Support our mission
Ramstein's Keal Collins takes a shot at Ramstein Air Base, Germany, on Saturday, April 23, 2016. Ramstein and Kaiserslautern tied the game 0-0.

Ramstein's Keal Collins takes a shot at Ramstein Air Base, Germany, on Saturday, April 23, 2016. Ramstein and Kaiserslautern tied the game 0-0. (Michael B. Keller/Stars and Stripes)

High school

Soccer BoysNaples 4, AOSR 0 Friday at NaplesHalftime -- 1-0. Goals -- Davide Di Costanzo 2, Marcello Esposti, Ryan Ramierz. Assists -- Esposti, Matthew Bruhn, Nick Sherer. Saves -- AOSR: Ariel Rand 7; Naples: Roman Schoff 4.Black Forest Academy 5, Ansbach 1 Friday at Kandern, GermanyHalftime -- 2-1. Goals -- BFA: Tino Perumpankuzhy 2, Daniel Hicks, Ben Simson, Jinhwan Kim. Assists -- BFA: Perumpankuzhy 2, Simson. Saves -- BFA: Solomon Kim 3, Hudson Kruse 2.

Ramstein 0, Kaiserslautern 0 Saturday at RamsteinSaves -- Kaiserslautern: Enrico Ard 5; Ramstein: Peyton Buell 1.Wiesbaden 1, Stuttgart 0 Saturday at StuttgartGoal -- Jaedon Schwartz.Shape 4, Alconbury 0 Friday at AlconburyHalftime -- 2-0. Goals -- Avila Guillermo, Pablo Pereda, Fernando Gillbert, Connor Hudson.ISB 2, Alconbury 2 Saturday at AlconburyHalftime -- 1-1. Goals -- ISB: Sebastian Ringsletter, Eythor Bjorgolfsson; Alconbury: Val Evans 2.

Brussels 7, Baumholder 0 Saturday at BrusselsHalftime -- 7-0. Goals -- Tim Wilkinson 5, Aljaz Urbanc 2. Assists -- Bocar Toure. Saves -- Baumholder: Tyler Wyant 6.Lakenheath 3, SHAPE 0 Saturday at LakenheathHalftime -- 0-0. Goals -- Ethan Fitzgerald 2, Josh Lopez. Assists -- Riley Fleming, Jacob Croft, Tristin Reyes. Saves -- SHAPE: Alvaro Segura 10; Lakenheath: Rudy Zapata 6.

Marymount 4, Vicenza 3 Friday at VicenzaHalftime -- Vicenza 2, Marymount 1. Goals -- MMI: Michele Musilli 2; Vicenza: Chris Ortiz 2; other goals unavailable.Vicenza 8, Sigonella 0 Saturday at VicenzaHalftime -- 6-0. Goals -- Marco Peruzzo 4, Ortiz 2; other goals unavailable. Assists -- Peruzzo, Ortiz.Black Forest Academy 6, Vilseck 2 Saturday at Kandern, GermanyGoals -- Vilseck: Malachi Alston, Ian Fox; BFA: Ben Simson 2, David Forcucci, Jinhwan Kim, Jeremie Kautzman, Jimin Lee. Assists -- Vilseck: Jordan Oliviera 2; BFA: Forcucci 2, Hanul Kang, Connor Israel. Saves -- Vilseck: Timothy Simmons 13; BFA: Solomon Kim 3, Hudson Kruse 2.

Bitburg 6, Rota 1 Saturday at BitburgGoals -- Bitburg: Jason Valladares, Sage Kown, Ruben Cruz, Kurt Nacionales, Tyler Valdez, Ruben Cruz.

GirlsNaples 9, AOSR 1 Friday at NaplesHalftime -- 6-0. Goals - Naples: Adah Barenburg 2, Emily King 2, Shiloh Houseworth, Ketara Baker, Katherine Abresch, Julianna Roska; AOSR: Flaminia Falcone. Assists -- Naples: Roska, Victoria Sasse.

