Quantcast

Day 2 results

By STARS AND STRIPES Published: February 27, 2017

European Forces Swim League Championships
Sunday at Eindhoven, Netherlands
Boys
8 & Under 200 LC Meter IM

1. Leon Pierre-Louis Kaiserslautern Kingfish 3:25.91, 2. David Cicero Kaiserslautern Kingfish 3:45.40, 3. Camilo Garavito Vicenza Mako Sharks 43:54.65
9 Year Olds 200 LC Meter IM
1. Dane Bathurst Stuttgart Piranhas 3:16.73, 2. Theodore Benard Stuttgart Piranhas 3:24.46, *3. Daniel Heath SHAPE Seals 3:25.03, *3. Santiago Liano-Mock Rota Tiburones 3:25.03
10 Year Olds 200 LC Meter IM
1. Maxime Moratona SHAPE Seals 3:06.51, 2. Svit Pavesic Brussels Octopus 3:10.55, 3. Maj Pavesic Brussels Octopus 3:13.74
11 Year Olds 200 LC Meter IM
1. Nicholas Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 2:57.78, 2. C.J. Davis Sigonella Swordfish 3:04.40, 3. Max Hamill Lisbon Bullsharks 3:08.04
12 Year Olds 200 LC Meter IM
1. Andrew Hendrickson Kaiserslautern Kingfish 2:32.72, 2. David Goodwin Sigonella Swordfish 2:38.64, 3. Brandon Geray Kaiserlautern Kingfish 2:47.63
13-14 200 LC Meter IM
1. Jan Krzysztynski Shape Seals 2:30.06, 2. Kyle Stevenson Stuttgart Piranhas 2:37.12, 3. Owen Dube Kaiserlautern Kingfish 2:37.75
15-16 200 LC Meter IM
1. Joshua Choi Lakenheath Barracuda Swim Team 2:28.49, 2. Owen Mendenhall Kaiserslautern Kingfish 2:28.77, 3. Kurt Huebschman Stuttgart Piranhas 2:30.26
17-19 200 LC Meter IM
1. Dominic Scifo Lakenheath Barracuda Swim Team 2:16.83, 2. Matthew Pollmiller Kaiserslautern Kingfish 2:22.46, 3. Kazimierz Dokurno NATO Marlins Int'l Swim Team 2:32.92
8 & Under 50 LC Meter Freestyle
1. Leon Pierre-Louis Kaiserslautern Kingfish 34.37, 2. David Cicero Kaiserslautern Kingfish 37.28, 3. Camilo Garavito Vicenza Mako Sharks 41.99
9 Year Olds 50 LC Meter Freestyle
1. Dane Bathurst Stuttgart Piranhas 34.01, 2. Daniel Heath SHAPE Seals 36.41, 3. Theodore Benard Stuttgart Piranhas 37.16
10 Year Olds 50 LC Meter Freestyle
1. Carter Baum Rota Tiburones 32.74, 2. Gabriel Rayos Naples Tiger Sharks 33.35, 3. Maxime Moratona SHAPE Seals 33.68
11 Year Olds 50 LC Meter Freestyle
1. C.J. Davis Sigonella Swordfish 30.97, 2. Nicholas Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 32.89, 3. Lincoln Landrum Aviano Sea Dragons 33.19
12 Year Olds 50 LC Meter Freestyle
1. Andrew Hendrickson Kaiserslautern Kingfish 27.37, 2. David Goodwin Sigonella Swordfish 29.02, 3. Jacob Blaser Stuttgart Piranhas 30.57
13-14 50 LC Meter Freestyle
1. Kyle Stevenson Stuttgart Piranhas 27.15, 2. Timo Sieverding NATO Marlins Int'l Swim Team 27.26, 3. Jacob Clarkson Kaiserslautern Kingfish 28.58
15-16 50 LC Meter Freestyle
1. Kaden Mackey Wiesbaden Wahoos 26.16, 2. Lars Christian Primdahl NATO Marlins Int'l Swim Team 26.86, 3. Joshua Choi, Lakenheath Barracuda Swim Team 27.05
17-19 50 LC Meter Freestyle
1. Dominic Scifo Lakenheath Barracuda Swim Team 24.85, 2. Matthew Pollmiller Kaiserslautern Kingfish 25.60, 3. Kirk Koelstra Geilenkirchen Orcas 25.72
8 & Under 50 LC Meter Backstroke
1. David Cicero Kaiserslautern Kingfish 44.25, 2. Leon Pierre-Louis Kaiserslautern Kingfish 46.48, 3. Camilo Garavito Vicenza Mako Sharks 49.41
9 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
1. Dane Bathurst Stuttgart Piranhas 42.61, 2. Daniel Heath SHAPE Seals 43.50, 3. Benjamin Cottrill Lakenheath Barracuda Swim Team 43.56
10 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
1. Maxime Moratona SHAPE Seals 39.85, 2. Gabriel Rayos Naples Tiger Sharks 39.88, 3. Svit Pavesic Brussels Octopus 41.66
11 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
1. C.J. Davis Sigonella Swordfish 36.70, 2. Nicholas Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 37.44, 3. Max Hamill Lisbon Bullsharks 38.97
12 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
1. Andrew Hendrickson Kaiserslautern Kingfish 32.67, 2. David Goodwin Sigonella Swordfish 33.95, 3. Brandon Geray Kaiserslautern Kingfish 36.90
13-14 100 LC Meter Backstroke
1. Jan Krzysztynski SHAPE Seals 1:10.48, 2. Owen Dube Kaiserslautern Kingfish 1:13.65, 3. Jules Pellier Brussels Octopus 1:13.71
15-16 100 LC Meter Backstroke
1. Joseph Morrow Stuttgart Piranhas 1:07.39, 2. Joshua Choi Lakenheath Barracuda Swim Team 1:07.89, 3. Kaden Mackey Wiesbaden Wahoos 1:08.24
17-19 100 LC Meter Backstroke
1. Matthew Pollmiller Kaiserslautern Kingfish 1:03.61, 2. Dominic Scifo Lakenheath Barracuda Swim Team 1:05.94, 3. Tom Richter Berlin Bear-A-Cudas 1:11.32
8 & Under 100 LC Meter Freestyle
1. Leon Pierre-Louis Kaiserslautern Kingfish 1:20.81, 2. David Cicero Kaiserslautern Kingfish 1:30.75, 3. Camilo Garavito Vicenza Mako Sharks 1:35.16
9 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
1. Daniel Heath SHAPE Seals 1:16.71, 2. Dane Bathurst Stuttgart Piranhas 1:17.69, 3. Theodore Benard Stuttgart Piranhas 1:22.55
10 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
1. Carter Baum Rota Tiburones 1:14.07, 2. Maxime Moratona SHAPE Seals 1:14.58, 3. David Boyd NATO Marlins Int'l Swim Team 1:19.02
11 Year Olds 100 C Meter Freestyle
1. C.J. Davis Sigonella Swordfish 1:09.22, 2. Nicholas Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 1:14.94, 3. Lincoln Landrum Aviano Sea Dragons 1:15.92
12 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
1. Andrew Hendrickson Kaiserslautern Kingfish 1:00.80, 2. David Goodwin Sigonella Swordfish 1:05.74, 3. Jacob Blaser Stuttgart Piranhas 1:07.60
13-14 200 LC Meter Freestyle
1. Kyle Stevenson Stuttgart Piranhas 2:14.17, 2. Jan Krzysztynski SHAPE Seals 2:16.04, 3. Tobias Kalff NATO Marlins Int'l Swim Team 2:25.53
15-16 200 LC Meter Freestyle
1. Kaden Mackey Wiesbaden Wahoos 2:09.52, 2. Owen Mendenhall Kaiserslautern Kingfish 2:11.34, 3. Kurt Huebschman Stuttgart Piranhas 2:11.61
17-19 200 LC Meter Freestyle
1. Dominic Scifo Lakenheath Barracuda Swim Team 2:00.19, 2. Matthew Pollmiller Kaiserslautern Kingfish 2:01.79, 3. Jay Lane Stuttgart Piranhas 2:09.74

