 18Game 5-Yokota, Japan, 48, John F. Kennedy, Guam, 43Game 6-Southern, Guam, 47, Guam High 29Game 7-American School In Japan 38, Kinnick, Japan, 27Game 8-Kubasaki, Okinawa, 45, Simon Sanchez, Guam, 29

Thursday’s games Game 9-Zama vs. EdgrenGame 10-Kadena JV vs. Kubasaki JVGame 11-JFK vs. GuamGame 12-Kinnick vs. Simon SanchezGame 13-Kadena vs. Hong Kong Int’lGame 14-CAJ vs. Seoul AmericanGame 15-Yokota vs. SouthernGame 16-ASIJ vs. KubasakiGame 17-G9 winner vs. G16 loserGame 18-G10 winner vs. G15 loserGame 19-G11 winner vs. G14 loserGame 20-G12 winner vs. G13 loser

Friday’s games Game 21-G9 loser vs. G20 loserGame 22-G10 loser vs. G19 loserGame 23-G11 loser vs. G18 loserGame 24-G12 loser vs. G17 loserGame 25-G21 winner vs. G22 winnerGame 26-G23 winner vs. G24 winnerGame 27-G17 winner vs. G18 winnerGame 28-G19 winner vs. G20 winnerGame 29-G13 winner vs. G14 winnerGame 30-G15 winner vs. G16 winner

Saturday’s games Game 31-G25 winner vs. G26 winner, ninth placeGame 32-G27 loser vs. G28 loser, seventh placeGame 33-G27 winner vs. G28 winner, fifth placeGame 34-G29 loser vs. G30 loser, third placeGame 35-G29 winner vs. G30 winner, championship

Wednesday’s summaries

Kadena 61, Zama 16 Kadena..........8 27 26 10—61Zama..........4 3 5 4—16Scorer-Kadena, Aja Walker 10.

Hong Kong Int’ 52, Edgren 35 Hong Kong..........11 12 11 18—52Edgren..........13 6 0 16—35Scorers-Hong Kong, Katie Delchere 11, Ashley Chou 11, Kylie Gilbert 10; Edgren, Vanessa Mandelin 11.

CAJ 53, Kadena JV 37 Kadena JV..........8 4 10 15—37CAJ..........10 19 10 14—53Scorers-CAJ, Nanae Ohki 11, Amanda Justiniano 10; Kadena JV, Javinia Riddick 21.

Seoul American 85, Kubasaki JV 18 Kubasaki JV..........3 8 5 2—18Seoul..........27 23 23 12—85Scorers-Seoul, Devanee Taylor 17, Jessica Bollander 14, Erica Anglade 12, Avianca Manning 12, Angye Law 10; Kubasaki JV, Simone Fortner 12.

Yokota 48, John F. Kennedy 43 Yokota..........11 12 14 11—48JFK..........10 15 13 5—43Scorers-Yokota, Allora Bellanger 10; JFK, C. Aguinde 17.

Southern 47, Guam High 29 Southern..........19 9 13 6—47Guam High..........6 7 6 10—29Scorers-Southern, Joy Baza 17; Guam, Courtney Shabazz 12.

ASIJ 38, Kinnick 27 Kinnick..........10 6 8 3—27ASIJ..........6 15 9 8—38Scorers-ASIJ, Catherine Thornton 20; Kinnick, Chelsea Wilson 11, Misari Buckley 10.

Kubasaki 45, Simon Sanchez 29 Kubasaki..........8 8 15 14—45SSHS..........3 6 10 10—29Scorers-Kubasaki, M.J. Townsel 14, Raelene Tajalle 10.

Class A boysAt Ironworks Fitness & Sports Center, Iwakuni Marine Corps Air Station, Japan

Double-elimination playoffs

Wednesday’s games Game 1-International Christian-Uijongbu, South Korea, 42, Centennial Christian, South Korea, 34Game 2-St. Paul Christian, Guam, 40, Taegu American, South Korea, 28Game 3-Korea International 66, Osan American, South Korea, 63, OTGame 4-E.J. King, Japan, 71, Yongsan International-Seoul 65Game 5-Matthew C. Perry, Japan, 69, International Christian-Uijongbu 38Game 6-Morrison Christian Academy, Taiwan, 65, St. Paul Christian 35Game 7-Faith Academy, Philippines, 65, Korea International 19Game 8-Taegu American 79, Yongsan International 77, 3 OT; Yongsan Int’l eliminatedGame 9-Osan American 56, ICS-Ujongbu 30; ICS-Uijongbu eliminatedGame 10-St. Paul 60, Centennial Christian 40; Centennial Christian eliminatedGame 11-Taegu 63, Osan 59; Osan eliminatedGame 12-St. Paul 66, Korea Int’l 47; Korea Int’l eliminatedGame 13-M.C. Perry 71, E.J. King 65Game 14-Faith 57, Morrison Christian 39

Thursday’s games Game 15-E.J. King vs. St. PaulGame 16-Morrison vs. TaeguGame 17-M.C. Perry vs. FaithGame 18-G16 winner vs. G15 winner

Friday's games Game 19-G17 loser vs. G18 winnerGame 20-G17 winner vs. G19 winnerGame 21-G17 winner vs. G19 winner, if G17 winner loses G20

Wednesday’s summaries

ICS-Uijongbu 42, Centennial Christ. 34 ICS-U..........12 17 5 8—42CCS..........9 8 11 6—34Scorers-ICS-U, Michael Yoon 14; CCS, Ko 12.