SHAPE 4, Alconbury 0 Friday at AlconburyHalftime-- 0-0. Goals -- Jera Becklund, Kathryn Green, Sunniva Leivdal, Begona Rodriquez-Bravo.Alconbury 2, International School of Brussels 0 Saturday at AlconburyHalftime -- 0-0. Goals -- Laela Evans, Isabel BlackRamstein 4, Kaiserslautern 0 Saturday at RamsteinHalftime -- 2-0. Goals -- Ebony Madrid 2, Kendall Spohr, Erin Barnett. Assist -- Madrid.

Baumholder 2, Brussels 1 Saturday at BrusselsHalftime -- 1-1. Goals -- Baumholder: Karina Inchauregui 2; Brussels: Sophia Beckley. Assists -- Baumholder: Celina Orozco. Saves -- Baumholder: Eliyah Tillman 5; Brussels: Maria Vahrenhorst 6.AFNORTH 2, Rota 2 Friday at Brunssum, NetherlandsHalftime -- Rota 1, AFNORTH 0. Goals -- Rota: Nicole Perez, Jasmine Garrison; AFNORTH: Caitlyn Helwig 2. Assists -- AFNORTH: Caitlin Fenton.AFNORTH 3, Bitburg 1 Saturday at Brunssum, NetherlandsHalftime -- 3-0. Goals -- Bitburg: Emma Passig; AFNORTH: Helwig, Maria Led, Valentina Parise. Assists -- AFNORTH: Fenton 2, Helwig. Saves -- Bitburg; Alexa Landenberger 17; AFNORTH: Abigail Stanley 9.Bitburg 2, Rota 1 Saturday at Brunssum, NetherlandsHalftime -- Bitburg 1, Rota 0. Goals -- Bitburg: Baileigh McFall, Passig; Rota; Brigit Bigelow.SHAPE 6, Lakenheath 3 Saturday at LakenheathHalftime -- 4-2. Goals -- SHAPE: Sunniva Leivdal 4, Begona Rodriguez Bravo 2; Lakenheath: Nicole Moore, Jasmine Lopez, Daija Linquist. Assists -- Lakenheath: Samantha Ruiz, Kaitlyn Novotny. Saves -- Lakenheath: Lilli Estus 11.Black Forest Academy 9, Ansbach 0 Friday at Kandern, GermanyHalftime -- 5-0. Goals -- Bianca Liberti 2, Kaitlyn Richter 2, Anna Kragt, Chloe Moorlag, Mia Rottier, Emily Brauer, Kate Wagner. Assists -- Kerstin Widmer 2, Erin Cho. Saves -- Ansbach: Angelica Colon 13, Ainsley Lewallen 7.BFA 4, Vilseck 1 Saturday at Kandern, GermanyHalftime -- 3-1. Goals -- Vilseck: Taryn Sobay; BFA: Rottier, Widmer, Richter, Kragt. Assists -- Vilseck: Caitlyn Norris; BFA: Kragt, Widmer.

Stuttgart 3, Wiesbaden 0 Saturday at StuttgartHalftime -- 1-0. Goals -- Alexa Smith 2, Valen Antoine. Assist -- Hayley Kunde. Saves -- Stuttgart: Tyra Hook 2; Wiesbaden: Jordan Reed 12.

SoftballLakenheath 21, AFNORTH 16 Friday at LakenheathAFNORTH 871 -- 16 Lakenheath (12)63 -- 21Pitching -- Lakenheath: Haylee Cartwright (WP).Kaiserslautern 21, AFNORTH 6 Friday at LakenheathKaiserslautern (13)8 -- 21AFNORTH 51 -- 6Kaiserslautern 16, Lakenheath 0 Friday at LakenheathLakenheath 000 -- 0Kairserslautern 88x -- 16 Pitching - Kaiserslautern: Tori Liggins 3 IP ( 7K).

Kaiserslautern 21, Lakenheath 2 Saturday at LakenheathLakenheath 020 0 -- 2Kaiserslautern 745 5 -- 21Pitching -- Kaiserslautern: Alie Alamos WP. Hitting -- Kaiserslautern: Nina Knight (HR), Tori Liggins (HR); Lakenheath; Morgan Goll (HR).Kaiserslautern 16, AFNORTH 1 Saturday at LakenheathKaiserslautern 655 -- 16AFNORTH 010 -- 1Lakenheath 21, AFNORTH 9 Saturday at LakenheathLakenheath 2(13)6 -- 21AFNORTH 810 -- 9

