Quantcast

Europe Scoreboard: Nov. 3, 2020

By STARS AND STRIPES Published: November 3, 2020

High school

Cross country

DODEA-Europe virtual championships
Boys

1. Alexander Adams (Ans) 17 minutes, 22 seconds; 2. Lucas Morecraft (Ans) 17:48; 3. William Davis (AOSR) 17:49; 4. Nathan Pierce (Brus) 17:55; 5. Joseph Dluzeski (Lake) 18:04; 6. Paulo Aponte (AFN) 18:04; 7. Sam Dowdell (SHAPE) 18:08; 8. Niccolo Caccamo (AOSR) 18:13; 9. Caleb Burnett (Brus) 18:19; 10. Hugo Wehmeyer (AFN) 18:20; 11. Alex Church (SHA) 18:22; 12. Aiden Stamp (Lake) 18:23; 13. Michael O’Brien (Avi) 18:50; 14. Nicolas Sarinana (Lake) 18:52; 15. Massimiliar Silvetti (Nap) 18:52.9; 16. Sean Marts (Lake) 18:54; 17. Brody Hocter (Ans) 18:54; 18. Dimitri Mohamed (Bah), 19. Zachary Villa (Avi); 20. Jadon Triola (Vil) 19:19; 21. Noah Carleton (AFN) 19:22; 22. Sterling Roberson (Bru) 19:24; 23. Benjamin Udall (Avi) 19:34; 24. Anthony Moore (Sig) 19:37; 25. Maciej Peasecki (Ank) 19:47.25.

Girls
1. Ava Trembath (Lake) 18:59.5; 2. Ariana Coats (Nap) 19:08.4; 3. Maria Anderson (SHA) 19:22; 4. Anneliese Roundy (Lake) 20:59; 5. Finje Liebing (AFN) 21:11; 6. Aexis Lambert (AOSR) 21:26; 7. Briana Miranda (Ans) 21:40; 8. Abigayle Roundy (Lake) 21:50; 9. Ingrid Loso (SHA) 21:59; 10. Makayla Hall (Avi) 21:59; 11. Sophia Izzi (Mary) 22:11.88; 12. Alena Chamberlain (Ans) 22:12; 13. Caitlin Stull (SHA) 22:36; 14. Diba Bhuiyan (SHA) 22:56; 15. Kohana Thai (Lake) 23:08; 16. Ratree Bhuiyan (SHA) 23:10; 17. Olivia Ouellet (Sig) 23:14; 18. Victoria Shore (Bru) 23:27; 19. Savannah Dismute (Avi) 23:30; 20. Jenna Bills (Lake) 23:40; 21. Tinei Palmer (AFN)  23:42; 22. Delana Creech (Ans) 23:56, 23. Isabella Walsh (AOSR) 24:03; 25. Amelia Cantwell (Sig) 24:11.


Fitness Games

DODEA-Europe championships
Boys

Ramstein (Chaetun Englebrecht, Payton Long, Alex Jumani, Makani Stenger, Evan Brooks) 56, Wiesbaden (Samuel Houston, Reyder Rivera, Jackson Schuyler, William Morken, Landon Kerr) 48, Vicenza  (Andrew Sibley, Joe Spencer, Caeleb Stelker, Thomas Gill, Kyle Soper) 42, Vilseck 41, Baumholder 34, Alconbury 27, SHAPE 17, Sigonella 13, Ansbach 10
200 (individual times combined) – Ramstein 2:04, Vicenza 2:06, Alconbury 2:08; 3,200 (team together) Wiesbaden 9:03, Ramstein 9:32, Baumholder 9:44; pushups (combined, timed) – Ramstein 420, Wiesbaden 388, Baumholder 360; standing broad jump (individual jumps combined) – Vilseck 44-9, Ramstein 44-6, Wiesbaden 42-3; kneeling basketball throw (throws combined) – Wiesbaden 393-4, Ramstein 379-5, Vilseck 378-5; wall sit (combined times) Vicenza 4:01, Vilseck 2:55, Ramstein 2:44; sit-ups (combined, timed) – Wiesbaden 841, Ramstein 737, Baumholder 544; pro-agility (combined times) Vicenza 41.35 Baumholder 43.91, Ramstein 44.68.

Co-ed
Kaiserslautern (Sophie Meyers, Sage Barnes, Florence Simons, Larry Haynes, Brice Armstrong, Joseph Rodriguez) 52, Ramstein (Daniel Gresham, Demarius Johnson, Jared Comeau, Iyanna Richardson, Lily Rethage, Lauryn Szczygiel) 46, Brussels (Olivia Bauer, Sydney Kindsvater, Daphne Sundberg, Alimzhan Bazeken, Mason Kleckner, William Pierce) 41, Ansbach 34, AFNORTH 32, Wiesbaden 31, Baumholder 26, Vilseck 19, Marymount 8
200 – Kaiserslautern 2:53; Ramstein 2:56, Brussels 2:59; 3,200 – Kaiserslautern 10:00; AFNORTH 10:40; Wiesbaden 10:48; pushups – Baumholder 356, Wiesbaden 355, Ramstein 349; broad jump – Kaiserslautern 47-5, Brussels 46-5, Ramstein 44-8; basketball throw – Kaiserslautern 379 feet, Ansbach 376, Brussels 372-10; wall sit – Kaiserslautern 4:47.56, Vilseck 4:15, Ramstein 3:53.03; sit-ups Wiesbaden 742, Ramstein 591, Ansbach 492; pro-agility – Kaiserslautern 55.34, Ramstein 56.57, Baumholder 58.97.

Girls
Wiesbaden (Ella Griffin, Stefanie Tanner, Faith Maina, Keyrsteyn Drake, Elise Ludan) 59, AFNORTH (Trinity Ato, Tori Morris, Larissa Chapa, Angela Marrero, Eleyna Rodge) 56, Vicenza (Claire Triano, Brealin Redecker, Delia Gordon, Kylie Panek, Madeline Mollner) 56
200 – Wiesbaden 2:13, Vicenza 2:32, AFNORTH 2:45; 3,200  – Wiesbaden 12:15, Vicenza 12:37, AFNORTH 13:22; pushups – Wiesbaden 281, Vicenza 185, AFNORTH 163; broad jump – Wiesbaden 32 feet, AFNORTH 32 feet, Vicenza 29-2; basketball throw – Vicenza 229-9, Wiesbaden 226-2, AFNORTH 220-5; wall sit – AFNORTH 3:56.22; Vicenza 2:37.39; Wiesbaden 27.08; sit ups – Wiesbaden 566, AFNORTH 346, Vicenza 293; pro-agility – Vicenza 48.43, AFNORTH 53.83, Wiesbaden 54.57.