Support our mission
 

Results for Saturday, April 26, 2008Click here to see results for Friday | Thursday | Wednesday

SoccerBoys

Milan 1, Naples 1(at Naples)Halftime—Milan 1 Naples 0Goals—Milan: Max Marinoni; Naples: Chase Montambo.Assists—Milan: None; Naples: Chris Campos, Danny Williams.Saves—Milan (Yeo Seok-Yoon) 9; Naples (Paul Alix) 6.Noteworthy—According to Naples coach Peter Nagafuchi, Milan (0-2-1) took 5 corner kicks and Naples (1-1-2) 2.

Aviano 2, Vicenza 2 (at Aviano)Halftime—Aviano 1, Vicenza 0Goals—Vicenza: Kyle Kaus, Adrian Quintero; Aviano: Andy Kretz, Sam Hall.Assists—Vicenza: None; Aviano: Jared McCauley.Saves—Vicenza (James Erickson 4, Mike Niccoll 2) 6; Aviano (Thomas Todd) 5.Noteworthy—According to Aviano coach Lou Luccidi, Mick McClary and Dante Rankin “consistently controlled the defense” for Aviano (0-2-1). He added that McCauley did the same for the Saints in the midfield. For Vicenza (2-0-2), Luccidi added, Felipe Diaz controlled the defense and Kaus the offense.

Heidelberg 8, Kaiserslautern 0 (at Heidelberg)Halftime—8-0.Goals—Marvin Washington 3, Matt Ellis 2, Blake Langford 2, Mario Villegas.Assists—Washington 2, Langford, Mark Griffin.Saves—Kaiserslautern unavailable; Heidelberg (Zach Harrington) 3.Noteworthy—Game ended at halftime by goal-margin courtesy rule. Kaiserslautern is 1-4-0, Heidelberg 4-0-0 after Lions' fourth straight shutout of season.

Lakenheath 5, Brussels 0 (at Brussels)Halftime—2-0.Goals—Davis 3, Sean Gallegos, Brussels own goal.Assist—Adam Wopat.Saves—Lakenheath (Gresham) 4; Brussels (Gediminas Navikas) 10.Noteworthy—Defending European -I champion Lakenheath is 2-0-1 overall and in Region I. Brussels, a -IV school, is 1-3-0 overall and in region.

Hohenfels 4, Bamberg 1 (at Hohenfels)Halftime—Hohenfels 2, Bamberg 1.Goals—Bamberg: Daniel Kieser; Hohenfels: Lucas Hoss 3, Tim Salerno.Assists—Bamberg: Eric Suarez; Hohenfels: Dameon Odum 3, T. Salerno.Saves—Bamberg (Sean Cuevas) 8; Hohenfels (Lucas Salerno 6, Odum 3) 9.Noteworthy—Both teams 2-1-1 overall.JV—Hohenfels 2, Bamberg 0.

ISB 11, Menwith Hill 0 (at Menwith Hill)Halftime—5-0.Goals—Jambaar Stills 4, Guiseppe Guerreri, Koki Yamamoto, Dimitrius Konomov, Lucas Cornaro, Robert Brown, Majed Al-Shweioi, Sam Tims.Assists—None reported.Saves—International School of Brussels unavailable; Menwith Hill (Sean Potter) 34.Noteworthy—Menwith Hill staff credited ISB with 58 shots on goal. D-I contender ISB (2-0-1, 1-0-1) has scored 20 goals in its last two games. Menwith Hill of -IV is 0-2-0 both in Region I and overall.

Baumholder 2, Bitburg 1 (at Bitburg)Halftime—Baumholder 2, Bitburg 0.Goals—Baumholder: Alassane Doukoure 2; Bitburg: Ryan Poock.Assists—None.Saves—Baumholder (Robbie Hernandez) 11; Baumholder (James Lampe) 10.Noteworthy—According to Bitburg coach David Abbott, the Region II game consisted entirely of “good, hard, tough soccer” with good sportsmanship throughout the contest. Doukoure scored two goals for the third consecutive game as his team ran its winning streak to 3-0 and its overall record to 3-1-0. Bitburg, the European D-II runners-up in 2007, fell to 0-3-1, 0-3-0.

