Quantcast

Day 1 results

By STARS AND STRIPES Published: February 26, 2017

European Forces Swim League Championships
Saturday at Eindhoven, Netherlands
Boys
8 & Under 100 SC Meter IM

1. Leon Pierre-Louis Kaiserslautern Kingfish 1:33.38, 2. Camilo Garavito Vicenza Mako Sharks 1:44.00, 3. Jude Rota Squires Tiburones 1:48.50
9 Year Olds 100 SC Meter IM
1. Dane Bathurst Stuttgart Piranhas1:26.34, 2. Theodore Benard Stuttgart Piranhas 1:32.44, 3. Benjamin Cottrill Lakenheath Barracuda Swim Team 1:32.75
10 Year Olds 100 SC Meter IM
1. Maxime Moratona SHAPE Seals 1:24.59, 2. Maj Pavesic Brussels Octopus 1:26.53, 3. Svit Pavesic Brussels Octopus 1:27.56
11 Year Olds 100 SC Meter IM
1. Nicholas Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 1:18.94, 2. C.J. Davis Sigonella Swordfish 1:19.09, 3. Max Hamill Lisbon Bullsharks 1:22.19
12 Year Olds 100 SC Meter IM
1. Andrew Hendrickson Kaiserslautern Kingfish 1:07.87, 2. David Goodwin Sigonella Swordfish 1:10.50, 3. Brandon Geray Kaiserslautern Kingfish 1:16.18
13-14 100 LC Meter Freestyle
1. Kyle Stevenson Stuttgart Piranhas 1:00.61, 2. Timo Sieverding Nato Marlins Int'l Swim Team 1:02.04, 3. Jan Krzysztynski Shape Seals 1:03.92
15-16 100 LC Meter Freestyle
1. Kaden Mackey Wiesbaden Wahoos 56.76, 2. Logan Landrum Aviano Sea Dragons 58.48, 3. Joshua Choi Lakenheath Barracuda Swim Team 58.62
17-19 100 LC Meter Freestyle
1. Dominic Scifo Lakenheath Barracuda Swim Team 54.54, 2. Matthew Pollmiller Kaiserslautern Kingfish 55.42, 3. Kirk Koelstra Geilenkirchen Orcas 57.41
8 & Under 50 LC Meter Butterfly
1. Leon Pierre-Louis Kaiserslautern Kingfish 42.32, 2. David Cicero Kaiserslautern Kingfish 47.70, 3. Camilo Garavito Vicenza Mako Sharks 49.47
9 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
1. Benjamin Cottrill Lakenheath Barracuda Swim Team 41.14, 2. Dane Bathurst Stuttgart Piranhas 41.31, 3. Daniel Heath SHAPE Seals 43.00
10 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
1. Carter Baum Rota Tiburones 36.97, 2. Gabriel Rayos Naples Tiger Sharks 38.62, 3. Maxime Moratona SHAPE Seals 39.21
11 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
1. C.J. Davis Sigonella Swordfish 34.04, 2. Kaleb Brazzle Wiesbaden Wahoos 38.42, 3. Max Hamill Lisbon Bullsharks 38.60
12 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
1. Andrew Hendrickson Kaiserslautern Kingfish 30.31, 2. David Goodwin Sigonella Swordfish 32.44, 3. Brandon Geray Kaiserslautern Kingfish 33.76
13-14 100 LC Meter Butterfly
1. Jan Krzysztynski SHAPE Seals 1:06.52, 2. Kyle Stevenson Stuttgart Piranhas 1:07.36, 3. Timo Sieverding NATO Marlins Int'l Swim Team 1:12.73
15-16 100 LC Meter Butterfly
1. Jacob Golden Kaiserslautern Kingfish 1:05.19, 2. Joseph Morrow Stuttgart Piranhas 1:05.33, 3. Logan Landrum Aviano Sea Dragons 1:07.45
17-19 100 LC Meter Butterfly
1. Dominic Scifo Lakenheath Barracuda Swim Team 58.30, 2. Matthew Pollmiller Kaiserslautern Kingfish 59.95, 3. Christopher Kanak Naples Tiger Sharks 1:05.36
8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
1. Max Buchholz SHAPE Seals 50.42, 2. Leon Pierre-Louis Kaiserslautern Kingfish 50.94, 3. Willem Albrecht NATO Marlins Int'l Swim Team 57.58
9 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke
1. Dane Bathurst Stuttgart Piranhas 45.88, 2. Theodore Benard Stuttgart Piranhas 51.13
3. Frantisek Buban SHAPE Seals 52.85
10 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke
1. Konstantinos Bizas SHAPE Seals 43.34, 2. Maj Pavesic Brussels Octopus 43.36, 3. Sebastian Santiago Kaiserslautern Kingfish 46.15
11 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke
1. Kaden Carpenter Naples Tiger Sharks 42.23, 2. Kaleb Brazzle Wiesbaden Wahoos 43.03, 3. Nicholas Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 45.39
12 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke
1. Andrew Hendrickson Kaiserslautern Kingfish 36.95, 2. Jacob Benard Stuttgart Piranhas 37.63, 3. David Goodwin Sigonella Swordfish 39.38
13-14 100 LC Meter Breaststroke
1. Kyle Stevenson Stuttgart Piranhas 1:19.57, 2. Georgi Elenkov SHAPE Seals 1:20.10, 3. Owen Dube Kaiserslautern Kingfish 1:20.40
15-16 100 LC Meter Breaststroke
1. Owen Mendenhall Kaiserslautern Kingfish 1:16.54, 2. Lars Christian Primdahl NATO Marlins Int'l Swim Team 1:17.28, 3. Kevin DeBrine Stuttgart Piranhas 1:17.35
17-19 100 LC Meter Breaststroke
1. Dominic Scifo Lakenheath Barracuda Swim Team 1:11.05, 2. Matthew Pollmiller Kaiserslautern Kingfish 1:13.63, 3. Tom Richter Berlin Bear-A-Cudas 1:22.07
8 & Under 200 LC Meter Freestyle
1. Leon Pierre-Louis Kaiserslautern Kingfish 2:54.76, 2. David Cicero Kaiserslautern Kingfish 3:17.72, 3. Camilo Garavito Vicenza Mako Sharks 3:22.37
9 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
1. Daniel Heath SHAPE Seals 2:51.84, 2. Dane Bathurst Stuttgart Piranhas 2:55.92, 3. Santiago Liano-Mock Rota Tiburones 3:00.72
10 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
1. Maxime Moratona SHAPE Seals 2:45.22, 2. Maj Pavesic Brussels Octopus 2:52.18, 3. Svit Pavesic Brussels Octopus 2:52.42
11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
1. C.J. Davis Sigonella Swordfish 2:36.83, 2. Nicholas Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 2:39.54, 3. Sebastean Ready Vilseck-Grafenwoehr SeaVipers 2:43.64
12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
1. Andrew Hendrickson Kaiserslautern Kingfish 2:17.72, 2. David Goodwin Sigonella Swordfish 2:19.87, 3. Brandon Geray Kaiserslautern Kingfish 2:26.20
13-14 400 LC Meter Freestyle
1. Jan Krzysztynski SHAPESeals 4:40.82, 2. Kyle Stevenson Stuttgart Piranhas 4:49.44, 3. Tobias Kalff NATO Marlins Int'l Swim Team 5:14.34
15-16 400 LC Meter Freestyle
1. Kurt Huebschman Stuttgart Piranhas 4:41.67, 2. Kaden Mackey Wiesbaden Wahoos 4:43.44, 3. Jacob Golden Kaiserslautern Kingfish 4:47.87
17-19 400 LC Meter Freestyle
1. Dominic Scifo Lakenheath Barracuda Swim Team 4:22.35, 2. Matthew Pollmiller Kaiserslautern Kingfish 4:27.86, 3. Jay Lane Stuttgart Piranhas 4:35.92