Sigonella 10, Naples 8 Friday at SigonellaPitching -- Sigonella; Hanna Barnes GC (7 H, 4 K, 4 BB). Hitting -- Sigonella: Kisiah Chandler (2 H), Kaitlyn Bean (2 H, 2 RBI); Naples: Sarah Kemp (3B).Naples 15, Sigonella 8 Saturday at SigonellaHitting -- Naples: Kemp (2 H, HR, 2 RBI); Sigonella: Kaitlyn Lehtola (3 H), Chandler (2 H, 2B, 2 R, 2 RBI).Vilseck 11, Wiesbaden 4 Friday at VilseckWiesbaden 001 30 -- 4Vilseck 207 11 -- 11Pitching -- Vilseck: Avery Hicks WP (H, 10 K, BB).Vilseck 13, Wiesbaden 6 Friday at VilseckVilseck 351 4 -- 13Wiesbaden 321 0 -- 6Pitching -- Vilseck: Crystal Morris WP (4 IP, 2 H, 6 K). Hitting -- Vilseck: Isabella Brasi (3 R, 4 SB), Morris (4 R, 4 SB), Mohagany Lediju (2 R, 3 SB), Hicks (2 R).Bitburg 18, Baumholder 2 Saturday at BitburgBaumholder 020 -- 2Bitburg 99x -- 18Pitching -- Bitburg: Leigha Daryanani WP. Hitting -- Bitburg; Nikki Jiao 3-3 (2 2B, 3B, 4 RBI), Gaby Rodriguez (3B); Baumholder; Marisol Espinoza 2-2.Bitburg 31, Baumholder 2 Saturday at BitburgBitburg 8(17)6 -- 31Baumholder 011 -- 2Pitching -- Bitburg: Jiao WP (3 K). Hitting -- Bitburg: Jiao 2-2 (2B, 3 RBI), Daryanani (2 H, 2 RBI), Rodriguez 3-3 (2B, 4 RBI); Baumholder; Espinoza (HR).

Aviano 16, VIcenza 1 Saturday at VicenzaAviano 942 1 -- 16Vicenza 010 0 -- 1Pitching -- Aviano: McKenzie Milligan 4 IP (9 K). Hitting -- Aviano: Ashley Mills (4 H, 2 RBI, 3 R).Vicenza 11, Aviano 9 Saturday at VicenzaVicenza 272 00 -- 11Aviano 171 00 -- 9Pitching -- Vicenza (first names not available): Rodriguez 5 IP (4 ER, 3 K); Aviano: Milligan 5 IP (11 K). Hitting -- Vicenza: Baker (4 H, 5 RBI, 2 R, 6 SB), Barry (3 R); Aviano: Milligan (2 H, 2 RBI, 2 R).

BaseballNaples 4, Sigonella 0 Friday at SigonellaNaples 022 000 -- 4Sigonella 000 000 -- 0Pitching -- Naples; Robert Dromerhauser CG (1 H, 15 K); Sigonella: Alex Ogletree (11 K, 4 H, 2 ER). Hitting -- Sigonella: Ogletree (2B).Sigonella 7, Naples 6 Saturday at SigonellaNaples 110 04 -- 6Sigonella 011 41 -- 7Pitching -- Sigonella: Austin Brehmer 3 IP (K, BB, 5 H), Micah Dye 2 IP (3 H, 2 BB, 2 K). Noteworthy - Aaron Jacobs drove in Alex Noack with the game-winning run.Wiesbaden 17, Vilseck 1 Friday at VilseckWiesbaden 656 -- 17Vilseck 001 -- 1Pitching -- Vilseck: Tristen St. Clair 2 IP (7 H, 5 BB, K); Wiesbaden: Gunner Yingling WP 3 IP (3 H, 7 K, BB). Hitting -- Wiesbaden: Austin Sawyer 2-3 (3 R, 3 SB), Parker Crumbly 2-2 (3 RBI), Alex Newton 2-3 (2 RBI, 2 R), Burnico Perofeta (2 R), Morgan Hershfeldt (3 R), R Wilton (3 R); Vilseck: Drew Pinckney (2B).Wiesbaden 11, Vilseck 4 Friday at VilseckVilseck 101 02 -- 4Wiesbaden 122 06 -- 11Pitching -- Wiesbaden: Newton 5 IP (4 H, 3 BB, 9 K); Vilseck: Patterson 4 1/3 IP (4 H, 6 BB, 6 K, 3 ER). Hitting -- Wiesbaden: Finn Swafford 2-3 (2 RBI), Perofeta (2 R), Newton 1-2 (2B, 3 R), Hershfeldt (2 RBI).

