Quantcast

Europe Scoreboard: April 25, 2021

By STARS AND STRIPES Published: April 25, 2021

High school

Track

DODEA-Europe virtual meets – Week 1
Monday-Friday at locations around Europe
(Top five in each event)
Girls
100 meters –
1. MaKiah Parker (Wiesbaden) 12.64, 2. Janiyah S. (Baumholder) 12.74, 3. Grace P. (Baum) 13.12, 4. Barakat Ibrahim (Ramstein) 13.24, 5. Za’Kaiyah Allen (Kaiserslautern) 13.31.
200 – 1. Parker 26.63, 2. Alexis Lambert (American Overseas School of Rome) 26.74, 3. Allen 27.66, 4. Jenna Spangler (Ram) 28.25, 5. Ibrahim 28.43.
400 – 1. Parker 58.09, 2. Ava Stout (Wies) 1:01.3, 3. Lambert 1:04.19, 4. Sofia DeSwitt (Kais) 1:06.11, 5. Faith Maina (Wies) 1:07.2.
800 – 1. Piper Parsells (Kais) 2:27.07, 2. Kaitlyn Taylor (Wies) 2:32.00; 3. Emma Wharton-Hseih (Stuttgart) 2:35.00; 4. Julia Harris (Ram) 2:37.00; 5. DeWitt 2:37.93.
1,600 – 1. Ella Bishop (Stut) 5:27.00, 2. Parcells 5:30.23, 3. Harris 5:41.90, 4. Brenna Mack (Stut) 5:52.00, 5. Taylor 5:53.60.
3,200 – 1. Bishop 11:24, 2. Harris 12:42, 3. Annaelise Roundy (Lakenheath) 13:51, 4. Kohana Thai (Lake) 13:52, 5. Claire Huseman (Ram) 14:01.
100 hurdles – 1. Stout 15.75, 2. Daphne Sundberg (Brussels) 19.03, 3. Courtney Lembke (Brus) 21.14, 4. Emma Kisby (Stut) 21.19, 5. Aniya Johnson (Stut) 23.97.
300 hurdles – 1. Stout 46.67, 2. Sundberg 54.49, 3. Kisby 58.00, 4. Lembke 1:06.00, 5. Gabriel Collins (Alconbury) 1:13.6.
4x100 relay – 1. Wiesbaden 54.02, 2. Kaiserslautern 56.18, 3. Baumholder 1:00.80, 4. Ansbach 1:01.80, 5. Ramstein 1:02.04.
4x400 relay – 1. Wiesbaden 4:18.30, 2. Kaiserslautern 4:43.25, 3. Stuttgart 4:50.00, 4. Ramstein 5:06.00, 5. Ansbach 5:18.70.
4x800 relay – 1. Stuttgart 10:54, 2. Kaiserslautern 11:07.25, 3. Wiesbaden 11:16.9, 4. Ramstein 11:36.40.
Sprint medley – 1. Wiesbaden 4:32.60, 2. Stuttgart 5:03.40, 3. Baumholder 5:15.63, 4. Ansbach 5:35.40.
Long jump – 1. Isabella Pizarro (Wies) 15 feet, 5.5 inches, 2. Skylar Roesti (Stut) 13-10.5, 3. Allen 13-7, 4. Zoey Thompson (Wies) 13-6, 5. Nikira Close (Wies) 12-5.
Triple jump – 1. Roesti 30-8.25, 2. Sundberg 27-6, 3. Jacqueline O’Neil (Lake) 27-5.
High jump – 1. Jacin Munoz (Baum) 4-6, 2. Z. Thompson 4-2, 3. Close (Wies) 4-1, Elizabeth Thompson (Wies) 3-10.
Shot put – 1. Sage Barnes (Kais) 26-0, 2. Theresa Carballo (Wies) 25-1.25, 3. Alliyah Wilson (Wies) 23-11.75, 4. Sabrina King (Stut) 23-3, 5. Marriam Chishti (Lake) 22-11.