Girls
8 & Under 100 SC Meter IM

1. Ginevra Valsecchi NATO Marlins Int'l Swim Team 1:39.15, 2. Madeleine Varhola Stuttgart Piranhas 1:43.33, 3. Piper Andros Stuttgart Piranhas 1:45.62
9 Year Olds 100 SC Meter IM
1. Hylcke de Beer Geilenkirchen Orcas 1:19.59, 2. Siena Ancona Naples Tiger Sharks 1:29.31, 3. Gina Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 1:32.77
10 Year Olds 100 SC Meter IM
1. Marian Ploger Stuttgart Piranhas 1:20.87, 2. Brooke Ralston Naples Tiger Sharks 1:24.19, 3. Victoria Marthaler Naples Tiger Sharks 1:28.84
11 Year Olds 100 SC Meter IM
1. Amirah Johnson Kaiserslautern Kingfish 1:16.53, 2. Taylor Braddon Geilenkirchen Orcas 1:18.81, 3. Annabella Marthaler Naples Tiger Sharks 1:21.31
12 Year Olds 100 SC Meter IM
1. Annika Zimmerer Kaiserslautern Kingfish 1:12.34, 2. Kay Golden Kaiserslautern Kingfish 1:18.00, 3. Abigail Driskell Kaiserslautern Kingfish 1:19.28
13-14 100 LC Meter Freestyle
1. Ella Bathurst Stuttgart Piranhas 59.39, 2. Alexia Symak Stuttgart Piranhas 1:02.27, 3. Brooke Bailey Stuttgart Piranhas 1:05.54
15-16 100 LC Meter Freestyle
1. Charlotte Kreienbaum Berlin Bear-A-Cudas 1:02.96, 2. Jordan Barcenas Sigonella Swordfish 1:03.31, 3. Shahida Kitzov Berlin Bear-A-Cudas 1:04.18
17-19 100 LC Meter Freestyle
1. Maria Lopes de Freitas Lisbon Bullsharks 1:04.80, 2. Miriam Smith Stuttgart Piranhas 1:05.01, 3. Kathleen de Beer Geilenkirchen Orcas 1:05.90
8 & Under 50 LC Meter Butterfly
1. Madeleine Varhola Stuttgart Piranhas 45.63, 2. Piper Andros Stuttgart Piranhas 49.73, 3. Ginevra Valsecchi NATO Marlins Int'l Swim Team 50.63
9 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
1. Hylcke de Beer Geilenkirchen Orcas 34.85, 2. Siena Ancona Naples Tiger Sharks 39.00, 3. Gina Heinio-Widell Lisbon Bullsharks 42.81
10 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
1. Marian Ploger Stuttgart Piranhas 36.90, 2. Brooke Ralston Naples Tiger Sharks 36.93, 3. Madeline Serfass Lakenheath Barracuda Swim Team 39.57
11 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
1. Taylor Braddon Geilenkirchen Orcas 35.92, 2. Annabella Marthaler Naples Tiger Sharks 36.69, 3. Amirah Johnson Kaiserslautern Kingfish 37.58
12 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
1. Annika Zimmerer Kaiserslautern Kingfish 33.27, 2. Annie de Castro Naples Tiger Sharks 34.98, 3. Mia McBride Stuttgart Piranhas 35.27
13-14 100 LC Meter Butterfly
1. Ella Bathurst Stuttgart Piranhas 1:10.13, 2. Alexia Symak Stuttgart Piranhas 1:14.12, 3. Jamisen Casey Kaiserslautern Kingfish 1:15.01
15-16 100 LC Meter Butterfly
1. Margaret Menoni Naples Tiger Sharks 1:11.65, 2. Madeline Koning Stuttgart Piranhas 1:11.66, 3. Catherine Schwab SHAPE Seals 1:13.02
17-19 100 LC Meter Butterfly
1. Miriam Smith Stuttgart Piranhas 1:10.32, 2. Kathleen de Beer Geilenkirchen Orcas 1:16.90, 3. Katja Sieverding NATO Marlins Int'l Swim Team 1:23.15
8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