Wiesbaden 9, Ansbach 1 (at Ansbach)Halftime—Wiesbaden 5, Ansbach 0.Goals—Wiesbaden: Chris Spencer 2, David Lucky, Alan Gray, Dan Bellow, Brandon Richgruber, Carlos Saldana, Tahji Peebles, Patrick Barranchea; Ansbach: Matthias Dolph.Assists—Wiesbaden: Logan Shelton 2, Nathan Wickhim, Chris Bryant, Tony Barnes; Ansbach: Carter Gunn .Saves—Wiesbaden (Mike Harder 1, Eric Howard 3) 4; Ansbach (Kevin Stadler) 10Noteworthy—Wiesbaden is 3-0-0 overall; Ansbach 0-3-0.

Patch 3, Vilseck 3 (at Stuttgart)Halftime—Patch 2, Vilseck 1.Goals—Vilseck: Tim Bruce, Justin Ingram, Eric Bidinger; Patch: Ross Paxton 2, Samet Yueksekgonvel.Assists—Vilseck: Zach Skells; Patch: Yueksekgonvel.Saves—Vilseck (Sean Anderson) 12; Patch (Schoonover) 10.Noteworthy—Both teams 1-1-1 overall, 1-0-1 in Region IV.JV—Patch 3, Vilseck 1.

Marymount International 4, Sigonella 0 (at Rome)Halftime—Marymount 2, Sigonella 0.Goals—Marymount: Tommy Giovannini, Saidi Mwanundu, Fabio Notarniclla, Zaein Nour.Assists—None reported.Saves—None reported.

AOSR 4, Sigonella 1(Saturday at American Overseas School of RomeHalftime-AOSR 1, Sigonella 0Goals-Sigonella unavailable; AOSR: David Kunin 2, David Meshvinski 2

Girls

Mannheim 3, Hanau 0 (at Mannheim)Halftime—Mannheim 1, Hanau 0.Goals—Alanna Crockwell 2, Tyeshia Jackson.Assist—Rachel Nevinger.Saves—Hanau (Jasmine Hawkins) 18; Mannheim (Tristen Idesma 0, Natalia De Luna 3) 3.Noteworthy—Mannheim stayed perfect at 4-0-0 overall and 2-0-0 in Region III following this regional game. Hanau fell to 0-4-0, 0-4-0.

Lakenheath 2, Brussels 0 (at Brussels)Halftime—Lakenheath 1, Brussels 0.Goal—Hanna Oates, Arielle Buffett.Assist—Molly Martin.Saves—Lakenheath (Latham) 6; Brussels (Allie Lynch) 11.Noteworthy—Lakenheath is 1-2-0 overall and in Region I; Brussels is 2-2-0 overall and in Region I.

Wiesbaden 2, Ansbach 0 (at Ansbach) Halftime—Wiesbaden 1, Ansbach 0.Goals—Christine Colvin 2.Assists—Danny Hill, Claire Freelove.Saves—Wiesbaden (Aubree Edwards) 4; Ansbach (Kassi Kostelnik) 12.Noteworthy—Wiesbaden is 2-2-0 overall; Ansbach is 0-3-0.

ISB 3, Menwith Hill 0 (at Menwith Hill)Halftime—2-0.Goals—Lydia Gray, Sophie Earll, Mimi Bergman.Assist—Bailey Semkuley.Saves—International School of Brussels (Josine Block) 3; Menwith Hill (Kat Townsend) 7.Noteworthy—D-I contender ISB is 2-0-1 overall and 2-0-0 in Region I. Menwith Hill of -IV is 0-2-0 overall and in region.

Hohenfels 3, Bamberg 0 (at Hohenfels)Halftime—0-0.Goals—Loisann DeLass 2, Sunny Petery.Assists—None reported.Saves—Bamberg (Brittany Merriweather) 5; Hohenfels (Jalessa Knuckles) 12.Noteworthy—Hohenfels is 3-1-0 overall; Bamberg is 1-3-0.JV—Bamberg 1, Hohenfels 0.

