Support our mission
Naples' Keith Rascoe is fouled by Rota's Edward DeMeritt while driving to the basket Saturday, March 5, 2022, in the DODEA-Europe Division II boys title game.

Naples' Keith Rascoe is fouled by Rota's Edward DeMeritt while driving to the basket Saturday, March 5, 2022, in the DODEA-Europe Division II boys title game. (Kent Harris/Stars and Stripes)

High school

Basketball

DODEA-Europe Division II championship games

Saturday at Vicenza

Boys

Rota 50, Naples 43

Rota 6 9 8 27 _50
Naples 12 10 12 9 _43

Scoring - Kennith Bryant 15, Emory Butler 15, Owen Bond 10, Edward DeMeritt 8, Noah White 2; Naples: Keith Rascoe 17, Keshawn Holland 11, Cameron Collins 8, Patrick Fraim 5, Corbin Gustafson 2.

Girls

American Overseas School of Rome 41, Sigonella 30

Sigonella 8 8 12 2 _30
AOSR 4 12 9 16 _41

Scoring - Sigonella: Ryleigh Denton 14, Fabiola Mercado-Rodriguez 8, Emese Hrizcu 3, Cesca Catibog 3, Madison Lewis 2; AOSR: Clara Clayton 15, Alexis Lambert 12, Claudia Ricci 10, Lara Jaff 4.

Wrestling

DODEA Southern European championships

Saturday at Naples

Vicenza 125, Rota 121, Naples 109, Sigonella 57, Aviano 49

Weight First Second Third Fourth
106 Connor Topping (Nap) Garrett Kelsey (Vic) Izabella Caprio (Rot) Samanatha Smith (Sig)
113 Benjamin Taylor (Rot) Kenji Corpuz (Sig) Joseph Gachuho (Nap) Julian Moroni (Vic)
120 Ivy Anderson (Vic) Rikalia Goss (Sig) Sarah Chambers (Rot)
126 Andrew Caprio (Rot) Diego Cerda (Vic) Azael Lopez (Nap) Andrew Vance (Sig)
132 Norman Nguyen (Sig) Harold Clark (Rot) Christiano Peterson (Avi) Paul Sturtevant (Vic)
138 Jacob Kloepper (Vic) Kyson Fromm (Nap) Joshua Barthold (Avi) Jordan Sanders (Avi)
144 Collin North (Avi) Evan Gantt (Rot) Adam Harrington (Vic) Myles Grayer (Nap)
150 Javen Sherrod (Avi) Jevan Smith (Avi) Kaden Peterson (Vic) Ian Wiley (Rot)
157 Keegan Elliott (Avi) Caleab Stelker (Vic) Breydon Hoffstater (Nap) Christian Suarez (Rot)
165 Alexander Suzko (Nap) Ian Rhynalds (Vic) Evan Meyer-Brand (Rot) Cassidy Santiago (Nap)
175 Jack Ryan Peterson (Vic) Michale Caprio (Rot) Jabari Slater (Vic) Gary Oliver (Nap)
190 Matteo Toliver (Nap) Isaac Hagood (Rot) Jacob Forrey (Vic) Aider Loroques (Sig)
215 Daniel Bagadou (Vic) Jason Furner (Rot) Treyvon Hoffstater (Nap) Nathan Tuason (Sig)
285 Colin Clark (Rot) Joaquin Tun-Rauser (Nap) Ludvik Romundset (Sig)

Dual-meet tournament

Friday at Naples

Rota 60, Naples 24

Vicenza 43, Naples 36

Sigonella 60, Aviano 18

Vicenza 51, Rota 27

Naples 56, Sigonella 28

Youth

European Forces Swim League Short Distance Championships

Feb. 27-28 at Eindhoven, Netherlands

(Top three listed in all events)