1. Ginevra Valsecchi NATO Marlins Int'l Swim Team 53.20, 2. Henriette Festag Berlin Bear-A-Cudas 55.45, 3. Marin Foster Shape Seals 56.04
9 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke
1. Hylcke de Beer Geilenkirchen Orcas 41.66, 2. Amelie Sidaner NATO Marlins Int'l Swim Team 46.85, 3. Siena Ancona Naples Tiger Sharks 49.67
10 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke
1. Marian Ploger Stuttgart Piranhas 45.29, 2. Zea Wetzlaugk Berlin Bear-A-Cudas 46.79, 3. Brooke Ralston Naples Tiger Sharks 46.91
11 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke
1. Amirah Johnson Kaiserslautern Kingfish 39.55, 2. Madison Ray Rota Tiburones 40.59, 3. Natalie Pera Naples Tiger Sharks 45.05
12 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke
1. Kay Golden Kaiserslautern Kingfish 39.53, 2. Gisele Stake Kaiserslautern Kingfish 42.02, 3. Annika Zimmerer Kaiserslautern Kingfish 42.12
13-14 100 LC Meter Breaststroke
1. Ella Bathurst Stuttgart Piranhas 1:18.22, 2. Brooke Bailey Stuttgart Piranhas 1:22.89, 3. Kathryn Carter Kaiserslautern Kingfish 1:23.62
15-16 100 LC Meter Breaststroke
1. Shahida Kitzov Berlin Bear-A-Cudas 1:21.97, 2. Charlotte Kreienbaum Berlin Bear-A-Cudas 1:23.04, 3. Emily Stuart Lakenheath Barracuda Swim Team 1:25.24
17-19 100 LC Meter Breaststroke
1. Kathleen de Beer Geilenkirchen Orcas 1:23.17, 2. Ashley McKinney Stuttgart Piranhas 1:27.71, 3. Maria Lopes de Freitas Lisbon Bullsharks 1:27.75
8 & Under 200 LC Meter Freestyle
1. Ginevra Valsecchi NATO Marlins Int'l Swim Team 3:13.53, 2. Madeleine Varhola Stuttgart Piranhas 3:18.82, 3. Alexandra Schwab SHAPE Seals 3:24.67
9 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
1. Hylcke de Beer Geilenkirchen Orcas 2:38.54, 2. Shannon Buckley Sigonella Swordfish 2:50.21, 3. Siena Ancona Naples Tiger Sharks 3:03.73
10 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
1. Marian Ploger Stuttgart Piranhas 2:42.11, 2. Madison Bratton Stuttgart Piranhas 2:49.57, 3. Megan Stuart Lakenheath Barracuda Swim Team 2:49.78
11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
1. Taylor Braddon Geilenkirchen Orcas 2:32.26, 2. Amirah Johnson Kaiserslautern Kingfish 2:32.35, 3. Annabella Marthaler Naples Tiger Sharks 2:40.36
12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
1. Annika Zimmerer Kaiserslautern Kingfish 2:16.43, 2. Zoey Bratton Stuttgart Piranhas 2:32.74, 3. Kay Golden Kaiserslautern Kingfish 2:33.02
13-14 400 LC Meter Freestyle
1. Ella Bathurst Stuttgart Piranhas 4:44.36, 2. Alexia Symak Stuttgart Piranhas 4:48.24, 3. Brooke Bailey Stuttgart Piranhas 5:01.11
15-16 400 LC Meter Freestyle
1. Madeline Koning Stuttgart Piranhas 5:01.58, 2. Catherine Schwab SHAPE Seals 5:10.22, 3. Thila Van Dongen NATO Marlins Int'l Swim Team 5:15.85
17-19 400 LC Meter Freestyle
1. Ashley McKinney Stuttgart Piranhas 5:08.35, 2. Maria Lopes de Freitas Lisbon Bullsharks 5:10.05, 3. Katja Sieverding NATO Marlins Int'l Swim Team 5:26.39