Vilseck 3, Patch 2 (at Stuttgart)Halftime—Vilseck 2, Patch 0.Goals—Vilseck: Shamyra Coleman 3; Patch: Zoe Call, Heidi Heber.Assists—Vilseck: Eileen Jones, Tamaria Hollis; Patch: Andi Marchant.Saves—Vilseck (Chi-Kobe Murry) 8; Patch (Stephanie Vazquez) 2.Noteworthy—Vilseck improved to 2-1-0 overall; Patch is 2-1-0.

Ramstein 2, AFNORTH 1 (at Ramstein)Halftime—Ramstein 1, AFNORTH 1.Other details unavailable.Noteworthy—Ramstein improved to 3-0-1 overall and 2-0-0 in Region II.JV—Ramstein 6, AFNORTH 0.

Bitburg 6, Baumholder 0 (at Bitburg)Halftime—Bitburg 3, Baumholder 0.Goals—Rachel Poock 2, Jade Thrasher 2, Julia Moritz 2.Assists—Mona Khalifeh 2, Shannon Joyner, Kayla Johnson, Moritz Thrasher.Saves—Bitburg (Courtney Roberson) 4; Baumholder unavailable.Noteworthy—Bitburg coach Kacey Bollrud said, “Bitburg showed its attacking strength as three different attackers scored and four people combined for five assists. Baumholder’s goalkeeper showed good ball-handling skills and composure but the defense could not withstand Bitburg’s constant attacks.”

Aviano 2, Vicenza 1 (at Aviano)Halftime—Unavailable.Goals—Aviano: Krysta Maples 2; Vicenza unavailable.Other details unavailable.Noteworthy—Aviano is 2-1-0, Vicenza 0-3-1.

Heidelberg 0, Kaiserslautern 0 (at Heidelberg)Halftime—0-0.Saves—Kaiserslautern (Pia Coffman) 8; Heidelberg (Mellanie Stordahl) 5.Noteworthy—According to Heidelberg coach Jim McCauley, Maggie Cutler and Kate MacCagnan excelled in defense for the Lady Lions (3-1-0 overall). He also praised the passing of Lauren Brousseau. “She made some excellent passes and runs,” he said. “(Kaiserslautern’s Liana) Knight also made some dangerous kicks on dead balls. We had to head one out or it would have been a goal.”

Marymount International 7, Sigonella 0 (at Rome)Halftime—Marymount 4, Sigonella 0.Goals—Marymount: Rebecca Carrarni 2, Ellie Carrarni, Martina Diana 3, Nalsalda Monticelli.Assists—None reported.Saves—None reported.

AOSR 2, Sigonella 0Halftime-AOSR 1, Sigonella 0Goals-Anna Battaglia; Derby Ruspoli. Assist-Ruspoli. Saves-Sigonella unavailable; AOSR (Tara Di Iorio) 2

Track and field(All race distances in meters)