Track and fieldSaturday at VilseckBoys Stuttgart 191.50, Vilseck 174.50, Hohenfels 70, Munich International 67.50, Ansbach 57.50 100 meters – 1. Zavier Scott (Vil) 11.00, 2. Armando Pinckney (Vil) 11.32, 3. Jacob Milton (Stu) 11.85, 4. Trey Brisco (Hoh) 11.87200 – 1. JaColby Hulltown (Vil) 23.55, 2. Trey Briscoe (Hoh) 23.71, 3. A.Pinckney 24.39, 4. Aamaree Harrington (VIL) 24.96400 – 1. Scott 52.70, 2. Cole Ronnau (Mun) 54.00, 3. Dominic Garcia (Stu) 54.21, 4. Parker Hanes (Stu) 54.39800 – 1. Hunter Ficenec (Stu) 2:04.52, 2. John Bowman (Stu) 2:10.06, 3. James Fullwood (Stu) 2:10.98, 4. Domin Sweet (Stu) 2:14.571,600 – 1. Ficenec 4:38.89, 2. Fullwood 4:43.73, 3. Elias Field (Mun) 4:57.06, 4. Ayden Huezo (Vil) 4:57.323,200 – 1. J. Serrano-Velez (Hoh) 10:21.97, 2. Fullwood 10:44.37, 3. Field 11:00.55, 4. Diego Martinez (Vil) 11:11.59110 hurdles – 1. Samuel Kress (Stu) 18.32, 2. Matayo Kabuye (Ans) 20.68, 3. Matthew Johnston (Vil) 21.80300 hurdles – 1. Ronnau 45.15, 2. Kress (Stu) 46.27, 3. Nathan Perez (Hoh) 47.13, 4. Clayton Veri (Stu) 52.564x100 relay – 1. Stuttgart (Ford, Hanes, Nix, Torruella) 48.39, 2. Vileck B (Beckford, Coombs, Gannon, Harris) 49.11, 3. Munich (Dean, Dimatteo, Field, Prasad) 51.164x400 relay – 1. Stuttgart (Ficenec, Garcia, Kress, Thigpen) 3:48.60, 2. Vileck A (Harrington, Miller, Peltier, Pinckney) 3:53.514x800 relay – 1. Vileck A (Huezo, Martinez, Metoyer, Ross) 9:11.02, 2. Stuttgart (Bowman, Laurel, Morrow, Sweet), 3. Hohenfels A (Grover, Rhoades, Martinez, Serrano-Velez) 10:28.701,600 medley – 1. Vileck A (Allen, Hulltown, Ross, Scott) 3:58.97, 2. Stuttgart A (Bowman, Garcia, Jordan, Thigpen) 4:01.73, 3. Vileck B (Cole, Coombs, Malbrough, Vila) 4:37.19High jump – 1. Jacob Milton (Stu) 6-5, 2. Kenya Pinckney (Vil) 5-10, 3. Jordan Kelly (Hoh) 5-6, 4. Samuel Kress (Stu) 5-6Long jump – 1. Allen Harris (Vil) 18-6, 2. Ogden Andrew (Ans) 18-1, 3. Luka Vierroth (Mun) 18-1, 4. Jordan Thigpen (Stu) 17-11Triple jump – 1. Tyler Benton (Ans) 39-2, 2. Harris 38-8.5, 3. Marquise Miller (Vvil) 37-3, Andrew 36-9Shot put – 1. Derek Davis (Vvil) 39-2.5, 2. Joxua Baughman (Ans) 39-00, 3. Kenneth Hooks (Vil) 38-7, 4. Leomaris