Quantcast

Europe Scoreboard: May 3, 2021

By STARS AND STRIPES Published: May 3, 2021

High school

Track

DODEA-Europe virtual meets – Week 2
Monday-Friday at locations around Europe
(Top five in each event)
Girls
100 meters –
1. Za’Kaiyah Allen (Kaiserslautern) 13.02, 2. Barakat Ibrahim (Ramstein) 13.04, 3. Makayla Whitfield (Lakenheath) 13.18, 4. Allison Lee (Alconbury) 13.31, 5T. Mariam Alsup (Lake) 13.44, 5T. Jessica Hall (Wiesbaden) 13.44.
200 – 1. MaKiah Parker (Wies) 25.84, 2. Ava Stout (Wies) 26.64, 3. Ciara Butcher (Lake) 26.90, 4. Meghan Bills (Lake) 27.16, 5. Allen 27.39.
400 – 1. Parker 59.08, 2. Sofia DeWitt (Kais) 1:05.70, 3. Faith Maina (Wies) 1:06.29, 4. Lee 1:07.47, 5. Lyric Ballard (Kais) 1:07.80.
800 – 1. Piper Parsells (Kais) 2:28.35, 2. Kaitlyn Taylor (Wies) 2:31.42, 3. Emma Wharton-Hseih (Stuttgart) 2:40.14, 4. Brenna Mack (Stut) 2:43.54, 5. Ingrid Loso (SHAPE) 2:46.2.
1,600 – 1. Ella Bishop (Stut) 5:27.0, 2. Wharton-Hseih 5:42.10, 3. Julia Harris (Ram) 5:46.0, 4. Maria Anderson (SHAPE) 5:48.4, 5. Taylor 5:49.49.
3,200 – 1. Bishop 11:18.5, 2. Parsells 12:09.8, 3. Anderson 12:17, 4. Harris 12:46, 5. Katrina Klpocic (Stut) 13:40.3.
100 hurdles – 1. Stout 15.24, 2. Daphne Sundberg (Brussels) 18.58, 3. Trinity Batin (Ansbach) 20.66, 4. Skylar Roesti (Stut) 20.74, 5. Emma Kisby (Stut) 20.94.
300 hurdles – 1. Stout 46.38, 2. Sundberg 56.17, 3. Anderson 57.34, 4. Ana Schluth (Ram) 57.68, 5. Janelle Murray (AFN) 1:00.3.
Long jump – 1. Roesti 15 feet, 5 inches, 2. Isabella Pizarro (Wies) 15-4.5, 3. Allen 15-3, 4T. Sundberg 13-11, 4T. Zoey Thompson (Wies) 13-11.
Triple jump – 1. Pizarro 33-1, 2. Roesti 31-0, 3. Olivia Cain (Vilseck) 27-10.5, 4. Kendall Wilson (Lake) 27-3, 5. Jaqueline O’Neil (Lake) 26-9.
High jump – 1. Loso 4-8, 2. Kayden Black (Bahrain) 4-6, 3. Sofia Dickerman (SHA) 4-6, 4. E. Thompson 4-5, 5T. Carla Cuesta (SHA) 4-3, Z. Thompson 4-3.
Shot put – 1. Theresa Carballo (Wies) 26-11.75, 2. Sage Barnes (Kais) 26-5.25, 3. Aaliyah Wilson (Wies) 25-5.5, 4. Antonia Welch (Wies) 23-0, 5. Marriam Christi (Lake) 22-8.
Discus – 1. Barnes 84-0, 2. Isabelle Elmore (Lake) 82-9, 3. Hannah Hite (Brus) 76-7, 4. Sabrina King (Stut) 73-6. 5. Carballo 71-9.
4x100 relay – 1. Lakenheath 54.46, 2. Wiesbaden 56.07, 3. Kaiserslautern 56.28, 4. Stuttgart 59.54, 5. Ramstein 59.99.
4x400 relay – 1. Wiesbaden 4:20.29, 2. Kaiserslautern 4:39.29, 3. Stuttgart 4:49.54, 4. Ansbach 5:12.14, 5. Baumholder 5:17.86.
4x800 relay – 1. Stuttgart 10:43.84, 2. Kaiserslautern 11:01.69, 3. Wiesbaden 11:20.28, 4. Ramstein 11:46, 5. Vilseck 13:31.7.