Girls 8-under 100 meter individual medley

Benthe de Beer Geilenkirchen Orcas 1:35.01
Emma Heaphy Kaiserslautern Kingfish 1:41.55
Cadence Sell Rota Tiburones 1:47.87

Girls 9 100 IM

Avery DeBoer Naples Tiger Sharks 1:29.19
Alana Epperly Naples 1:38.00
Keiryn Stephens Vicenza Mako Sharks 1:39.07

Boys 8-under 100 IM

Callan Spencer Rota 2:30.05

Boys 9 100 IM

Elijah Love Stuttgart Piranhas 1:24.19
Declan O'Hara Stuttgart 1:36.51
Beckham Cardenas Rota 1:37.80

Girls 10 100 IM

Summer Abrams Kaiserslautern 1:27.90
Makayla Lassiter Aviano Sea Dragons 1:37.06
Carley Gray SHAPE Seals 1:41.64

Boys 10 100 IM

Harrison Dauck Berlin Bear-A-Cudas 1:21.85
Jason Dalope Kaiserslautern 1:22.81
Miguel Sanchez Geilenkirchen 1:28.02

Girls 11 100 IM

Vivien O'Hara Stuttgart 1:21.70
Anna Heaphy Kaiserslautern 1:21.99
Sophie Mercer NATO Marlins 1:22.21

Boys 11 100 IM

Jacob Furqueron Kaiserslautern 1:14.23
Charles Escobar Kaiserslautern 1:15.77
Kyle Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 1:24.16

Girls 12 100 IM

Sophia Cardenas Rota 1:18.10
Zoe Douglass Aviano 1:19.73
Addison Jenkins NATO 1:19.75

Boys 12 100 IM

Jake Jennings Sigonella Swordfish 1:13.05
Janto Mueffke NATO 1:14.06
Brayden DeBoer Naples 1:19.12

Girls 13-14 100 freestyle

Shannon Buckley Naples 1:01.70
Francesca Dauck Berlin 1:02.81
Alaina Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 1:04.90

Boys 13-14 100 freestyle

Luca Morocco Naples 1:00.47
Leon Pierre-Louis Kaiserslautern 1:00.50
Spencer Jackson Kaiserslautern 1:03.01

Girls 15-16 100 freestyle

Hylcke de Beer Geilenkirchen 59.66
Isabella Cardenas Rota 59.92
Nadia Rahman Kaiserslautern 1:04.44

Boys 15-16 100 freestyle

Mason Koeth Wiesbaden Wahoos 54.01
Ryan Stevenson Stuttgart 57.32
Luca Dinis Lisbon Bullsharks 57.87

Girls 17-19 100 freestyle

Lauren Tierney Stuttgart 1:00.93
Grace Schad Stuttgart 1:00.93
Alexis Pierre-Louis Kaiserslautern 1:05.26

Boys 17-19 100 freestyle

Gonzalo Rojas Naples 58..60
Santi Colino Rota 59.44
Javier Montoro Lopez Brussels Octopus 1:01.68

Girls 8-under 50 butterfly

Benthe de Beer Geilenkirchen 45.44
Emma Heaphy Kaiserslautern 47.77
Cadence Sell Rota 53.97

Girls 9 50 butterfly

Avery DeBoer Naples 42.14
Keiryn Stephens Vicenza 44.74
Alana Epperly Naples 45.92

Boys 9 50 butterfly

Elijah Love Stuttgart 40.41
Cole Wesson Stuttgart 49.19
Beckham Cardenas Rota 49.82

Girls 10 50 butterfly

Summer Abrams Kaiserslautern 37.40
Makayla Lassiter Aviano 48.23
Ella Jacobs Vicenza 48.33

Boys 10 50 butterfly

Jason Dalope Kaiserslautern 37.66
Harrison Dauck Berlin 39.27
Miguel Sanchez Geilenkirchen 42.16

Girls 11 50 butterfly

Vivien O'Hara Stuttgart 37.25
Sky Lnn Abrams Kaiserslautern 37.27
Anna Heaphy Kaiserslautern 38.11