Deraney (Vil) 38-00Discus – 1. Jacob Milton (Stu) 127-3, 2. Baughman 124-5, 3. Anders Bergeson (Stu) 114-5, 4. Patrick Ramirez (Vil) 104-4Girls Stuttgart 224.5, Vilseck 112.50, Hohenfels 66, Ansbach 60, Munich International 45 100 meters — 1. Shermaine Nesbitt (Ans) 13.95, 2. Keona Johnson (Vil) 14.27, 3. Trenice Davis (Vil) 14.51, Alycia Smith (Stu) 14.79200 – 1. Kyree Messeh (Hoh) 29.55, 2. Amanda Penrod (Stu) 30.83, 3. Denise Monley (Vil) 30.94, 4. Alona Wright (Ans) 31.02400 – 1. Nesbitt 66.13, 2. Messeh 67.19, 3. Abigail Braa (Stu) 69.03, 4. Katarzy Kaczmarek (Stu) 70.43800 – 1. Kaili Markley (Vil) 2:29.81, 2. Kate Bowman (Stu) 2:38.13, 3. Anna Riley (Stu) 2:50.58, 4. Rebecca Shaw (Mun) 2:52.911,600 – 1. Rachel Dickenson (Stu) 5:47.02, 2. Riley 6:13.76, 3. Michelle Gelacio (Stu) 6:14.35, 4. Shaw 6:19.853,200 – 1. Dickenson 12:30.39, 2. Gelacio 13:52.09, 3. Mary Kate Jackson (Hoh) 14:05.91, 4. Susanna Ortiz (Stu) 14:14.84100 hurdles — 1. Wright 18.74, 2. Sarah Steers (Stu) 19.06, 3. Katharina Fischer (Mun) 22.16300 hurdles — 1. Wright 53.82, 2. Gabrielle Garcia (Stu) 54.28, 3. Alikah Munson (Ans) 55.89, 4. Amanda Penrod (Stu) 60.444x100 relay – 1. Vileck (Davis, Johnson, Monley, Rogers) 56.07, 2. Stuttgart (Braa, Penrod, Smith, Steers) 56.87, 3. Hohenfels (Shain, Hudson, Mohead, Sager) 57.474x400 relay – 1. Stuttgart (Bowman, Braa, Garcia, Hampe) 4:47.684x800 relay — 1. Stuttgart (Bowman Braa, Gante, Riley) 11:22.671,600 medley – 1. Stuttgart (Bowman, Garcia, Harvard, Smith) 4:54.11, 2. Vileck A (Johnson, Markley, McWhorter, Monley) 4:57.50, 3. Vileck B (Davis, Garza, Rogers, Weaver) 5:30.86High jump – 1. Kayla Hampe (Stu) 4 feet, 6 inches, 2. Shaw 4 -2, 3. Emily Ryan (Vil) 3-11Long jump – 1. Skylit McWhorter (Vil) 13-1, 2. Messeh 12-7, 3. Mikayla Mohead (Hoh) 12-4, 4. Albindra Velez (Hoh) 12-2Triple jump – 1. Autumn Andin (Stu) 31-2, 2. Wright 26-5.5, 3. Jael Shain (Hoh) 26-2, 4. Veronic Bonifacio (Mun) 25-1.5Shot put – 1. Nyai Robinson (Vil) 25-4, 2. Josephin Ratcliff (Stu) 24-5, 3. Hailey Johnston (Vil) 23-8, 4. Ajanae Simmons (Stu) 23-7Discus – 1. Rachel DelRosso (Mun) 87-11, 2. Simmons 72-8, 3. Ratcliff 64-10, 4. Robinson 53-5.

