Support our mission
 

Track and fieldSaturday

(all race distances in meters)

Mannheim

Boys

Team scoring-Black Forest Academy 131.5, Wiesbaden 124.5, Heidelberg 119, Würzburg 72, Mannheim 48, Frankfurt International School 1100-1, Jermaine Kerkula (Wzbg) 11.71; 2, Brandon Bryant (Wzbg) 11.80; 3, Greg Donalson (Wies) 11.95; 4, Travon Taylor (Heid) 12.20200-1, Bryant, 23.77; 2, Kerkula, 24.20; 3, Taylor, 24.98; 4, Neil Baker (Heid) 25.16400-1, Romonno Washington (Heid) 53.95; 2, Trevor Hope (BFA) 54.32; 3, Derrick Brown (Wies) 55.24; 4, Aundre Cook (Mann) 55.36800-1, Hope, 2:18.97; 2, Thomas Carter (Mann) 2:23.50; 3, Joshua Scott (Heid) 2:24.89; 4, Jerard Graham (Mann) 2:25.241,500-1, John Rynecki (Heid) 4:25.43; 2, Alex Cornelius (Mann) 4:33.39; 3, Josh Stuckey (BFA) 4:53.80; 4, Kyle Murry (Wies) 4:56.103,000-1, Stuckey, 10:08.27; 2, Cornelius, 10:08.83; 3, Murry, 10:33.63; 4, Rynecki, 10:42.96110 hurdles-1, T.J. Little (BFA) 16.99; 2, Jacob Loewen (BFA) 17.09; 3, Bruce Millsap (Wies) 19.64; 4, Jamil McGinnis (Wies) 21.09300 hurdles-1, Courtney Edwards (Wzbg) 42.79; 2, Little, 44.51; 3, Washington, 44.70; 4, McGinnis, 46.70High jump-1, (tie) Sean Henderson (BFA) and Loewen, 5 feet, 5 inches; 3, Kenny Hicks (Wies) 5-4; 4, noneLong jump-1, Edwards, 18-9.5; 2, Ronald Peebles (Wies) 18-7.5; 3, Richard Irwin (Wies) 18-2; 4, Marcus Williams (Wies) 17-4Triple jump-1, Williams, 37-7.5; 2, Joe Craig (Heid) 36-7; 3, Brown, 36-6.5; 4, Carrington Fontenot (Wzbg) 35-5.25Shot put-1, Jeremiah Simms (Wies) 42-4.25; 2, Patrick Hess (Heid) 42-0.25; 3, Spencer Simon (BFA) 41-10; 4, Lamar Gray (Heid) 39-3Discus-1, Hess, 130-6; 2, Simon, 115-9; 3, Chris Sims (Wies) 106-11; 4, Eddie Mbanda (BFA) 106-0400 relay-1, Würzburg (Bryant, Edwards, Xavier Hancock, Kerkula) 45.51; 2, Heidelberg, 47.13; 3, Black Forest Academy, 48.32; 4, Wiesbaden, 49.201,600 relay-1, Wiesbaden (Williams, Hicks, Brown, Bajon Julian) 3:46.01; 2, Heidelberg, 3:48.22; 3, Mannheim, 3:57.81; 4, Würzburg B, 4:05.293,200 relay-1, Mannheim (Patrick Carey, Graham, Carter, Cornelius) 9:15; 2, Wiesbaden, 9:23; 3, Heidelberg, 10:06; 4, Black Forest Academy B, 10:211,600 sprint medley relay-1, Heidelberg (Rynecki, Kadeem Stowe, Taylor, Washington) 3:54.57; 2, Wiesbaden, 4:07.22; 3, Black Forest Academy, 4:13.95; 4, Wiesbaden B, 4:21.93Girls