Discus – 1. Hite 80-8, 2. Barnes 74-2, 3. Isabelle Elmore (Lake) 72-11, 4. Carballo 69-1, 5. King 65-1.
Boys
100 –
1. Larry Haynes (Kais) 11.2, 2. Shane Nesbitt (Ans) 11.32, 3. Cameron Turner (Kais) 11.86, 4. Davis Martin (Kais) 11.99, 5. Damarius Johnson (Ram) 12.0.
200 – 1. Jonathan Reyna (Alc) 23.23, 2. Pierce Williams (Brus) 23.53, 3. Haynes 23.79, 4. Jackson Housewort (Stut) 24.0, 5. David Patrick Templeton (Stut) 24.0.
400 – 1. Garrett Cheney (Wies) 53.82, 2. Kyle McGrady (Rota) 54.0, 3. Dominique Bivins (Wies) 54.13, 4. Robert DeWitt (Kais) 55.37, 5. Aleksey Sanchez (Stut) 55.57.
800 – 1. Griffin Parsells (Kais) 1:57.25, 2. Max Furqueron (Ram) 2:09.0, 3. Brandon Seyler (Kais) 2:09.25, 4. Evan Brooks (Ram), Evan Vertuli (Stut), Austin Sierco (Stut) 2:13.0.
1,600 – 1. Parsells 4:26.53, 2. Furqueron 4:59.40, 3. Seyler 5:02.70, 4. Lucas Morecraft (Ans) 5:06.09, 5. Preston Jackson (Ram) 5:10.90.
3,200 – 1. Jackson Barriger (Stut) 11:03, 2. Furqueron 11:05, 3. Sanchez 11:15, 4. Joseph Diuzeski (Lake) 11:29, 5. Jackson 11:40.
110 hurdles – 1. Turner 16.73, 2. Templeton 19.00, 3. Jeremiah Tran (Ans) 19.87, 4. Seth Higgins (Ans) 20.44, 5. William Stewart (Stut) 21.00.
300 hurdles – 1. Tran 48.65, 2. Higgins 49.44, 3. Zach Watts (Wies) 49.5, 4. Caleb Rothmeyer (Wies) 53.37, 5. Ian Bishop (Wies) 54.64.
4x100 relay – 1. Kaiserslautern 46.39, 2. Wiesbaden 47.72, 3. Stuttgart 47.98, 4. Baumholder 48.69, 5. Ansbach 49.73.
4x400 relay – 1. Stuttgart 3:50.1, 2. Kaiserslautern 3:53.25, 3. Wiesbaden 3:54.7, 4. Ansbach 4:08.8, Ramstein 4:10.00.
4x800 relay – 1. Stuttgart 9:05, 2. Kaiserslautern 9:10.75, 3. Ramstein 9:20.5, 4. Wiesbaden 9:30.3, 5. Ansbach 10:10.1.
Sprint medley – 1. Wiesbaden 4:00.20, 2. Stuttgart 4:02.83, 3. Baumholder 4:08.52, 4. Ansbach 4:14.10.
Long jump – 1. Pierce 19-11, 2. Bivins 19-2. 3. Nick Schell (Kais) 18-7, 4. Haynes 18-2, Morecraft 17-8.5.
Triple jump – 1. Pierce 40-7.5, 2. Kian Williams (Wies) 38-3, 3. Morecraft 35-6, 4. Michael Albinger (Lake) 35-6, 5. Higgins 35-0.
High jump – 1. Morecraft 5-5.75, 2. Adams 5-3.25, 3, Caleb Pigge (Baum) 4-9.
Shot put – 1. Adrian Vega (Ram) 39-8, 2. AJ Evans (Kais) 35-11.75, 3. Dennis Martinez (Wies) 33-7.5, 4. Jack Gruver (Stut) 30-6, 5. Daniel Iverson (Wies) 30-3.
Discus – 1. Bruno Marchini (Lake) 84-4, 2. Evans 84-3, 3. Iverson 82-10.5, 4. Ty Quinto (Kais) 82-1, 5. Kelly Conner (Kais) 77-2.
Noteworthy - AFNORTH, Aviano, Bahrain, Hohenfels, Sigonella and Vilseck did not compete.