Saturday at WiesbadenBoys Wiesbaden 155, Kaiserslautern 151, Ramstein 100, Bitburg 61, Lakenheath 54, Baumholder 40.5, SHAPE 24, Brussels 21.5, Alconbury 11, Frankfurt 7 100 meters — 1, David Zaryczny, (Kais) 11.61; 2, Yson Hogan (Rams) 11.90; 3, Keyshaun Green (Wies) 11.99200 — 1, Zaryczny, 23.69; 2, Caleb Brown (Wies) 24.29; 3, Adarius Gallon (Alc) 24.62400 — 1, Zaryczny, 52.16; 2, Brown, 53.41; 3, Green, 56.05800 — 1, Matt Holmes (Bit) 2:07.19; 2, Cedric Ellis (Kais) 2:10.91; 3, Nick Clinton (Wies), 2:11.241,600 — 1, Austin Burt (Lake) 4:40.80; 2, Colin McLaren (Rams) 4:57.12; 3, Camron Cisneros (Wies) 5:10.743,200 — 1, Burt, 10:36.53; 2, Abdi-Kare Anthony (Kais) 10:59.33; 3, Dylan Cook (Rams), 11:06.78110 high hurdles — 1, Joel Waan (Wies) 18.57; 2, Christopher Hayden (Lake) 19.15; 3, Garrett Armel (Wies) 19.23300 intermediate hurdles — 1, Waan, 44.94; 2, Tyrese Loveday (Rams), 45.92; 3, Armel (Wies), 46.21High jump — 1, Nathaniel Horton (Baum), 5 feet, 9 inches; 2, John Blake (Bit) 5-7; 3, Josiah Kim (Lake), 5-3Long jump — 1, Omar Plaisime (Kais), 18 feet, 8 inches; 2, Hogan, 18-2.5; 3 (tie), Mark Keller (BAS) and Horton, 17-11Triple jump — 1, Plaisime, 41-7; 2, Joshua Theodore (Wies), 39-11; 3, Paul Hubbard (BAS), 37-11Shot put — 1, Quinton Jiles (Kais) 37-10; 2, Jakub Jackowski (Bit), 36-6; 3, Kwan McNeil (Baum), 35-11Discus — 1, Jackowski, 113-5; 2, James Jin (Baum) 102-5; 3, Deangelo Powell (Wies), 95-54x100 relay — 1, Wiesbaden ‘A’ (Hobson, Sterling, Barrow, Green), 45.76; 2., Kaiserslautern ‘A’, 45.854x400 relay — 1, Wiesbaden ‘A’ (Clinton, Alvarez, Dav. Williams, Brown) 3:46.66; 2, Wiesbaden ‘B’, 4:01.34; 3, Kaiserslautern ‘A’, 4:02.674x800 relay — 1, Wiesbaden ‘A’ (Dav. Williams, Alvarez, Clinton, Brown) 8:46.96; 2, Ramstein ‘A’, 9:17.12; 3, Kaiserslautern ‘A’, 9:22.501,600 sprint medley relay — 1, Wiesbaden ‘A’ (Hobson, Sterling, Waan, Dav. Williams) 3:58.01; 2, Bitburg ‘A’, 3:58.02; 3, Baumholder ‘A’, 4:07.50Girls Ramstein 125, Kaiserslautern 124, Wiesbaden 100, BFA 66, Frankfurt 61, SHAPE 41, Brussels 30, Alconbury 30, Bitburg 29, Lakenheath 19, Baumholder 9 100 meters— 1, Denee Lawrence, (Rams) 13.16; 2, Yhari Dupree (Rams) 13.18; 3, Faye Humphrey-Griffiths (Kais) 13.78200 — 1, Jada Branch (Kais), 27.06; 2, Dupree, 27.59; 3, Humphrey-Griffiths, 28.68400 — 1, Keyairra Bryant (SHAPE), 66.15; 2, Sapphire Gutierrez (Kais), 66.49; 3, Paige Janis (BAS), 67.12800 — 1, Katelyn Schultz (Rams) 2:26.75; 2, Ariane Monticone (FIS), 2:31.59; 3, Dasha Pontiff (Rams), 2:44.611,600 — 1,Monticone, 5:31.59; 2, Anna Kyle (SHAPE) 5:44.05; 3, Avery Smothermon (BAS) 5:59.363,200 — 1, Monticone, 12:10.05; 2, Gillian Torza (Wies) 12:27.59; 3, Kyle, 12:33.33100 hurdles — 1, Olivia Sealey (Alc) 17.52; 2, Branch, 17.57; 3, Christamari Williams (Rams), 18.90300 hurdles — 1, Branch, 49.44; 2, Clarissa Paniagua (Wies), 50.86; 3, Brigantia O’Sadnick (Wies), 52.62High jump — 1, Erin Fortune (BFA), 4 feet, 11 inches; 2, Phoebe Robinson (BFA) 4-7; 3 (tie), Amaris Williams (Wies), Corban Jackson (Wies) and Eleanna Bez (Rams), 4-5Long jump — 1, Fortune, 15-7; 2, Caitlin McCollom (BAS), 14-6; Madeleine Galas (SHAPE), 13-9Triple jump — 1, Branch, 36-9; 2, Fortune, 32-8; 3, Sealey, 31-3.5Shot put — 1, Elise Rasmussen (Bit), 30-10; 2, Armani Goodwin (Kais), 27-7; 3, Leslie Wolcott (Lake), 25-9Discus — 1, Rasumussen, 93-11; 2; Goodwin, 78-5; 3, Wolcott, 77-54x100 relay — 1, Ramstein ‘A’ (Bivins, Dupree, Rafi, Lawrence), 53.19; 2, Wiesbaden ‘A’, 54.714x400 relay — 1, Wiesbaden ‘A’ (Thomas, Paniagua, Iglesias, O’Sadnick) 4:31.66; 2, Kaiserslautern ‘A’, 4:40.64; 3, Frankfurt International ‘A’, 4:52.224x800 relay — 1, Ramstein ‘A’ (Pontiff, Moser, Schultz, Gunia) 10:44.37; 2, Wiesbaden ‘A’, 11:11.55; 3, Kaiserslautern ‘A’, 11:59.391,600 sprint medley relay — 1, Kaiserslautern ‘A’ (Musselman, Humphrey-Griffiths, Cox, Arnold) 5:01.33; 2, Baumholder ‘A’, 5:13.43; 3, Ramstein ‘A’, 5:26.42.