At BitburgBoysTeam scoring—Kaiserslautern 263, Baumholder 128.5, Mannheim 97, Bitburg 94.5.100 meters—1, Fredrick Styles (Baum) 11.29; 2, Anton Harris 11.31; 3, Jasuan Young (Bitb) 11.54; 4, Artrell Davis (Baum) 11.62.200—1, Khairi Smith (Kais) 23.34; 2, Harris, 23.40; 3, Styles, 23.55; 4, Young, 23.56.400—1, Ryan Berry ((Kais) 53.14; 2, Nathan Osbourn (Bitb) 53.21; 3, Aundre Cook (Mann) 55.38; 4, Patrick Carey (Mann) 57.46.800—1, Alex Cunningham (Kais) 2:06.78; 2, Eric Perez (Kais) 2:12.23; 3, Thomas Carter (Mann) 2:20.93; 4, Jerard Graham (Mann) 2:28.11.1,500—1, Alex Cornelius (Mann) 4:32.62; 2, Edward Jezisek (Kais) 5:00.69; 3, Sigifredo Adriano (Baum) 5:03.78; 4, Brad Langden (Kais) 5:04.93.3,000—1, Cunningham, 10:13; 2, Cornelius, 10:14; 3, Adriano, 10:56; 4, Langden, 11:47.110 hurdles—1, Josiah Baldwin (Kais) 18.54; 2, Chris Ellis (Mann) 20.35; 3, Perry Hamilton (Kais) 25.06; 4, None.300 hurdles—1, Baldwin, 43.96; 2, Ellis, 50.78; 3, Hamilton, 55.20; 4, None.High jump—1, T.C. Smith (Kais) 6 feet, 2 inches; 2, (tie) Timothy Marshall (Kais) and Troy Nichols (Bitb) 5-8; 4, (tie)Styles and Cameron Jackson (Bitb) 5-6.Long jump—1, Davis, 19-5; 2, Terry Johnson (Bitb) 18-3.5; 3, Baldwin, 17-8.5; 4, Christian Fuller (Baum) 17-2.Triple jump—1, Baldwin, 40-9.25; 2, K. Smith, 38-5; 3m, Fuller, 37-5; 4, Marshall, 37-1.Shot put—1, Terrence Reaves (Kais) 39-9.75; 2, Anthony Perry (Kais) 38-1; 3, Todd Harrison (Baum); 4, George Akin (Kais) 33-3.5.Discus—1, Reaves, 117-6; 2, Tyler Gray, 101-0; 3, Perry, 99-8; 4, Anthony Tepen (Bitb), 99-6.4x100 relay—1, Bitburg (Harris, T, Johnson, Darius Wynn, Joseph Tarnate) 45.29; 2, Kaiserslautern, 45.78; 3, Baumholder, 47.11; 4, Bitburg, 47.50.4x400 relay—1, Bitburg (Harris, Osbourn, Tarnate, Young) 3:46.14; 2, Kaiserslautern, 3:53.55; 3, Mannheim, 3:54.89; 4, Baumholder, 4:09.92.4x800 relay—1, Mannheim (Carey, Graham, Carter, Cornelius) 9:14.51; 2, Baumholder, 9:36.37; 3, Kaiserslautern, 9:46.18; 4, None.1,600 sprint medley relay—1, Kaiserslautern (Russell Bryant, Unavailable, Perez, Berry) 3:59.79; 2, Mannheim, 4:01.12; 3, Baumholder, 4:05.53; 4, Kaiserslautern , 4:17.03.

GirlsTeam scoring—Kaiserslautern 307.5; 2, Baumholder 86, Bitburg 49, Mannheim 47.5.100 meters—1, Takara Greer (Kais) 17.39; 2, Amber Posey (Bitb) 13.19; 3, Shaun-Pri Davis (Kais) 13.37; 4, Shaquendra Griffin (Baum) 13.66.200—1, Posey, 27.44; 2, Greer, 27.52; 3, Shikila McIntyre (Bitb) 27.80; 4, Davis, 27.81.400—1, McIntyre, 64.67; 2, Davis, 64.85; 3, Shanequa Williams (Kais) 77.29; 4, Sheniqua Chambers (Baum) 80.84.800—1, Ruby Plummer (Kais) 2:41.73; 2, Symone January (Kais); 3, None; 4, None.1,500—1, Plummer, 5:26.47; 2, Susan Grunt (Mann) 5:28.58; 3, January, 5:33.34; 4, Shaina Keith (Mann) 6:14.13.3,000—1, Grunt, 12:48.99; 2, Colleen Davis (Kais) 12:49.10; 3, Janel Firth (Kais) 13:09.83; 4, None.100 hurdles—1, Shalisa Baldwin (Kais) 17.39; 2, Cassarah Collins (Mann) 20.35; 3, Perry Hamilton (Kais) 25.06; 4, None.300 hurdles—1, Melody Morosin (Kais) 53.29; 2, Collins, 54.80; 3, Baldwin, 55.34; 4, Shamona Cunningham (Kais) 56.21.High jump—1, Tuylisa Hendrix (Kais) 4 feet, 10 inches; 2, (tie) Posey and Morosin, 4-8; 4, (tie) Portia Short (Mann) and Cunningham, 4-6.Long jump—1, Megan White (Baum) 14-0.5; 2, Audrey Bartee (Kais) 13-0.5; 3, Collins, 12-3.5; 4, Rachele Hernandez (Kais) 11-9.Triple jump—1, Baldwin, 31-2; 2, Hendrix, 30-11; 3, A. Bartee, 29-11.5; 4, Hernandez, 27-3.5.Shot put—1, Raven Bartee (Kais) 24-2.75; 2, Sade Moton (Baum) 21-1; 3, Emily Kroloff (Bitb) 20-9; 4, Heather Albert (Baum) 17-9.5.Discus—1, R. Bartee, 71-6; 2, White, 70-10; 3, Moton, 47-10; 4, Albert, 47-3.4x100 relay—1, Kaisersalutern (A, Bartee, Collins, Greer, Hendrix) 54.61; 2, Baumholder, 58.15; 3, Kaiserslautern , 59.70; 4, None.4x400 relay—1, Kaisersalutern (Tavia Garris, S. Williams, Morosin, Tiechia Warren) 4:45.16; 2. Kaiserslautern , 5:14.88; 3, None; 4, None.4x800 relay—1, Kaiserslautern (Ashley Alvarez, Davis, Janel Firth, S. Williams) 13:00.59; 2, None; 3, None; 4, None.1,600 sprint medley relay—1, Kaiserslautern (Baldwin, Greer, Plummer, Warren) 4:48.42; 2, Mannheim, 4:58.59; 3, Baumholder, 6:11.61; 4, None.