Boys 11 50 butterfly

Jacob Furqueron Kaiserslautern 32.99
Charles Escobar Kaiserslautern 34.81
Kyle Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 39.21

Girls 12 50 butterfly

Addison Jenkins NATO 34.56
Zoe Douglass Aviano 36.80
Sophia Cardenas Rota 37.38

Boys 12 50 butterfly

Jake Jennings Sigonella 34.10
Janto Mueffke NATO 34.99
Joseph Pugh Kaiserslautern 35.13

Girls 13-14 100 butterfly

Shannon Buckley Naples 1:10.33
Eliza Furqueron Kaiserslautern 1:12.37
Rhea Escobar Kaiserslautern 1:14.56

Boys 13-14 100 butterfly

Luca Morocco Naples 1:07.98
Leon Pierre-Louis Kaiserslautern 1:10.84
Anton Krastanoff Lisbon 1:14.10

Girls 15-16 100 butterfly

Isabella Cardenas Rota 1:09.64
Nadia Rahman Kaiserslautern 1:11.70
Hylcke de beer Geilenkirchen 1:12.11

Boys 15-16 100 butterfly

Mason Koeth Wiesbaden 59.88
Lincoln Landrum NATO 1:04.21
Luke Olson Kaiserslautern 1:06.45

Girls 17-19 100 butterfly

Grace Schad Stuttgart 1:08.30
Lauren Tierney Stuttgart 1:09.78
Alexis Pierre-Louis Kaiserslautern 1:15.18

Boys 17-19 100 butterfly

Matthew Heaphy Kaiserslautern 1:02.32
Santi Colino Rota 1:07.73
Gonzalo Rojas Naples 1:13.33

Girls 8-under 50 breaststroke

Benthe de Beer Geilenkirchen 51.87
Emma Heaphy Kaiserslautern 52.09
Cadence Sell Rota 59.35

Boys 8-under 50 breaststroke

Callan Spencer Rota 1:09.36
Emiliano Sosa Rota 1:10.12

Girls 9 50 breaststroke

Avery DeBoer Naples 48.78
Anna Epperly Naples 51.07
Keiryn Stephens Vicenza 54.18

Boys 9 50 breaststroke

Elijah Love Stuttgart 49.55
Declan O'Hara Stuttgart 52.11
Valerina Kaisler SHAPE 54.57

Girls 10 50 breaststroke

Hattie Welsh SHAPE 52.,63
Buse Gursoy Geilenkirchen 53.27
Makayla Lassiter Aviano 53.42

Boys 10 50 breaststroke

Harrison Dauck Berlin 45.71
Jason Dalope Kaiserslautern 47.23
Kanaan Gilchrist Kaiserslautern 48.32

Girls 11 50 breaststroke

Vivien O'Hara Stuttgart 43.97
Nina Brauer Berlin 45.28
Anna Heaphy Kaiserslautern 46.64

Boys 11 50 breaststroke

Kyle Allaugh-Heinz Kaiserslautern 42.59
Jacob Furqueron Kaiserslautern 43.19
Charles Escobar Kaiserslautern 45.32

Girls 12 50 breaststroke

Sophia Cardenas Rota 40.66
Victoria Rochlitzer SHAPE 43.43
Zoe Douglass Aviano 43.52

Boys 12 50 breaststroke

Janto Mueffke NATO 40.03
Jake Jennings Sigonella 40.32
Brayden DeBoer Naples 40.50

Girls 13-14 100 breaststroke

Rhiannon Myhre Stuttgart 1:20.68
Alaina Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 1:22.04
Brisa Mills unattached 1:26.50

Boys 13-14 100 breaststroke

Viktor Osadsky Kaiserslautern 1:21.12
Luca Morocco Naples 1:24.44
Anton Krastanoff Lisbon 1:26.00