Sprint medley – 1. Ramstein 5:00.10, 2. Kaiserslautern 5:01.58, 3. Wiesbaden 5:04.92, 4. Stuttgart 5:06.00, 5. SHAPE 5:12.20.
Boys
100 –
1. Quadre Willis (Baumholder) 11.28, 2. Shane Nesbitt (Ans) 11.51, 3. Aveion Ruffin (Vil) 11.54, 4. Larry Haynes (Kais) 11.63, 5. Tre’Von Tye (Alc) 11.65.
200 – 1. Johnathan Reyna (Alc) 23.61, 2. Haynes 23.85, 3. Tye 23.96, 4. Marques Williams (AFN) 24.20, 5. Robert DeWitt (Kais) 24.44.
400 – 1. Griffen Parsells (Kais) 52.01, 2. Dominique Bivins (Wies) 52.86, 3. Garrett Cheney (Wies) 53.16, 4. William Pierce (Brus) 53.75, 5. DeWitt 54.34.
800 – 1. Parsells 1:57.98, 2. Evan Brooks (Ram) 2:07.20, 3. Max Furqueron (Ram) 2:07.26, 4. Brandon Seyler (Kais) 2:09.98, 5. Paulo Aponte (AFN), 2:10.40.
1,600 – 1. Parsells 4:30.58, 2. Furqueron 4:55.0, 3. Jackson Barriger (Stut) 4:59.5, 4. Thurston Bruton (Stut) 5:04.7, 5. Nathan Smith (Stut) 5:06.3.
3,200 – 1. Carter Linsey (Stut) 10:24.2, 2. Aleksey Sanchez (Stut) 11:08.8, 3. Barriger 11:12.6, 4. Seyler 11:15.08, 5. Joseph Dluzeski (Lake) 11:25.
110 hurdles – 1. Cameron Turner (Kais) 16.99, 2. Keyon Wilson (Bah) 18.61, 3. Jeremiah Tran (Ans) 20.35, 4. Andrew Venegas (Lake) 30.38, 5. Connor Luminarias (SHA) 20.74.
300 hurdles – 1. Cheney 44.35, 2. Charles Livingstone (Brus) 47.17, 3. Zach Watts (Wies) 48.28, 4. William Stewart (Stut) 50.34, 5. Seth Higgins (Ans) 51.16.
Long jump – 1. Pierce 19-11, 2. Daniel Tull (SHA) 19-2, 3. Bivins 19-0, 4. Wilson 18-8.5, 5. Zach Call (SHA) 18-7.
Triple jump – 1. Pierce 41-11, 2. Kian Williams (Spangdahlem) 38-8, 3. Higgins 36-8.5, 4. Alexander Adams (Ans) 36-8, 5. Michael Albinger (Lake) 35-7.
High jump – 1. Wilson 6-3, 2. Lucas Morecraft (Ans) 5-8.75, 3. Adams 5-7.75, 4. Daniel Tull (SHA) 5-5, 5. DeWitt 5-5.
Shot put – 1. Adrian Vega (Ram) 38-3.5, 2. Ammon Jones (AFN) 35-11.5, 3. AJ Evans (Kais) 35-6.75, 4. John Green (Kais) 32-4, 5. Daniel Iverson (Wies) 31-6.75.
Discus – 1. Dennis Martinez (Wies), 2. Evans 95-10, 3. Estaban Morales (Vil) 92-3.5, 4. Iverson 91-8.5, 5. Liam Prendgrast (Alc) 87-5.
4x100 relay – 1. Kaiserslautern 46.18, 2. Wiesbaden 47.46, 3. Baumholder 47.7, 4. Stuttgart 47.74, 5. Ramstein 49.3.
4x400 relay – 1. Wiesbaden 3:38.93, 2. Stuttgart 3:47.14, 3. Ansbach 3:54.04, 4. Kaiserslautern 3:55.6, 5. AFNORTH 4:01.0.
4x800 relay – 1. Stuttgart 8:59.6, 2. Kaiserslautern 9:16.9, 3. Ramstein 9:23, 4. Wiesbaden 9:24.46, 5. Ansbach 9:50.
Sprint medley – 1. Baumholder 3:55.52, 2. Stuttgart 3:55.60, 3. Brussels 4:05.90, 4. Stuttgart 4:06.36, 5. Kaiserslautern 4:09.75.