At VicenzaBoysTeam scoring—Aviano 141, Naples 103, Sigonella 62, Vicenza 54, Marymount International School of Rome 9.100 meters—1, Alex Gary (Avi) 11.63; 2, Will Hope (Sig) 11.80; 3, Nick Williams (Vicz); 4, Chris Hamilton (Sig) 12.57.200—1, Hope, 23.93; 2, Williams, 24.14; 3, Francis Ledesma (Avi) 24.25; 4, Mark Corpuz (Avi) 25.21.400—1, Hope, 54.48; 2, Williams, 56.35; 3, Fred Hartage (Napl) 56.72; 4, Kenric Johnson (Napl) 56.97.800—1, John Markman (Napl) 2:06.00; 2, Michael Brown (Avi) 2:07.80; 3, Mike Marshall (Napl) 2:15.90; 4, Victor Interiano (Avi) 2:20.4.1,500—1, Markman, 4:18.00; 2, Alex Appiti (Mmt) 5:03.50; 3, Zach Dickens (Vicz) 5:07.80; Josh Powell (Napl) 5:09.70.3,000—1, Dickens, 11:18.90; 2, Mac Kleven (Napl) 12:07.60; 3, Mike McCormick (Napl) 12:15.90; 4, Jordan Weum (Avi) 13:55.50.110 hurdles—1, Ledesma, 17.53; 2, Mickey Stoner (Vicz) 17.57; 3, Corpuz, 17.96; 4, Austin Struckmeyer (Napl) 18.20.300 hurdles—1, James Campbell (Sig) 43.42; 2, Ledesma, 43.88; 3, Corpuz, 46.59; 4, Struckmeyer, 47.4.High jump—Canceled.Long jump—1, Sean Outing (Avi) 19 feet, 11 inches; 2, Gary, 19-3; 3, Campbell, 18-6; 4, Sam Pemberton (Vicz) 18-4.Triple jump—1, Outing, 41-6; 2, Jamal Tuck (Avi) 41-1; 3, Hartage, 39-6; 4, Campbell, 38-8Shot put—1, Quamaine Hoffman (Napl) 39-8.25; 2, Dallas Cagle (Napl) 37-0; 3, Bobby Henderson (Avi) 33-1; 4, Tony Sullivan (Avi) 32-2.25.Discus—Canceled.4x100 relay—1, Sigonella (runners’ names unavailable) 46.11; 2, Vicenza, 48.34; 3, Aviano, 46.18; 4, Naples, 51.33.4x400 relay—1, Aviano (runners’ names unavailable) 3:42.20; 2, Naples, 3:48.60; 3, Naples , 4:31.50; 4, None.4x800 relay—1, Aviano (runners’ names unavailable) 10:43.70; 2, None; 3, None; 4, None.1,600 sprint medley relay—1, Naples (runners’ names unavailable) 4:05.60; 2, Aviano, 4:14.00; 3, None; 4, None.