Girls
8 & Under 200 LC Meter IM

1. Ginevra Valsecchi NATO Marlins Int'l Swim Team 3:41.86, 2. Madeleine Varhola Stuttgart Piranhas 3:46.61, 3. Piper Andros Stuttgart Piranhas 3:47.78
9 Year Olds 200 LC Meter IM
1. Hylcke de Beer Geilenkirchen Orcas 2:59.53, 2. Shannon Buckley Sigonella Swordfish 3:21.11, 3. Gina Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 3:35.66
10 Year Olds 200 LC Meter IM
1. Marian Ploger Stuttgart Piranhas 3:02.39, 2. Megan Stuart Lakenheath Barracuda Swim Team 3:11.38, 3. Victoria Marthaler Naples Tiger Sharks 3:13.86
11 Year Olds 200 LC Meter IM
1. Taylor Braddon Geilenkirchen Orcas 2:53.81, 2. Annabella Marthaler Naples Tiger Sharks 3:01.18, 3. Athena King Kaiserslautern Kingfish 3:09.24
12 Year Olds 200 LC Meter IM
1. Annika Zimmerer Kaiserslautern Kingfish 2:42.96, 2. Kay Golden Kaiserslautern Kingfish 2:54.79, 3. Zoey Bratton Stuttgart Piranhas 2:58.76
13-14 200 LC Meter IM
1. Ella Bathurst Stuttgart Piranhas 2:29.10, 2. Alexia Symak Stuttgart Piranhas 2:40.82, 3. Brooke Bailey Stuttgart Piranhas 2:41.84
15-16 200 LC Meter IM
1. Charlotte Kreienbaum Berlin Bear-A-Cudas 2:39.97, 2. Shahida Kitzov Berlin Bear-A-Cudas 2:40.18, 3.  Jordan Barcenas Sigonella Swordfish 2:44.65
17-19 200 LC Meter IM
1. Ashley McKinney Stuttgart Piranhas 2:41.25, 2. Kathleen de Beer Geilenkirchen Orcas 2:42.94, 3. Maria Lopes de Freitas Lisbon Bullsharks 2:48.16
8 & Under 50 LC Meter Freestyle
1. Ginevra Valsecchi NATO Marlins Int'l Swim Team 37.73, 2. Madeleine Varhola Stuttgart Piranhas 37.89, 3. Alyna Sosa Rota Tiburones 41.53
9 Year Olds 50 LC Meter Freestyle
1. Hylcke de Beer Geilenkirchen Orcas 31.01, 2. Shannon Buckley Sigonella Swordfish 36.65, 3. Gina Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 37.57
10 Year Olds 50 LC Meter Freestyle
1. Marian Ploger Stuttgart Piranhas 32.51, 2. Brooke Ralston Naples Tiger Sharks 32.64, 3. Megan Stuart Lakenheath Barracuda Swim Team 34.48
11 Year Olds 50 LC Meter Freestyle
1. Amirah Johnson Kaiserslautern Kingfish 29.50, 2. Taylor Braddon Geilenkirchen Orcas 32.10, 3. Annabella Marthaler Naples Tiger Sharks 33.07
12 Year Olds 50 LC Meter Freestyle
1. Annika Zimmerer Kaiserslautern Kingfish 29.18, 2. Abigail Driskell Kaiserslautern Kingfish 31.18, 3. Melinda Montesinos Vilseck-Grafenwoehr SeaVipers 31.59
13-14 50 LC Meter Freestyle
1. Ella Bathurst Stuttgart Piranhas 27.47, 2. Alexia Symak Stuttgart Piranhas 29.27, 3. Jamisen Casey Kaiserslautern Kingfish 30.05
15-16 50 LC Meter Freestyle
1. Charlotte Kreienbaum Berlin Bear-A-Cudas 28.36, 2. Jordan Barcenas Sigonella Swordfish 29.02, 3. Shahida Kitzov Berlin Bear-A-Cudas 29.12
17-19 50 LC Meter Freestyle
1. Miriam Smith Stuttgart Piranhas 27.89, 2. Kathleen de Beer Geilenkirchen Orcas 29.37, 3. Ashley McKinney Stuttgart Piranhas 29.71
8 & Under 50 LC Meter Backstroke