Girls 15-16 100 breaststroke

Hylcke de Beer Geilenkirchen 1:15.93
Grace Cooper Kaiserslautern 1:16.83
Isabella Cardenas Rota 1:18.33

Boys 15-16 100 breaststroke

Maj Pavesic NATO 1:11.70
Svit Pavesic NATO 1:16.13
Lincoln Landrum NATO 1:16.65

Girls 17-19 100 breaststroke

Lauren Tierney Stuttgart 1:26.84
Allison Wheeler Berlin 1:29.41
Katrina Chao Stuttgart 1:30.26

Boys 17-19 100 breaststroke

Matthew Heaphy Kaiserslautern 1:10.21
Gonzalo Rojas Naples 1:20.86
Santi Colino Rota 1:23.95

Girls 8-under 200 freestyle

Benthe de Beer Geilenkirchen 3:05.82
Emma Heaphy Kaiserslautern 3:25.28
Candence Sell Rota 3:39.83

Girls 9 200 freestyle

Avery DeBoer Naples 2:55.75
Jill Jennings Sigonella 3:09.32
Keiryn Stephens Vicenza 3:20.07

Boys 8-under 200 freestyle

Emiliano Sosa Rota 3:50.93
Liam Metzger Rota 4:17.74
Callan Spencer Rota 4:47.30

Boys 9 200 freestyle

Elijah Love Stuttgart 2:45.24
Declan O'Hara Stuttgart 3:06.15
Beckham Cadenas Rota 3:08.15

Girls 10 200 freestyle

Summer Abrams Kaiserslautern 2:51.00
Makayla Lassiter Aviano 3:10.72
Carley Gray SHAPE 3:15.20

Boys 10 200 freestyle

Harrison Dauck Berlin 2:30.79
Jason Dalope Kaiserslautern 2:45.46
Migeul Sanchez Geilenkirchen 2:53.93

Girls 11 200 freestyle

Sophie Mercier NATO 2:37.77
Anna Heaphy Kaiserslautern 2:42.08
Vivien O'Hara Stuttgart 2:47.49

Boys 11 200 freestyle

Jacob Furqueron Kaiserslautern 2:25.19
Charles Escobar Kaiserslautern 2:28.29
Kyle Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 2:41.92

Girls 12 200 freestyle

Addison Jenkins NATO 2:30.36
Sophia Cardenas Rota 2:32.87
Lena Coleman Wiesbaden 2:42.70

Boys 12 200 freestyle

Jake Jennings Sigonella 2:19.72
Janto Mueffke NATO 2:22.10
Joseph Pugh Kaiserslautern 2:30.51

Girls 13-14 400 freestyle

Taitum Kritzinger Lisbon 5:33.42
Rhiannon Myhre Stuttgart 5:33.54
Rhea Escobar Kaiserslautern 5:33.86

Boys 13-14 400 freestyle

Luca Morocco Naples 4:53.22
Leon Pierre-Louis Kaiserslautern 5:03.43
Spencer Jackson Kaiserslautern 5:04.58

Girls 15-16 400 freestyle

Isabella Cardenas Rota 4:39.92
Hylcke de Beer Geilenkirchen 5:00.05
Nadia Rahman Kaiserslautern 5:05.15

Boys 15-16 400 freestyle

Mason Koeth Wiesbaden 4:18.98
Maj Pavesic NATO 4:37.97
Luke Olson Kaiserslautern 4:43.19

Girls 17-19 400 freestyle

Lauren Tierney Stuttgart 4:50.45
Grace Schad Stuttgart 4:56.43
Kendall Kaloostian Wiesbaden 5:07.73

Boys 17-19 400 freestyle

Owen Brewer Vilseck-Grafenwoher SeaVipers 4:57.96
Javier Montoro Lopez Brussels 4:58.43
Gonzalo Rojas Naples 5:05.44