St. Paul 40, Taegu American 28 St. Paul..........7 12 6 15—40Taegu..........9 6 9 4—28Scorers-St. Paul, Pierre Evangelista 13; Taegu, Thomas Brooks 14.

Korea Int’l 66, Osan 63 (OT) Osan..........14 15 10 17 7—63KIS..........10 15 16 15 10—66Scorers-KIS, Jacho Lee 31; Osan, Yim 22.

E.J. King 71, Yongsan Int’l-Seoul 65 E.J. King..........22 21 12 16—71YIS-S..........19 10 19 17—65Scorers-E.J. King, Dominique Johnson 26, Fernando Rico 21; YIS-Seoul, Lee 21.

Morrison Christian 65, St. Paul 35 Morrison..........20 19 19 7—65St. Paul..........12 8 7 8—35Scorer-Morrison, Wang 15.

M.C. Perry 69, ICS-Uijongbu 38 M.C. Perry..........18 18 12 21—69ICS-U..........5 12 7 14—38Scorers-M.C. Perry, Michael Duncan 12; ICS-Uijongbu, Richardson 15.

Faith Academy 65, Korea Int’l 19 Faith..........23 13 19 10—65KIS..........0 7 7 5—19Scorer-Faith, Keio Lewis 12.

Taegu 79, Yongsan Int’l-Seoul 77 (3OT) Taegu..........9 19 14 21 6 4 6—79YIS-S..........15 18 12 18 6 4 4—77

Osan 56, ICS-Uijongbu 30 Osan..........8 19 10 19—56ICS-U..........10 9 5 6—30Scorer-Osan American, Sean Moye 17.

St. Paul 60, Centennial Christian 40 St. Paul..........16 12 18 14—60CCS..........5 6 11 18—40Scorer-Centennial Christian, Ko 16.

St. Paul 66, Korea Int’l 47 St. Paul..........16 16 12 22—66KIS..........10 5 15 17—47Scorers-St. Paul, Nate Pineda 15; KIS, Jacho Lee 14.

Taegu 63, Osan 59 Taegu..........15 14 25 9—63Osan..........13 9 12 25—59Scorers-Taegu, Nick Dunsmore 17; Osan, Sean Moye 21.

M.C. Perry 71, E.J. King 65 M.C. Perry..........10 17 14 30—71E.J. King..........18 12 13 22—65Scorers-M.C. Perry, Julio Rodriguez 13, Justin Narciso 13; E.J. King, Keith Williams 28.

Faith 57, Morrison 39 Faith..........16 19 12 10—57Morrison..........8 8 4 19—39Scorers-Faith, Perry 16; Morrison, Elliott Tan 21.

Class A girlsAt Kelly Fitness & Sports Center, Camp Walker, and Warrior Gym, Taegu American H.S., Camp George, South Korea.

Double-elimination playoffs

Wednesday’s games Game 1-E.J. King, Japan, 44, Korea International 20Game 2-St. Paul Christian, Guam, 55, Yongsan International-Seoul 16Game 3-Sacred Heart, Japan, 54, Taegu American, South Korea, 42Game 4-Matthew C. Perry, Japan, 51, Osan American, South Korea, 46, OTGame 5-Morrison Christian Academy, Taiwan, 54, E.J. King 31Game 6-Faith Academy, Philippines, 65, St. Paul Christian 39

Thursday’s games Game 7-Korea Int’l vs. YIS-SeoulGame 8-Taegu vs. OsanGame 9-Sacred Heart vs. MorrisonGame 10-M.C. Perry vs. FaithGame 11-E.J. King vs. G7 winnerGame 12-St. Paul vs. G8 winnerGame 13-G9 loser vs. G11 winnerGame 14-G10 loser vs. G12 winnerGame 15-G9 winner vs. G10 winnerGame 16-G13 winner vs. G14 winner

Friday’s games Game 17-G15 loser vs. G16 winnerGame 18-G15 winner vs. G17 winnerGame 19-G15 winner vs. G17 winner, if G15 winner loses G18

Wednesday’s summaries

E.J. King 44, Korea Int’l 20 E.J. King..........15 8 15 6—44KIS..........3 10 5 2—20Scorers-E.J. King, Yudia Johnson 18, Kristia Suriben 17; KIS, Shana Kim 13.

St. Paul 55, YIS-Seoul 16 St. Paul..........12 17 12 14—55YIS-S..........5 7 0 4—16Scorers-St. Paul, Lani Manalo 13, Rebekah Alquero 12.

Sacred Heart 54, Taegu 42 ISSH..........18 16 10 10—54Taegu..........2 7 15 18—42Scorers-Sacred Heart, Leyna Arbour 19, Monica Kusaka 14, Hannah Arbour 13; Taegu, LaShae Denson 16, Sarah Eades 13.

M.C. Perry 51, Osan 46 (OT) M.C. Perry..........6 13 8 11 13—51Osan..........7 6 10 15 8—46Scorers-M.C. Perry, Ashley Taylor 32; Osan, Celine Baldevia 20.

Morrison 54, E.J. King 31 Morrison..........15 8 18 13—54E.J. King..........13 8 4 6—31Scorers-Morrison, Jen Craker 14; E.J. King, Kristia Suriben 10.

Faith 65, St. Paul 39 St. Paul..........12 9 11 7—39Faith..........18 10 18 19—65Scorers-Faith, Janel Long 19, Hannah Innes 19, Crystal Ballentyne 15, Anna DeHart 10; St. Paul, Rebecca Tomada 15, Derin Santos 13.

Migrated

Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up