Team scoring-Heidelberg 166, Black Forest Academy 103, Wiesbaden 92, Mannheim 64, Würzburg 48, Frankfurt International School 20100-1, Christine Holland (Heid) 12.77; 2, Loretta Keeseh (Heid) 13.13; 3, Jamila Harvey (Wzbg) 13.92; 4, Nachelle Allen (Heid) 14.06200-1, Katelyn Kieffer (BFA) 28.09; 2, Adrianna Archie (Wzbg) 28.70; 3, Rebecca Borner (Wies) 29.69; 4, Jamie Eidem (Wies) 30.16400-1, Alison Ochoa (Wies) 65.36; 2, Ashley Aulbach (Heid) 67.73; 3, Iman Karnabi (Mann) 68.08; 4, Eidem, 68.11800-1, Ochoa, 2:38.98; 2, Susan Grunt (Mann) 2:42.03; 3, Rachel Sierkowski (Mann) 2:42.36; 4, Aulbach, 2:50.121,500-1, Grunt, 5:36.92; 2, Anika Todd (Heid) 5:37.90; 3, Sierkowski, 5:45.23; 4, Dorota Czuperska (FIS) 5:54.053,000-1, Grunt, 13:00.31; 2, Iva Reece (Heid) 13:06.51; 3, Czuperska, 13:15.88; 4, Kjersti Goodwin (BFA) 13:23.05100 hurdles-1, Kailan Sierra-Davidson (Heid) 18.26; 2, Borner, 18.45; 3, Shannon Wright (Heid) 19.07; 4, Archie, 19.45300 hurdles-1, Kieffer, 51.36; 2, Borner, 52.86; 3, Cynthia Krause (Wies) 55.36; 4, Stephanie Olin (FIS) 56.51High jump-1, Archie, 4 feet, 10 inches; 2, (tie) Kate Woodward (BFA) and Doris Walker (BFA) 4-4; 4, (tie) Debby Fowler (BFA) and Nina Weller (Heid) 4-2Long jump-1, Kieffer, 17-3; 2, Woodward, 14-3; 3, Keeseh, 14-0; 4, Archie, 13-10.5Triple jump-1, Harvey, 28-9.25; 2, Weller, 27-0.75; 3, Anastasia Kissinger (Wzbg) 25-6.5; 4, Emily Tedesco (BFA) 22-8.5Shot put-1, Denisha Jackson (Wies) 24-3; 2, Reece, 21-1; 3, Todd, 20-9.5; 4, Shonte Francois (Wies) 20-7Discus-1, Dominique Gray (Heid) 79-3; 2, Meghann Raker (Heid) 65-0; 3, Jorie Bonham (BFA) 55-4; 4, Desiree Jones (Heid) 49-11400 relay-1, Heidelberg (Allen, Gray, Holland, Keeseh) 53.80; 2, Black Forest Academy, 61.27; 3, none; 4, none1,600 relay-1, Wiesbaden (Eidem, Ochoa, Borner, Krause) 4:40.67; 2, Heidelberg, 4:58.40; 3, none; 4, none3,200 relay-1, Mannheim (Shaina Keith, Karnabi, Sierkowski, Grunt) 11:11; 2, Heidelberg, 11:26; 3, Black Forest Academy, 11:58; 4, Wiesbaden, 12:321,600 sprint medley relay-1, Heidelberg (Gray, Keeseh, Shayna Roberts, Todd) 4:55; 2, Mannheim, 5:08; 3, Black Forest Academy, 5:12; 4, Wiesbaden, 5:26Menwith Hill