GirlsTeam scoring—Aviano 160, Naples 108, Vicenza 48, Marymount International School of Rome 12, Sigonella 11.100 meters—1, Mechailiah Trembuell (Vicz) 13.48; 2, Brittani Lott (Napl) 13.54; 3, Adriona Cleveland (Vicz) 13.59; 4, Carissa Garcia (Avi) 13.80.200—1, Vale Lee (Napl) 27.13; 2, Cleveland, 28.20; 3, Trembuell, 28.78; 4, Garcia, 29.11.400—1, Katie Nowell (Napl) 62.00; 2, Lakeisha Stephens (Avi) 67.60; 3, Nikkia Patterson (Avi) 69.30; 4, Sophia Said (Napl) 71.00.800—1, Shannon Cuthbert (Napl) 2:35.60; 2, Shelby Yoakum (Avi) 2:37.30; 3, Kaylee Gun (Avi) 2:39.90; 4, Avery Furst (Napl) 2:54.00.1,500—1, Cuthbert, 5:26.10; 2, Yoakum, 5:32.30; 3, Furst, 5:56.90; 4, Gum, 6:03.40.3,000—1, Constanza Uslenghi (Mmt) 13:38.40; 2, Furst, 13:49.60; 3, Dene LeBouef (Avi) 13:59.80; 4, Marianna Capano (Vicz) 14:20.00.100 hurdles—1, Belinda May (Avi) 20.12; 2, Gabrielle Aumack (Avi) 21.48; 3, Nisa Kelly (Avi) 21.53; 4, None.300 hurdles—1, May, time unavailable; 2, Hailey Flanagan (Sig) 60.00; 3, Devyn Spear (Avi) 65.10; 4, Kelly, 70.20.High jump—Canceled.Long jump—1, May, 14 feet, 8 inches; 2, Alyssa Lund (Napl) 13-3; 3, Kelly, 13-2; 4, Elie Tanner (Avi) 13-1.Triple jump—1, Lee, 32-7; Shannay Miller (Avi) 28-2; 3, Julia Louden (Napl) 26-11; 4, None.Shot put—1, Monique Boleks (Mmt) 26-11.5; 2, Alicia Tyson (Vicz) 22-5; 3, Monica Giddens (Napl) 21-7.5; 4, Desiree Smith (Avi) 20-6.Discus—Canceled.4x100 relay—1, Naples (runners’ names unavailable) 54.21; 2, Aviano, 55.79; 3, Vicenza, 57.64; 4, Aviano 58.99.4x400 relay—1, Naples (runners’ names unavailable) 4:32.13; 2, Aviano, 4:34.42; 3, None; 4, None.4x800 relay—1, Aviano (LeBoeuf, . Smith, Alejandra Cardenas, Bradie Dwenger) 13:30.60; 2, None; 3, None; 4, None.1,600 sprint medley relay—1, Naples (runners’ names unavailable) 5:16.5; 2, Aviano, 5:18.60; 3, None; 4, None.