1. Ginevra Valsecchi NATO Marlins Int'l Swim Team 46.84, 2. Piper Andros Stuttgart Piranhas 48.70, 3. Madeleine Varhola Stuttgart Piranhas 49.93
9 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
1. Hylcke de Beer Geilenkirchen Orcas 38.60 37.12 20, 2. Siena Ancona Naples Tiger Sharks 39.52, 3. Shannon Buckley Sigonella Swordfish 47.16
10 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
1. Brooke Ralston Naples Tiger Sharks 39.68, 2. Megan Stuart Lakenheath Barracuda Swim Team 41.11, 3. Victoria Marthaler Naples Tiger Sharks 42.44
11 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
1. Amirah Johnson Kaiserslautern Kingfish 36.00, 2. Taylor Braddon Geilenkirchen Orcas 36.78, 3. Annabella Marthaler, Naples Tiger Sharks 38.41
12 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
1. Annika Zimmerer Kaiserslautern Kingfish 34.00, 2. Mia McBride Stuttgart Piranhas 36.11, 3. Zoey Bratton, Stuttgart Piranhas 38.04
13-14 100 LC Meter Backstroke
1. Ella Bathurst Stuttgart Piranhas 1:11.61, 2. Alexia Symak Stuttgart Piranhas 1:15.90, 3. Brooke Bailey Stuttgart Piranhas 1:17.44
15-16 100 LC Meter Backstroke
1. Shahida Kitzov Berlin Bear-A-Cudas 1:12.40, 2. Charlotte Kreienbaum Berlin Bear-A-Cudas 1:14.87, 3. Margaret Menoni Naples Tiger Sharks 1:15.20
17-19 100 LC Meter Backstroke
1. Ashley McKinney Stuttgart Piranhas 1:14.93, 2. Miriam Smith Stuttgart Piranhas 1:16.57, 3. Maria Lopes de Freitas Lisbon Bullsharks 1:17.08
8 & Under 100 LC Meter Freestyle
1. Madeleine Varhola Stuttgart Piranhas 1:29.08, 2. Ginevra Valsecchi Nato Marlins Int'l Swim Team 1:29.18, 3. Marin Foster SHAPE Seals 1:34.16
9 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
1. Hylcke de Beer Geilenkirchen Orcas 1:12.00, 2. Shannon Buckley Sigonella Swordfish 1:20.23, 3. Siena Ancona Naples Tiger Sharks 1:25.39
10 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
1. Marian Ploger Stuttgart Piranhas 1:15.40, 2. Megan Stuart Lakenheath Barracuda Swim Team 1:17.29, 3. Brooke Ralston Naples Tiger Sharks 1:17.38
11 Year Olds 100 C Meter Freestyle
1. Amirah Johnson Kaiserslautern Kingfish 1:07.80, 2.  Taylor Braddon Geilenkirchen Orcas 1:10.46, 3. Annabella Marthaler Naples Tiger Sharks 1:14.82
12 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
1. Annika Zimmerer Kaiserslautern Kingfish 1:03.50, 2. Abigail Driskell Kaiserslautern Kingfish 1:09.86, 3. Melinda Montesinos Vilseck-Grafenwoehr SeaVipers 1:10.28
13-14 200 LC Meter Freestyle
1. Ella Bathurst Stuttgart Piranhas 2:12.25, 2. Alexia Symak Stuttgart Piranhas 2:16.85, 3. Brooke Bailey Stuttgart Piranhas 2:24.29
17-19 200 LC Meter Freestyle
1. Maria Lopes de Freitas Lisbon Bullsharks 2:26.04, 2. Kathleen de Beer Geilenkirchen Orcas 2:27.45, 3. Katja Sieverding NATO Marlins Int'l Swim Team 2:32.81
15-16 200 LC Meter Freestyle
1. Madeline Koning Stuttgart Piranhas 2:20.78, 2. Charlotte Kreienbaum Berlin Bear-A-Cudas 2:23.22, 3. Thila Van Dongen NATO Marlins Int'l Swim Team 2:26.05    