Mixed 10-under 200 medley relay

Kaiserslautern Jason Dalope, Kanaan Gilchrist, Summer Abrams, Emma Heaphy 2:54.53
Berlin Rioi Baba, Hirotake Baba, Harrison Dauck, Alica Cali 3:07.34
Geilenkirchen Selin Defne Karakas, Benthe de Beer, Miguel Sanchez, Noah Kennedy 3:09.44

Mixed 11-12 200 medley relay

Kaiserslautern Charles Escobar, Anna Heaphy, Jacob Furqueron, Eva Dahlin 2:27.74
Kaiserslautern Joseph Pugh, Hannah Cooper, Sky Lynn Abrams, Kyle Allabugh-Heniz 2:33.89
Rota Pierson Hartley, Noemi Saurez, Caleb Raum, Autumn Sundberg 2:35.57

Mixed 13-14 200 medley relay

Kaiserslautern Eliza Furqueron, Viktor Osadsky, Leon Pierre-Louis, Alaina Allbaugh-Heinz 2:10.62
Kaiserslautern Harlin Adams, Spencer Jackson, Rhea Escobar, Catherine Heaphy 2:16.95
Lisbon Luisa Pato, Jennifer Sirley, Joey Heinio-Widell, Anton Krastanoff 2:18.15

Mixed 15-19 200 medley relay

Kaiserslautern Alexis Pierre-Louis, Matthew Heaphy, Sean Higgins, Nadia Rahman 2:03.30
Stuttgart Grace Schad, Noah Trenkle, Kevin Lee, Lauren Tierney 2:06.65
Kaiserslautern Megan Stuart, Grace Cooper, Luke Olson, Benjamin Heath 2:07.51

Girls 8-under 200 IM

Benthe de Beer Geilenkirchen 3:31.28
Emma Heaphy Kaiserslautern 3:49.57
Cadence Sell Rota 4:26.54

Girls 9 200 IM

Avery DeBoer Naples 3:17.10
Jill Jennings Sigonella 3:39.22
Matti Douglass Aviano 3:40.18

Boys 9 200 IM

Elijah Love Stuttgart 3:12.99
Beckham Cardenas Rota 3:35.72
Declan O'Hara Stuttgart 3:37.24

Girls 10 200 IM

Makayla Lassiter Aviano 3:33.81
Gemma Spencer Rota 3:42.28
Carley Gray SHAPE 3:45.13

Boys 10 200 IM

Harrison Dauck Berlin 2:58.85
Jason Dalope Kaiserslautern 3:08.54
Miguel Sanchez Geilenkirchen 3:25.01

Girls 11 200 IM

Sophie Mercier NATO 2:58.67
Vivien O'Hara Stuttgart 3:04.09
Anna Heaphy Kaiserslautern 3:04.23

Boys 11 200 IM

Jacob Furqueron Kaiserslautern 2:44.48
Charles Escobar Kaiserslautern 2:47.66
Kyle Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 3:02.44

Girls 12 200 IM

Sophia Cardenas Rota 2:53.80
Zoe Douglass Aviano 2:54.33
Morgan Gilbert Wiesbaden 3:08.47

Boys 12 200 IM

Jake Jennings Sigonella 2:39.55
Janto Mueffke NATO 2:41.35
Joseph Pugh Kaiserslautern 2:55.60

Girls 13-14 200 IM

Shannon Buckley Naples 2:34.92
Eliza Furqueron Kaiserslautern 2:39.01
Alaina Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 2:43.05

Boys 13-14 200 IM

Luca Morocco Naples 2:34.44
Leon Pierre-Louis Kaiserslautern 2:35.20
Viktor Osadsky Kaiserslautern 2:40.39

Girls 15-16 200 IM

Isabella Cardenas Rota 2:26.33
Hylcke de Beer Geilenkirchen 2:37.88
Gina Heinio-Widell Lisbon 2:42.28