At Frankfurt International SchoolBoys

Team scoring-Ramstein 213.25, Wiesbaden 85.75, Black Forest Academy 81, Würzburg 47.25, Lakenheath 46.75, Frankfurt International School 34, Hanau 15100-1, Daren Fomin (Rams) 11.40; 2, Chris Williams (Rams) 11.50; 3, (tie) Michael Wallace (Rams), Derrick Brown (Wies) and Jermaine Kerkula (Wzbg) 11.70200-1, Lenell Joyner (Lake) 22.90; 2, C. Williams, 23.30; 3, Evan Canfield (Rams) 23.60; 4, Wallace, 23.90400-1, Joyner, 51.70; 2, Canfield, 53.30; 3, Dan Federico (FIS) 53.40; 4, Jacob Johnson (FIS) 53.90800-1, Kel Secrest (Rams) 2:07.40; 2, Chris Herron (Rams) 2:12.10; 3, Jacob Dybdahl (Lake) 2:12.80; 4, Jerediah Fevold (Rams) 2:13.301,500-1, Secrest, 4:22.30; 2, Herron, 4:29.40; 3, Kevin Edwards (Rams) 4:32.50; 4, Nicholas Walker (Rams) 4:35.603,000-1, Secrest, 9:22.30; 2, K. Edwards, 9:50.40; 3, Josh Stuckey (BFA) 9:52.60; 4, Walker, 9:56.90110 hurdles-1, (tie) Courtney Edwards (Wzbg) and T.J. Little (BFA) 16.60; 3, Eric Brenkert (Rams) 18.50; 4, Clay Chestnut (BFA) 19.20300 hurdles-1, C. Edwards, 41.50; 2, Little, 42.00; 3, Renkert, 43.70; 4, Austin Axtman (Rams) 45.80High jump-1, DeAndre Holmes (Han) 5 feet, 8 inches; 2, (tie) Wallace and Kenny Hicks (Wies) 5-6; 4, C. Williams, 5-6Long jump-1, Marcus Williams (Wies) 19-7; 2, Tim Ortiz (Rams) 19-6; 3, J. Johnson, 19-3; 4, Lewis Lott (Rams) 19-2Triple jump-1, M. Williams, 40-7; 2, Lott, 39-8; 3, Brown, 38-3; 4, Bajon Julian (Wies) 36-9Shot put-1, Jeremiah Simms (Wies) 44-1; 2, Spencer Simon (BFA) 41-4; 3, Mike Cobb (Rams) 37-5.75; 4, Johann Rupp (BFA) 36-8.25Discus-1, Spencer, 117-1; 2, Simms, 115-5; 3, Jon Sellers (Rams) 103-5; 4, Chase Thacker (Rams) 102-104x100 relay-1, Würzburg (Kerkula, Will Alexander, C. Edwards, Brandon Bryant) 44.70; 2, Ramstein, 45.10; 3, Wiesbaden, 45.50; 4, Hanau, 47.804x400 relay-1, Würzburg (Kerkula, C. Edwards, Bryant, Unavailable) 3:37.60; 2, Lakenheath, 3:38.60; 3, Wiesbaden, 3:51.70; 4, Ramstein, 3:52.604x800 relay-1, Black Forest Academy (Trevor Hope, Stuckey, Sean Henderson, Luke Pelton) 8:43.10; 2, Frankfurt International School, 8:44.40; 3, Ramstein, 9:21.10; 4, Black Forest Academy B, 9:28.601,600 sprint medley relay-1, Black Forest Academy (Hope, Marco Biscarini, Henderson, Pelton) 3:56.00; 2, Frankfurt International School, 3:56.60; 3, Wiesbaden, 3:58.60; 4, Lakenheath 4:03.40

GirlsTeam scoring-Lakenheath 149, Ramstein 115.33, Black Forest Academy 80, Frankfurt International School 72.83, Wiesbaden 42.5, Würzburg 40, Hanau 17.33100-1, Tanisha Joyner (Lake) 13.10; 2, (tie) Jamila Harvey (Wzbg), Darian Dobbs (Rams) , Roberaurtrice Eddie (Han) and Courtney Waithe (Lake) 13.60200-1, Adrianna Archie (Wzbg) 27.10; 2, Joyner, 27.10; 3, Katelyn Kiefer (BFA) 28.10; 4, Rebecca Borner (Wies) 28.80400-1, Joyner, 61.70; 2, Raenecia Gordon (Rams) 67.00; 3, Hillary Palmer (FIS) 67.50; 4, Jasmine Taylor (Lake) 70.80800-1, Shelby Whatley (Lake) 2:39.90; 2, Kjersti Goodwin (BFA) 2:45.70; 3, Jamie Eidem (Wies) 2:45.90; 4, Krystal Webb (Rams) 2:46.301,500-1, S. Whatley, 5:28.30; 2, Dorota Czuperska (FIS) 5:38.70; 3, Goodwin, 5:43.70; 4, Alyssa Hope (BFA) 5:45.503,000-1, S. Whatley, 11:51.30; 2, Elizabeth Doe (Rams) 12:31.00; 3, Czuperska, 12:42.30; 4, Webb, 12:54.00100 hurdles-1, Borner, 17.60; 2, Waithe, 19.40; 3, Stephanie Olin (FIS) 19.70; 4, Debby Fowler (BFA) 20.10300 hurdles-1, Borner, 49.70; 2, Taylor Wright (Lake) 50.00; 3, Archie, 50.60; 4, Kieffer, 51.40High jump-1, Archie, 4 feet, 10 inches; 2, Doris Walker (BFA) 4-8; 3, Wright, 4-6; 4, Fowler, 4-4Long jump-1, Wright, 16-0; 2, Kieffer, 15-4; 3, Harvey, 14-9; 4, (tie) Eddie, Kelsey Schneider (FIS) and Toni Williams (Rams) 14-0Triple jump-1,Wright, 36-5.5; 2, Julissa Gordon (Rams) 29-6; 3, Andrea Johnson (FIS) 28-7; 4, T, Williams, 27-9Shot put-1, Lee-Ann Hackett (Rams) 29-3.5; 2, Vanessa Whatley (Han) 28-3.75; 3, Joanna Martucci (FIS) 28-3.5; 4, Sydni Root (Rams) 27-7.25Discus-1, Margarita Gomez (Rams) 73-4; 2, Hackett, 70-5; 3, Amanda Kopecky (Lake) 51-8; 4, Joanna Bell (BFA) 48-04x100 relay-1, Lakenheath (Taylor, Courtney Alford, Waithe, Jasmine Willis) 55.40; 2, Ramstein, 55.50; 3, Frankfurt International School, 57.90; 4, (tie) Black Forest Academy and Hanau 61.404x400 relay-1, Lakenheath (Alford, Taylor, Willis, Joyner) 4:31.30; 2, Frankfurt International School, 4:37.90; 3, Frankfurt International School B, 4:47.80; 4, Ramstein, 4:50.404x800 relay-1, Ramstein (Caroline Nikolas, Webb, Stephanie Polzer, Felicia Gonzalez) 11:17.60; 2, Black Forest Academy, 11:34.10; 3, Lakenheath, 11:59.90' 4, Wiesbaden, 12:32.301,600 sprint medley relay-1, Frankfurt International School (Schneider, A. Johnson, Liani Van Tonder, Palmer) 4:53.40; 2, Black Forest Academy, 4:59.80; 3, Lakenheath, 5:03.70; 4, Ramstein, 5:06.50