Saturday

Boys

Team scoring-Lakenheath 214, Menwith Hill 110, AFNORTH 101, Alconbury 74.5, SHAPE 66.5100-1, Lenell Joyner (Lake) 11.92; 2, Timothy Palmer (SHP) 11.98; 3, Chris Black (AFN) 12.07; 4, Michael Christiansen (Lake) 12.13200-1, Joyner, 24.35; 2, Willie Jennings (Lake) 25.50; 3, Christiansen, 26.01; 4, Black, 26.09400-1, Joyner, 53.51; 2, Tristian Bradsher (Lake) 54.20; 3, Lincoln Nora (Lake) 55.95; 4, Luke Lumsden (SHP) 58.00800-1, Jacob Dybdahl (Lake) 2:21.00; 2, Chase Rexroat (MH) 2:22.00; 3, Patrick Roberts (MH) 2:26.00; 4, Michael Fraser (Lake) 2:29.301,500-1, Roberts, 4:46.86; 2, Fraser, 4:58.46; 3, Dybdahl, 5:01.97; 4, Zachery Miller (Lake) 5:12.623,000-1, Fraser, 10:16.70; 2, Miller, 11:18.10; 3, Shane Devlin (Alc) 11:29.60; 4, Brandon Geronimo (Alc) 11:44.27110 hurdles-1, Rexroat, 16.89; 2, Tyler Kelbert (Lake) 22.93; 3, none; 4, none300 hurdles-1, Rexroat, 45.70; 2, Christian Gohl (SHP) 51.00; 3, Kelbert, 53.92; 4, Zachary Switzer (AFN) 55.92High jump-1, Yanick Hickman (AFN) 5 feet, 10 inches; 2, Gohl, 4-11; 3, (tie) Alexander Ling (Alc) and Joonsa Bonaki (SHP) 4-6Long jump-1, Gohl, 17-8; 2, Scottie Setzer (MH) 17-3; 3, Timothy Palmer (SHP) 17-1; 4, Hickman, 16-11Triple jump-1, LeShawn Adams (MH) 35-3; 2, Tarik Jordan (Lake) 31-9; 3, Jamie Samudio (Alc) 31-3; 4, noneShot put-1, Adams, 41-3; 2, Christopher Butcher (AFN) 35-7.75; 3, J.C. Cluver (Alc) 35-7.25; 4, Kyle McHenry (MH) 35-6Discus-1, Butcher, 106-5; 2, Darius Griffin (AFN) 104-4; 3, Hickman, 95-8; 4, Jarvis Griffin (AFN) 93-7400 relay-1, Alconbury (Cluver, Zachary Conley, Benjamin Glad, Samudio) 50.02; 2, AFNORTH, 51.47; 3, Lakenheath, 51.95; 4, Menwith Hill, 55.411,600 relay-1, Lakenheath (Joyner, Christiansen, Renwick Davis, Jennings) 3:53.47); 2, SHAPE, 4:24.18; 3, Menwith Hill, 4:51.56; 4, none3,200 relay-1, Alconbury (Devlin, Geronimo, Jonathan Schappert, Samudio) 9:46.20; 2, Lakenheath, 9:48.60; 3, AFNORTH, 10:14.70; 4, none1,600 sprint medley relay-1, Menwith Hill (Rexroat, Roberts, Setzer, Adams) 4:15.00; 2, Alconbury, 4:22.00; 3, Lakenheath, 4:24.69; 4, AFNORTH, 4:58.00Girls