Boys 15-16 200 IM

Mason Koeth Wiesbaden 2:18.81
Maj Pavesic NATO 2:25.09
Luke Olson Kaiserslautern 2:28.72

Girls 17-19 200 IM

Grace Schad Stuttgart 2:34.01
Lauren Tierney Stuttgart 2:36.13
Kendall Kaloostian Wiesbaden 2:44.87

Boys 17-19 200 IM

Matthew Heaphy Kaiserslautern 2:25.10
Gonzalo Rojas Naples 2:34.71
Santi Colino Rota 2:36.45

Girls 8-under 50 freestyle

Benthe de Beer Geilenkirchen 38.65
Emma Heaphy Kaiserslautern 40.96
Emerson Koon Vicenza 43.32

Boys 8-under 50 freestyle

Emiliano Sosa Rota 48.00
Liam Metzger Rota 54.46

Girls 9 50 freestyle

Avery DeBoer Naples 33.82
Alana Epperly Naples 36.15
Jill Jennings Sigonella 37.94

Boys 9 50 freestyle

Elijah Love Stuttgart 34.31
Declan O'Hara Stuttgart 35.99
Beckham Cardenas Rota 37.67

Girls 10 50 freestyle

Summer Abrams Kaiserslautern 35.30
Makayla Lassiter Aviano 37.67
Buse Gursoy Geilenkirchen 39.46

Boys 10 50 freestyle

Harrison Dauck Berlin 32.28
Jason Dalope Kaiserslautern 33.05
Miguel Sanchez Geilenkirchen 33.71

Girls 11 50 freestyle

Vivien O'Hara Stuttgart 32.52
Sophie Mercier NATO 33.01
Anna Heaphy Kaiserslautern 33.11

Boys 11 50 freestyle

Jacob Furqueron Kaiserslautern 30.15
Charles Escobar Kaiserslautern 31.22
Kyle Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 32.83

Girls 12 50 freestyle

Addison Jenkins NATO 30.81
Sophia Cardenas Rota 31.70
Zoe Douglass Aviano 32.40

Boys 12 50 freestyle

Joseph Pugh Kaiserslautern 29.09
Janto Mueffke NATO 29.81
Jake Jennings Sigonella 29.97

Girls 13-14 50 freestyle

Francesca Dauck Berlin 27.96
Shannon Buckley Naples 29.19
Alaina Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 29.57

Boys 13-14 50 freestyle

Leon Pierre-Louis Kaiserslautern 26.73
Luca Morocco Naples 27.75
Samuel Coles Brussels 28.59

Girls 15-16 50 freestyle

Hylcke de Beer Geilenkirchen 26.38
Isabella Cardenas Rota 28.22
Gina Heinio-Widell Lisbon 28.93

Boys 15-16 50 freestyle

Mason Koeth Wiesbaden 24.97
Lincoln Landrum NATO 25.67
Ryan Stevenson Stuttgart 25.89

Girls 17-19 50 freestyle

Grace Schad Stuttgart 28.76
Lauren Tierney Stuttgart 28.96
Alexis Pierre-Louis Kaiserslautern 29.88

Boys 17-19 50 freestyle

Matthew Heaphy Kaiserslautern 25.77
Gonzalo Rojas Naples 26.22
Santi Colino Rota 27.60

Girls 8-under 50 backstroke

Benthe de Beer Geilenkirchen 46.71
Emerson Koon Vicenza 49.67
Cadence Sell Rota 50.09

Boys 8-under 50 backstroke

Liam Metzger Rota
Emiliano Sosa Rota
Callan Spencer Rota

Girls 9 50 backstroke

Avery DeBoer Naples 42.63
Matti Douglass Aviano 45.88
Alana Epperly Naples 46.43

Boys 9 50 backstroke

Elijah Love Stuttgart 41.06
Declan O'Hara Stuttgart 44.02
Harry Robertson SHAPE 44.90