Mixed
10 & Under 200 LC Meter Medley Relay

1. Naples Tiger Sharks 2:43.44 (Siena Ancona, Brooke Ralston, Gabriel Rayos, Caleb Schmaeling), 2. Stuttgart Piranhas 2:43.61 (Marian Ploger, Dane Bathurst, Skye Andros, Matthew Shumate), 3. Kaiserslautern Kingfish 2:51.93 (David Cicero, Kirsten Golden, Leon Pierre-Louis, Victoria Brillant)
11-12 200 LC Meter Medley Relay
1. Kaiserslautern Kingfish  2:14.20 (Annika Zimmerer , Kay Golden, Brandon Geray, Andrew Hendrickson), 2. Stuttgart Piranhas  2:20.76 (Mia McBride, Jacob Benard, Zoey Bratton , Jacob Blaser), 3. Sigonella Swordfish  2:33.98 (Avery Young, David Goodwin, C.J. Davis, Allison Havard)
13-14 200 LC Meter Medley Relay
1. Stuttgart Piranhas 2:11.39 (Alexia Symak, Ella Bathurst, Kyle Stevenson, Andrew Walsh), 2. Kaiserslautern Kingfish 2:13.78 (Jamisen Casey, Owen Dube, Kathryn Carter, Jacob Clarkson), 3. Naples Tiger Sharks 2:17.07 (Kathryn Kanak, Matthew Monceaux, Ryan Rayos, Sarah Oestereicher)
15-19 200 LC Meter Medley Relay
1. Berlin Bear-A-Cudas 2:05.37 (Shahida Kitzov, Charlotte Kreienbaum, Benjamin Dodds, Tom Richter), 2. Stuttgart Piranhas 2:05.86 (Joseph Morrow, Kevin DeBrine, Miriam Smith, Ashley McKinney), 3. Lakenheath Barracuda Swim Team  2:08.82 (Joshua Choi, Emily Stuart, Dominic Scifo, Caroline Moxley)

0

comments Join the conversation and share your voice!  

from around the web