Subscribe
Jay Strange of Hohenfels and Aviano's Elijah Smith battle for the ball as Zach Erskine and Kordell Craft, from left, follow the action in a morning Division II game at Wackernheim, Germany, Thursday. Aviano won 48-36.

Jay Strange of Hohenfels and Aviano's Elijah Smith battle for the ball as Zach Erskine and Kordell Craft, from left, follow the action in a morning Division II game at Wackernheim, Germany, Thursday. Aviano won 48-36. (Michael Abrams/Stars and Stripes)

Schedule/results for Thursday, Feb. 21

BoysDivision I(Pool play at Wiesbaden High School) Lakenheath 44, Vilseck 41 Wiesbaden 63, Kaiserslautern 45 Ramstein 51, International School of Brussels 25 Patch 51, Heidelberg 42 Wiesbaden 43, Lakenheath 32 Kaiserslautern 69, Vilseck 58 ISB 28, Heidelberg 18 Patch 52, Ramstein 49

Thursday schedule complete

Division II(Pool play at McCully, Wiesbaden High School, Lindsay Air Station) Aviano 48, Hohenfels 36 Schweinfurt 48, Bahrain 27 (Elimination round; Naples, AFNORTH, Vicenza receive byes to quarterfinals) AOSR 42, Bitburg 24; Bitburg eliminated Black Forest Academy 32, Schweinfurt 24; Schweinfurt eliminated Marymount 32, Bahrain 29; Bahrain eliminated Ansbach 39, Hohenfels 33; Hohenfels eliminated SHAPE 43, Aviano 35; Aviano eliminated

Thursday schedule complete

Division III(Pool play at Wiesbaden fitness center) Incirlik 33, Sigonella 16 Ankara 50, Lajes 47 Brussels 44, Menwith Hill 34 Baumholder 59, Alconbury 30 Bamberg 80, Incirlik 34 Rota 65, Lajes 32 Menwith Hill 50, Sigonella 28 Alconbury 35, Ankara 33 Bamberg 59, Brussels 40 Baumholder 43, Rota 36

Thursday schedule complete

GirlsDivision I(Pool play at McCully) Lakenheath 52, Ramstein 49 OT Patch 35, Heidelberg 20 Kaiserslautern 37, Vilseck 19 Wiesbaden 36, International School of Brussels 16 Ramstein 34, Vilseck 16 Patch 28, ISB 24 Kaiserslautern 50, Lakenheath 45 OT Heidlelberg 35, Wiesbaden 32

Thursday schedule complete

Division II(Pool play at Lindsay Air Station, McCully) Naples 54, Marymount International 12 Hohenfels 27, Bahrain 6 (Elimination round; Ansbach, Bitburg, Schweinfurt receive byes to quarterfinals) Vicenza 27, SHAPE 19; SHAPE eliminated Naples 45, Aviano 31; Aviano eliminated AOSR 31, Bahrain 7; Bahrain eliminated Black Forest Academy 36, Marymount 6; Marymount eliminated Hohenfels 33, AFNORTH 19; AFNORTH eliminated

Thursday schedule complete

Division III(Pool play at Wiesbaden fitness center) Incirlik 38, Lajes 2 Menwith Hill 15, Baumholder 8 Rota 27, Sigonella 24 Bamberg 32, Ankara 2 Incirlik 40, Brussels 35 Alconbury 19, Menwith Hill 17 Rota 35 Lajes 14 Baumholder 46, Ankara 7 Brussels 29, Sigonella 26 OT Alconbury 21, Bamberg 15

Thursday schedule complete


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up