Team scoring-Lakenheath 192.5, AFNORTH 91.5, Menwith Hill 91, SHAPE 69.5, Alconbury 57.5100-1, Tanisha Joyner (Lake) 13.06; 2, Jackie Bedford (MH) 13.17; 3, Makayla Deshazer (AFN) 13.73; 4, Desiree Moore (MH) 13.98200-1, Bedford, 28.44; 2, Joyner, 28.75; 3, Deshazer, 29.37; 4, Jenny Johnson (AFN) 29.604001, Shelby Whatley (Lake) 2:46.00; 2, Amanda Reed (Lake) 2:49.40; 3, Isabel DiFranco (MH) 3:16; 4, Whitney Peters (Lake) 3:20.701,500-1, Whatley, 5:27.00; 2, Soledad Padilla (SHP) 5:42.90; 3, Reed, 6:08.60; 4, DiFranco, 6:45.003,000-1, Whatley, 12:02.36; 2, Padilla, 12:29.90; 3, Amanda Schrader (Lake) 14:05.00; 4, Sara Cox (SHP) 16:34.90100 hurdles-1, (tie) Courtney Waithe (Lake) and Bedford, 17.70; 3, none; 4, none300 hurdles-1, Taylor Wright (Lake) 54.03; 2, Deshazer, 59.76; 3, Roni Pechman (Alc) 61.31; 4, noneHigh jump-1, Wright, 4 feet, 4 inches; 2, none; 3, none; 4, noneLong jump-1, Wright, 14-9; 2, Deshazer, 13-11; 3, Chloe Boven (Alc) 11-10; 4, (tie) Charity Fowler (SHP), Chantel Miller (Alc) and Moore, 11-9Triple jump-1, Wright, 31-2; 2, Stephanie Hale (Alc) 27-0; 3, Miller, 24-10; 4, noneShot put-1, Shair Hawkins (SHP) 27-7; 2, Stephanie Shoesmith (AFN) 26-0; 3, Elizabeth Crate (AFN) 24-1.5; 4, Moore, 22-9.75Discus-1, Shoesmith, 87-0; 2, Hawkins, 81-9; 3, Diamond Shaw (SHP) 64-8; 4, Crate, 58-0400 relay-1, AFNORTH (Ash, runner’s name unavailable, Ashley Haycock, Johnson) 56.00; 2, Alconbury, 58.30; 3, Lakenheath, 58.70; 4, Menwith Hill, 58.801,600 relay-1, Lakenheath (Courtney Alford, Taylor, Jasmine Willis, Joyner) 4:53.79; 2, Menwith Hill, 5:56.58; 3, none; 4, none3,200 relay-1, Lakenheath (Schrader, Caroline Jordan, Steffany Saccany, Whitney Peters) 12:13.10; 2, Menwith Hill, 13:10.00; 3, none; 4, none1,600 sprint medley relay-1, AFNORTH (Ash, Johnson, Kyaira McVay, Deshazer) 5:10.17; 2, Lakenheath, 5:15.50; 3, none; 4, noneSoccerSaturday

Boys

Wiesbaden 1, Mannheim 0Halftime-1-0Goal-Patrick BarrencheaAssist-Lucky Dovia

AOSR 6, Aviano 0 Halftime-UnavailableGoals-Todd Kopf 2, David Kunin 2, David Meshvinski

Girls

Heidelberg 5, Würzburg 0 Goals-Asia Tucker, Kate MacCagnan, Krista Bye-Nagel, Lauren Brousseau, Hillary WagnerAssists-Anamecia Torres, Michelle Moorehead, Maggie CutlerSaves-Heidelberg (Melanie Stordahl 5, Sarah Brown 3) 8; Würzburg unavailable

Aviano 2, AOSR 1 Halftime-AOSR 1, Aviano 0Goals-Aviano: Tiffany Hight, Brittany Patrick; AOSR: Anna BattagliaAssists-Aviano: Hight, Krystal Maples; AOSR: NoneSaves-Aviano (Danielle Garcia) 5; AOSR (Flaminia Marucci 2, Tara Di Iorio 2) 4

Marymount 4, Vicenza 0 Halftime-0-0Goals-Rebecca Carrarini 2, Elena Carrarini, Malfada MonticelliAssists-None reportedSaves-Marymount International School of Rome (Unavailable) 3; Vicenza (Shelby Gonzalez) 15

BaseballSaturday

Vilseck 24-27, Ansbach 0-1Noteworthy: Kyle Krajcovic pitched a no-hitter and clubbed a grand slam in the opener, which went just four innings because of the two-hour time limit.

Vilseck coach Kenneth Stark said Krajcovic, who benefited from a nine-run Vilseck first inning and struck out eight, just missed a perfect game when he walked the game’s next-to-the-last batter.

In addition to his slam, Krajcovic doubled and walked on a 2-for-3 outing at the plate in his team’s opening game of the season. Will Pomares and Roberto Miranda each went 2-for-2 with a pair of singles each, and Miranda also walked twice.

Pomares was the winning pitcher in the second game.

Migrated

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up