Girls 10 50 backstroke

Summer Abrams Kaiserslautern 41.12
Carley Gray SHAPE 44.70
Makayla Lassiter Aviano 44.70

Boys 10 50 backstroke

Harrison Dauck Berlin 39.14
Miguel Sanchez Geilenkirchen 40.42
Jason Dalope Kaiserslautern 42.66

Girls 11 50 backstroke

Charlotte Ancona Kaiserslautern 38.93
Anna Heaphy Kaiserslautern 39.24
Sophie Mercier NATO 40.18

Boys 11 50 backstroke

Charles Escobar Kaiserslautern 34.97
Jacob Furqueron Kaiserslautern 36.58
Arman Sonumut NATO 39.78

Girls 12 50 backstroke

Bethany Schad Stuttgart 37.04
Zoe Douglass Aviano 37.67
Sophia Cardenas Rota 37.91

Boys 12 50 backstroke

Jake Jennings Sigonella 34.58
Joseph Pugh Kaiserslautern 35.49
Janto Mueffke NATO 36.20

Girls 13-14 100 backstroke

Eliza Furqueron Kaiserslautern 1:11.91
Francesca Dauck Berlin 1:14.99
Brisa Mills unattached 1:15.51

Boys 13-14 100 backstroke

Leon Pierre-Louis Kaiserslautern 1:11.19
Harlan Adams Kaiserslautern 1:12.44
Santi Liano Mock Rota 1:16.26

Girls 15-16 100 backstroke

Isabella Cardenas Rota 1:10.12
Gina Heinio-Widell Lisbon 1:14.16
Hylcke de Beer Geilenkirchen 1:15.14

Boys 15-16 100 backstroke

Mason Koeth Wiesbaden 1:02.62
Levi Katzenberger Stuttgart 1:10.09
Ryan Stevenson Stuttgart 1:10.22

Girls 17-19 100 backstroke

Grace Schad Stuttgart 1:09.89
Lauren Tierney Stuttgart 1:14.76
Kendall Kaloostian Wiesbaden 1:15.36

Boys 17-19 100 backstroke

Santi Colino Rota 1:11.05
Owen Brewer Vilseck 1:14.53
Gonzalo Rojas Naples 1:15.46

Girls 8-under 100 freestyle

Benthe de Beer Geilenkirchen 1:28.11
Emma Heaphy Kaiserslautern 1:36.54
Cadence Sell Rota 1:42.06

Boys 8-under 100 freestyle

Emiliano Sosa Rota 1:46.93
Daniel Martin Stuttgart 1:48.15
Liam Metzger Rota 2:04.09

Girls 9 100 freestyle

Avery DeBoer Naples 1:19.80
Jill Jennings Sigonella 1:25.57
Alana Epperly Naples 1:26.04

Boys 9 100 freestyle

Elijah Love Stuttgart 1:16.73
Declan O'Hara Stuttgart 1:21.98
Cole Wesson Stuttgart 1:27.54

Girls 10 100 freestyle

Makayla Lassiter Aviano 1:26.47
Ella Jacobs Vicenza 1:31.10
Gemma Spencer Rota 1:33.20

Boys 10 100 freestyle

Harrison Dauck Berlin 1:11.32
Miguel Sanchez Geilenkirchen 1:16.59
Jason Dalope Kaiserslautern 1:16.92

Girls 11 100 freestyle

Sophie Mercier NATO 1:13.86
Vivien O'Hara Stuttgart 1:16.61
Anna Heaphy Kaiserslautern 1:16.98

Boys 11 100 freestyle

Jacob Furqueron Kaiserslautern 1:08.35
Charles Escobar Kaiserslautern 1:09.67
Kyle Allbaugh-Heinz Kaiserslautern 1:16.46

Girls 12 100 freestyle

Addison Jenkins NATO 1:08.08
Sophia Cardenas Rota 1:10.88
Zoe Douglass Aviano 1:12.11