Saturday at NaplesBoys Vicenza 225.5, Naples 177.5, Aviano 134, AOSR 30, Marymount 23, Sigonella 4 100 meters -- 1, Xavier James (Vic) 11.95; 2, James Ashley (Vic) 12.14; 3, Jailen Tindal (Avi) 12.19; 4, Xavier Castleberry (Vic) 12.51.200 -- 1, James 24.56; 2, Amir Love (Avi) 25.65; 3, Lorenzo Cirilli (MMI) 25.73; 4, John Silbaugh (Vic) 25.96.400 -- 1, Early Wheeler (Vic) 53.58; 2, Jaylen Esposito (Avi) 54.41; 3, Jack Lenox (AOSR) 57.70; 4, Theo Lindzter (AOSR) 58.27.800 -- 1, Cameron Kline (Nap) 2:15.68; 2, Austin Groves (Avi) 2:17.90; 3, Jack Lenox (AOSR) 2:22.53; 4, Roberto Luca Faggiani (MMI) 2:23.71.1,600 -- 1, Daniel Aleksandersen (Nap) 5:03.19; 2, Angel Graulau (Vic) 5:07.37; 3, Tim Smith (Nap) 5:16.20; 4, Alexander Johnson (Nap) 5:16.55.3,200 -- 1, Aleksandersen 11:12.72; 2, Graulau 11:36.53; 3, Josh Wilson (Vic) 11:37.12; 4, Johnson 11:51.87.110 hurdles -- 1, Te'Kevin Boston (Avi) 20.20; 2, Brandon Crosby (Avi) 20.43; 3, Dawson Merkel (Vic) 20.47; 4, Christian Gonzalez-Vega (Vic) 21.57.300 hurdles -- 1, Boston 47.41; 2, Ta'Marion Hardin-Bears (Vic) 48.11; 3, Gonzalez-Vega 48.67; 4, Crosby 49.82.4x100 relay -- 1, Vicenza (Ashley, Castleberry, James, Silbaugh) 45.65; 2, Aviano 46.21; 3, Naples 48.55; 4, Marymount 49.26.4x400 -- 1, Aviano (Esposito, Groves, Brandon Vigil, Matthew Vigil) 3:55.77; 2, Naples 4:07.12; 3, Vicenza 4:12.49.4x800 -- 1, Vicenza (Graulau, Alton Pendergrass, Landon Sattazahn, Josh Wilson) 9:32.03.1,600 medley -- 1, Aviano (Esposito, Groves, Tindal, B. Vigil) 4:01.02; 2, Vicenza 4:02.11; 3, Naples 4:20.23; 4, AOSR 4:30.75.High jump -- 1, Boston 5-00; 2, Ethan Sheffield (Nap) 4-09; 3, Kendricq Williams (Nap) 4-07.Long jump -- 1, Castleberry 19-04; 2, Wheeler 18-09.5; 3, Boston 17-09; 4, Dawson Merkel (Vic) 16-08.Triple jump -- 1, Wheeler 40-08; 2, Hardin-Bears 36-06.5; 3, Jan Myckle Olivar (Nap) 34-10; 4, Francis Carlos (Nap) 33-00.Shot put -- 1, Adriane Hines (Nap) 41-08; 2, Germaine Seisa (Avi) 36-06; 3, Martin Rosenfeld (Vic) 29-01; 4, Austin Bryant (Nap) 28-01.Discus -- 1, Hines 120-07.5; 2, Bryant 99-04.5; 