Quantcast

European basketball championships - Day 1

SHAPE's Matthew Owen goes to the basket against Wiesbaden's Roberto Eiseman as Keyon Allen. right, watches the action. Wiesbaden won the Division I game at the DODEA-Europe basketball finals 54-22.

MICHAEL ABRAMS/STARS AND STRIPES

By STARS AND STRIPES Published: February 17, 2019

Stars and Stripes will attempt to provide timely updates from six four-day DODEA-Europe basketball championship tournaments in and around Wiesbaden, Germany.

Wednesday's games (seeding changed for D-III girls)

Boys

Division I
At Clay Kaserne Fitness Center
Pool A
Ramstein 49, Lakenheath 37
Stuttgart 45, Naples 29
Ramstein 72, Naples 32
Stuttgart 41, Lakenheath 32; Stuttgart, Ramstein advance to semifinals
Pool B
Vilseck 58, Vicenza 42
Wiesbaden 54, SHAPE 22
Kaiserslautern 54, SHAPE 24
Wiesbaden 54, Vicenza 30
Kaiserslautern 52, Vilseck 51
Division II
Pool A
At Lindsay Gym
Bahrain 45, American Overseas School of Rome 27
At Wiesbaden High School
BFA 44, AOSR 42; BFA, Bahrain advance to semifinals
Pool B
At Lindsay Gym
Marymount 29, AFNORTH 26
Aviano 36, AFNORTH 27
At Wiesbaden High School
Rota 44, Marymount 42
Division III
At Wiesbaden High School
Pool A
Ansbach 44, Ankara 4
Brussels 42, Hohenfels 38
Ansbach 59, Hohenfels 19
Brussels 46, Ankara 7; Brussels and Ansbach advance to semifinals
Pool B
Alconbury 54, Sigonella 53
Spangdahlem 66, Sigonella 27
Baumholder 59, Alconbury 19

Girls

Division I
Pool A

Stuttgart 30, Wiesbaden 9
Naples 22, Vilseck 15
Stuttgart 25, Naples 19
Wiesbaden 17, Vilseck 12; Stuttgart advances to semifinals
Pool B
SHAPE 42, Lakenheath 31
Ramstein 51, Vicenza 3
Kaiserslautern 42, Vicenza 14
Ramstein 54, Lakenheath 14
Kaiserslautern 44, SHAPE 5
Division II
Pool A

At Lindsay Gym
BFA 37, Florence 23
Bahrain 37, Aviano 34
At Wiesbaden Middle School
BFA 32, Aviano 17
Pool B
At Lindsay Gym
Marymount 24, Rota 21
AOSR 32, Rota 4
At Wiesbaden Middle School
AFNORTH 36, Marymount 20
Division III
At Wiesbaden Middle School
Pool A
Sigonella 47, Ankara 7
Brussels 20, Ansbach 11
Sigonella 46, Ansbach 21
Brussels 40, Ankara 5; Brussels, Sigonella advance to semifinals
Pool B
Hohenfels 32, Baumholder 23
Spangdahlem 32, Baumholder 31
Alconbury 45, Hohenfels 29

from around the web