Boys 12 100 freestyle

Jake Jennings Sigonella 1:04.67
Janto Mueffke NATO 1:05.96
Joseph Pugh Kaiserslautern 1:07.01

Girls 13-14 200 freestyle

Shannon Buckley Naples 2:12.82
Francesca Dauck Berlin 2:20.82
Alaina Albaugh-Heinz Kaiserslautern 2:21..71

Boys 13-14 200 freestyle

Luca Morocco Naples 2:17.30
Viktor Osadsky Kaiserslautern 2:19.86
Leon Pierre-Louis Kaiserslautern 2:20.20

Girls 15-16 200 freestyle

Isabella Cardenas Rota 2:12.87
Hylcke de Beer Geilenkirchen 2:18.86
Nadia Rahman Kaiserslautern 2:21.80

Boys 15-16 200 freestyle

Mason Koeth Wiesbaden 1:59.69
Maj Pavesic NATO 2:09.64
Sean Higgins Kaiserslautern 2:11.34

Girls 17-19 200 freestyle

Lauren Tierney Stuttgart 2:16.69
Grace Schad Stuttgart 2:20.85
Alexis Pierre-Louis Kaiserslautern 2:24.53

Boys 17-19 200 freestyle

Javier Montoro Lopez Brussels 2:16.13
Santi Colino Rota 2:16.56
Gonzalo Rojas Naples 2:16.96

Mixed 10-under 200 freestyle relay

Naples Alana Epperly, Brendan Holmes, Enrique Rojas, Avery DeBoer 2:33.85
Kaiserslautern Luke Pfugradt, Summer Abrams, Emma Heaphy, Jason Dalope 2:34.31
Stuttgart Elijah Love, Ella Bell, Isla Ackermann, Declan O'Hara 2:43.07

Mixed 11-12 200 freestyle relay

Kaiserslautern Joseph Pugh, Abigail Cowart, Anna Heaphy, Jacob Furqueron 2:07.52
NATO Arman Sonumut, Sophie Mercier, Addison Jenkins, Janto Mueffke 2:10.61
Naples Ava Epperly, Giulia Salicone, Cody Karosich, Brayden DeBoer 2:14.02

Mixed 13-14 200 freestyle relay

Kaiserslautern Viktor Osadsky, Alaina Allbaugh-Heinz, Eliza Furqueron, Leon Pierre-Louis 1:55.75
Berlin Emelio Rivera, Jonas Bordet, Josephine Luegger, Francesca Dauck 1:59.11
Brussels Alexia Salgado, Ioana Vasilescu, Samuel Coles, Iskender Patel-Pimentel 1:59.67

Mixed 15-19 200 freestyle relay

Kaiserslautern Matthew Heaphy, Nadia Rahman, Alexis Pierre-Louis, Benjamin Heath 1:49.52
Stuttgart Levi Katzenberger, Lauren Tierney, Grace Schad , Ryan Stevenson 1:49.62
Lisbon Isabel Dos Santos Portela, Gina Heinio-Widell, Jackson Cunningham, Lucas Dinis 1:54.51

Mixed 20-over 200 freestyle relay

SHAPE Luc Kronshorst, Lynne Robertson, Roland Hansen, Arthur Brusten 1:53.47
NATO Rachel Jenkins, Christopher Jenkins, Kerstin Mulleo, Sabri Aba 2:02.40
Brussels Lucie Lapointe, Thierry Genico, Birbili Hmida, Lucas Aguayo 2:03.37
author picture
Kent has filled numerous roles at Stars and Stripes including: copy editor, news editor, desk editor, reporter/photographer, web editor and overseas sports editor. Based at Aviano Air Base, Italy, he’s been TDY to countries such as Afghanistan Iraq, Kosovo and Bosnia. Born in California, he’s a 1988 graduate of Humboldt State University and has been a journalist for almost 38 years.
twitter Email

Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up