Results for Friday, April 25, 2008SoccerBoys

SHAPE 1, Lakenheath 1(at SHAPE, Belgium)Halftime—0-0.Goals—Lakenheath: Chris Davis; SHAPE: Pablo Martinez.Assists—Lakenheath: None; SHAPE: Piotr Kwiecien.Saves—Lakenheath (Sean Gresham) 7; SHAPE (Dominik Blaess 3, Juan Pablo Sanchez 2) 5.Noteworthy—SHAPE is 1-0-3 overall and 1-0-2 in Region I.

Girls

SHAPE 2, Lakenheath 1 (at SHAPE, Belgium)Halftime—1-1.Goals—Lakenheath: Alanna Stock; SHAPE: Evridiki Nalmpanti 2.Assists—Lakenheath: None; SHAPE: Dominique Anduaga-Arias, Tammy Northshield.Saves—Lakenheath (Brittany Latham) 12; SHAPE (Natasha Hauber) 5.Noteworthy—According to SHAPE coach Shawn Whitehurst, Andaugo-Arias was “relentless” in “dominating the midfield, leading attack after attack” in a game he called “very competitive.” SHAPE is 3-1-0 overall; 2-1-0 in Region I.

Results for Thursday, April 24, 2008SoccerBoys

Patch 0, Ramstein 0 (at Ramstein)Halftime—0-0.Saves—Patch (Jacob Schoonover) 8; Ramstein (Kevin Langford 3, Kris Lusk 4) 7.Noteworthy—According to Ramstein coach Dan Nukala, Patch’s Sean Crowley, Shart Malhus, Ross Paxton and Raolo Rizza impressed in defense for Patch, whose goalkeeper, Schoonover, made several outstanding saves to preserve the tie in the non-regional game. Nukala praised the effort of Royals Matt Puchta, Jakob Lopez, Jordan Rayman and Ryan Dorofee in defusing the Patch attack.

Results for Wednesday, April 23, 2008SoccerGirls

Würzburg 1, Wiesbaden 0 (at Würzburg)Halftime—1-0.Goal—Isha Sumah.Assists—None reported.Saves—Wiesbaden (Unavailable); Wuerzburg (Kirby Eavey) 10.Noteworthy—According to Würzburg coach Victor Gomez, both teams played well defensively. He credited his players Tori McKernan, Chantel Barham and Amy Candelina with numerous defensive stops.

Migrated

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up