Mixed
10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay

1. Naples Tiger Sharks (Gabriel Rayos, Caleb Schmaeling, Brooke Ralston, Victoria Marthaler) 2:18.88, 2. Stuttgart Piranhas (Dane Bathurst, Matthew Shumate, Skye Andros, Marian Ploger) 2:20.12, 3. Kaiserslautern Kingfish (Kirsten Golden, Sebastian Santiago, Victoria Brillant, Leon Pierre-Louis) 2:25.05
11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
1. Kaiserslautern Kingfish 1:58.80 (Andrew Hendrickson, Brandon Geray, Amirah Johnson, Annika Zimmerer), 2. Stuttgart Piranhas (Jacob Benard, Mia McBride, Ella Long, Jacob Blaser) 2:10.05, 3. Sigonella Swordfish (C.J. Davis, Avery Young, Allison Havard, David Goodwin) 2:11.91
13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
1. Stuttgart Piranhas (Kyle Stevenson, Alexia Symak, Andrew Walsh, Ella Bathurst) 1:54.11, 2. Kaiserslautern Kingfish (Henry Harper, Catherine Waibel, Jamisen Casey, Jacob Clarkson) 1:58.12, 3. Naples Tiger Sharks (Ryan Rayos, Sarah Oestereicher, Benjamin de Castro, Kathryn Kanak) 1:58.54
15-19 200 LC Meter Freestyle Relay
1. Berlin Bear-A-Cudas (Tom Richter, Shahida Kitzov, Charlotte Kreienbaum, Benjamin Dodds) 1:50.18, 2. Geilenkirchen Orcas (Kirk Koelstra,Victor Soriano Fleitas, Marika Chabot, Kathleen de Beer) 1:52.41, 3. Stuttgart Piranhas (Miriam Smith, Kurt Huebschman, Ashley McKinney, Conrad Varhola) 1:52.84

0

comments Join the conversation and share your voice!  

from around the web