Support our mission
 

European championshipsMANNHEIM, Germany — Results from the 2007 DODDS-Europe high school basketball championships which ended Friday for Divisions I and IV and end Saturday for Divisions II and III:

Boys basketballDivision I

Thursday’s late results

SemifinalsHeidelberg 47, Wiesbaden 39Ramstein 79, Kaiserslautern 35

Friday’s results

Third placeKaiserslautern 61, Wiesbaden 45

ChampionshipHeidelberg vs.Ramstein, late

Division II

Thursday's late pool-play results

SHAPE 59, Black Forest Academy 26Naples 48, Würzburg 43Bitburg 47, Mannheim 36Aviano 56, AFNORTH 41

Friday’s resultsSemifinalsBaumholder 47, Vilseck 39SHAPE 64, Naples 51

Saturday’s games

Third placeAt Sullivan Barracks, MannheimVilseck vs. Naples, 1:15 p.m.

ChampionshipAt BFV Spots Arena, MannheimBaumholder vs. SHAPE, 6 p.m.

Division III

Thursday’s late pool-play results

Rota 52, Ansbach 41Hanau 47, Giessen 42 (OT)Hohenfels 60, Vicenza 20

Friday’s pool-play results

Vicenza 43, Sigonella 33Giessen 44, London Central 32Rota 40, Hohenfels 35Hanau 47, AOSR 30London Central 52, Marymount 24Hohenfels 44, Ansbach, 32Giessen 65, AOSR 25Rota vs. Vicenza, lateAnsbach vs. Sigonella, lateHanau vs. Marymount, late

Saturday’s gamesAt Sullivan Barracks, Mannheim

Hanau vs. Hohenfels, 9 a.m.At Coleman Barracks, MannheimRota vs. Giessen, 9 a.m.

Championship At BFV Sports Arena, MannheimSemifinal winners, 2:45 p.m.

Third place At Sullivan Barracks, MannheimSemifinal losers, 3:45 p.m.

Division IV

Friday’s results

Third placeIncirlik 39, Alconbury 32

ChampionshipBamberg 61, Menwith Hill 39

Girls basketballDivision I

Thursday’s late

Semifinal results Ramstein 42, Kaiserslautern 40Heidelberg 42, Wiesbaden 39 (OT)

Friday’s results

Third place Wiesbaden 24, Kaiserslautern 23

Championship Ramstein 46, Heidelberg 28

Division II

Thursday’s late pool-play resultsBaumholder 42, Aviano 27AFNORTH 36, Mannheim 22Würzburg 41, Bitburg 17

Friday’s results

Semifinals Vilseck 50, SHAPE 34Naples 43, Baumholder 28

Saturday’s games at Sullivan Barracks, Mannheim

Third place SHAPE vs. Baumholder, 11:45 a.m.

ChampionshipAt BFV Sports Arena, MannheimVilseck vs. Naples, 1 p.m.

Division III

Thursday’s late pool-play resultsGiessen 54, American Overseas School of Rome 16Hanau 37, London Central 13Rota 47, Ansbach 36

Friday’s pool-play resultsAt Patton Barracks, HeidelbergAnsbach 55, Marymount 14Hanau 41, Hohenfels 35Rota 30, Giessen 28Vicenza 30, London Central 28Hohenfels 46, Sigonella 29Rota 46, AOSR 16Hanau 38, Vicenza 24Giessen vs. Ansbach, lateAOSR vs. Marymount, lateLondon Central vs. Sigonella, late

Saturday’s games at Sullivan Barracks, Mannheim

Semifinals Hanau vs. Giessen, 10:15At Coleman Barracks, MannheimRota vs. Hohenfels, 10:15 a.m.

Third place At Sullivan Barracks, MannheimSemifinal losers, 2:30 p.m.

ChampionshipAt BFV Sports Arena, MannheimSemifinal winners, 4:30 p.m.

Division IV

Friday’s results

Third place Menwith Hill 36, Bamberg 24

Championship Brussels 30, Lajes 24

Friday’s championshipsGirls basketball

Division IV

Brussels 30, Lajes 24

Lajes.......4 13 3 4—24Brussels.......3 9 4 14—30

Scoring—Lajes: Amy Wagner 11, Larissa Palmer 5, Mercedes Prand 4, Sierra Bowman 2, Alexa McMonagle 2; Brussels: Reliesha Burns 17, Caitlin Quinn 5, Kaitlyn Oppenheim 5, Elizabeth McVicker 3.

Boys basetkabll

Division IV

Bamberg 61, Menwith Hill 39

Menwith Hill.......6 6 17 10—39

Bamberg.......14 16 12 19—61

Scoring—Menwith Hill: Greg Puccetti 13, Le’Shawn Adams 8, Daniel Carter 5, Michael Faust 4, Mike McHenry 4, Andrew Kaaihue 3, Danton Moore 2; Bamberg: Dwight Richardson 19, Dillon Baker 17, Marvin Gholston 11, Josh Robinson 9, Justin Lane 3, P.J. Trurain 2

Migrated

Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up