3, Seisa 95-04.5; 4, Martin Rosenfeld (Vic) 73.07.5.Girls Vicenza 164, Naples 155, Aviano 148, AOSR 63, Sigonella 25 100 -- 1, Kayla Music (Nap) 13.62; 2, Brandy James (Vic) 13.77; 3, DeAsia Fairley (Vic) 13.83; 4, Hailey Adams (Avi) 14.78.200 -- 1, Music 27.67; 2, Ivani Tarver (Vic) 30.17; 3, Adams 30.60; 4, Katleen Leosk (Vic) 31.09.400 -- 1, Music 66.34; 2, Layla Thomas (Avi) 68.19; 3, Valerie Gilfoy (Nap) 68.33; 4, Margaret Menoni (Nap) 68.93.800 -- 1, Elizabeth Williams (Vic) 2:54.35; 2, Ginny Belt (Avi) 2:55.15; 3, Gilfoy 2:56.86; 4, Makena Huber (AOSR) 2:59.08.1,600 -- 1, Huber 6:32.10; 2, Daria Baker (Sig) 6:41.03; 3, Demi Baker (Sig) 6:55.98; 4, Maggie Quinn (AOSR) 6:58.41.3,200 -- 1, Yuklin Martinez (Vic) 16:44.48; 2, Alyssa Williams (Vic) 16:47.17; 3, Rosemary Powell (Vic) 17:08.42.100 hurdles -- 1, James 19.05; 2, Ellie Prewitt (Avi) 19:35; 3, Fairley 20.19; 4, Tarver 20.20.300 hurdles -- 1, Prewitt 54.69; 2, Tarver 55.63; 3, Carolina Burgin (AOSR) 60.45; 4, Annika Rivera (AOSR) 61.17.4x100 relay -- 1, Vicenza (Fairley, James, Mariah McCarroll, Altasia Thompson) 52.04; 2, Aviano 55.26; 3, Naples 57.96.4x400 -- 1, Vicenza (Leosk, McCarroll, Anna Rinehart, Thompson) 4:43.50; 2, AOSR 5:26.09.4x800 -- 1, Naples (Anna Gilfoy, Laura Biggs, V. Gilfoy, Kaitlyn Malone) 11:42.52; 2, Vicenza 12:54.20.1,600 sprint medley -- 1, Aviano (Belt, Myja Binns, Michaela Simms, De'Jah Tripp) 5:01.12; 2, Naples 5:24.04; 3, Vicenza 5:38.35; 4, AOSR 5:48.13.High jump -- 1, Prewitt 4-07; 2, Viyanni Johnson (Avi) 4-05.Long jump -- 1, Madisyn Walker (Avi) 13-01; 2, Myja Binns (Avi) 13-00; 3, Mariah Marbut (Vic) 12-06.5; 4, Sasha Shiels (Nap) 12-00.Triple jump -- 1, Marbut 26-11; 2, A. Gilfoy 23-11; 3, Jazmen Shaw (Vic) 23-06.5; 4, Ashley Crowe (Nap) 22-03.5.Shot put -- 1, Jaida Tindal (Avi) 29-08; 2, Autumn Bates (Nap) 27-09; 3, Tih Cottingham (Avi) 27-05; 4, Braelyn Cottingham (Avi) 25-06.Discus -- 1, Kiara Sandruck (Avi) 66-10; 2, Jasmine Brown (Nap) 66-00; 3, Bates 65-10.5; 4, Molly McGunnigle (Nap) 63-10.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up