Quantcast

European soccer - Day 2

Sigonella's Kylen Jones, left, and Alconbury's Devon Anderson battle for the ball in Division III action at the DODEA-Europe soccer championships in Landstuhl, Germany. Sigonella won 3-0.

MICHAEL ABRAMS/STARS AND STRIPES

By STARS AND STRIPES Published: May 16, 2017

Stars and Stripes will attempt to provide timely updates from six four-day DODEA-Europe soccer tournaments in Germany.

Thursday's matches

Boys

Division I

Pool A
At Reichenbach
Vilseck 2, Lakenheath 0
Ramstein 1, Vicenza 1; Ramstein advances to semifinals
Kaiserslautern 5, Lakenheath 0; Kaiserslautern advances to semifinals
Vilseck 3, Vicenza 2
Kaiserslautern 3, Ramstein 0
Pool B
At Reichenbach
Stuttgart 1, Wiesbaden 1
SHAPE 1, International School of Brussels 1
Naples 1, Stuttgart 0
Naples 2, SHAPE 1; Naples, SHAPE advance to semfinals
At Landstuhl
ISB 3, Wiesbaden 1

Division II

At Kaiserslautern High School
Pool A
Black Forest Academy 3, American Overseas School of Rome 2
Aviano 3, Rota 1
Aviano 1, BFA 0; Aviano advances to semifinals
Pool B
Florence 4, AFNORTH 1
Marymount 7, AFNORTH 2
Bitburg 1, Bahrain 0; Marymount advances to semifinals
Marymount 1, Bahrain 1
Florence 1, Bitburg 0
Bahrain 2, AFNORTH 0

Division III

At Landstuhl
Round robin
Ansbach 3, Sigonella 2 (4-2 PK)
Hohenfels 2, Alconbury 1
Sigonella 4, Alconbury 3
Brussels 7, Hohenfels 0
Brussels 2, Ansbach 0
 

Girls

Division I

Pool A
At Reichenbach
SHAPE 2, Lakenheath 0
Wiesbaden 4, Vicenza 0; Wiesbaden advances to semifinals
Stuttgart 7, SHAPE 0; Stuttgart advances to semifinals
Lakenheath 2, Vicenza 0
Stuttgart 0, Wiesbaden 0
Pool B
At Reichenbach
Kaiserslautern 4, Vilseck 0
Naples 2, ISB 1
Ramstein 2, Kaiserslautern 0; Ramstein, Naples advance to semifinals
Ramstein 1, Naples 1
At Landstuhl
ISB 3, Vilseck 2

Division II

At Landstuhl Base Field
Pool A
Bitburg 4, Aviano 1
Bahrain 2, Aviano 0; Bitburg advances to semifinals
Bitburg 3, Bahrain 1
Pool B
Marymount 2, AOSR 1
Rota 1, BFA 1
AFNORTH 4, Marymount 0; AFNORTH advances to semifinals
BFA 4, AOSR 1
Rota 0, AFNORTH 0; Rota advances to semifinals

Division III

At Landstuhl
Round robin
Brussels 3, Baumholder 0
Sigonella 3, Hohenfels 1
Alconbury 3, Brussels 1
Sigonella 4, Baumholder 0
Alconbury 6, Hohenfels 1

0

comments Join the conversation and share your voice!  

from around the web