Quantcast

2017 Europe soccer schedules

By STARS AND STRIPES Published: March 2, 2017

Boys

Standings

(based on regular season division standings; updated May 20)

Division I

  Division Overall
W L T W L T
Kaiserslautern 4 0 0 7 0 0
Naples 3 0 0 7 1 0
SHAPE 2 0 2 5 0 2
Ramstein 3 1 1 5 1 1
Stuttgart 3 3 0 4 3 0
Lakenheath 1 2 0 5 3 0
Vicenza 1 2 0 4 3 1
Int. School of Brussels 1 3 0 3 3  
Wiesbaden 0 3 1 3 3 1
Vilseck 0 4 0 3 4 0

Division II

  Division Overall
W L T W L T
Black Forest 2 0 0 3 4 0
Marymount 3 1 0 6 1 0
Aviano 2 1 1 3 2 2
AFNORTH 1 1 0 3 2 0
AOSR 1 2 1 2 4 1
Florence 1 2 0 2 4 0
Rota 1 2 0 1 2 0
Bitburg 0 2 0 1 3 0

Division III

  Division Overall
W L T W L T
Brussels 4 0 0 4 3 0
Alconbury 1 1 0 1 6 0
Hohenfels 1 1 0 1 5 0
Sigonella       0 6 0
Ansbach 1 1 0 1 4 0
Baumholder 0 4 0 0 6 0


Schedule

March 18
Marymount 5, Aviano 0
Vilseck 9, Hohenfels 2
Naples 2, Vicenza 1
Florence 4, Sigonella 0

March 24
SHAPE 2, Lakenheath 1
ISB 16, Alconbury 0
Vicenza 2, AOSR 1

March 25
Lakenheath 3, ISB 2
Brussels 6, Baumholder 0
Ramstein 1, Wiesbaden 0
Stuttgart 2, Vilseck 1
Marymount 3, Vicenza 2
Naples 9, Sigonella 0
Aviano 1, Florence 0
SHAPE 9, Alconbury 1
BFA 2, Bitburg 1

March 29
Vilseck 1, Ansbach 0
ISB 5, Brussels 0

March 30
SHAPE 8, AFNORTH 3
Kaiserslautern 2, Ramstein 1

April 1
Black Forest 5, AFNORTH 3
Florence 2, AOSR 1

April 5
Marymount 2, AOSR 0

April 8
Marymount 2, Florence 1

April 14
Naples 7, Aviano 0

April 15
Ramstein 4, Stuttgart 1
Kaiserslautern 7, Ansbach 0
Wiesbaden 7, Hohenfels 0
Vicenza 5, Sigonella 1

April 21
Kaiserslautern 5, Lakenheath 0
Alconbury 1, Baumholder 0
Brussels 4, Hohenfels 2
Naples 2, Stuttgart 1
Vicenza 2, Vilseck 1
AOSR 5, Rota 1
Aviano 6, Rota 0

April 22
Lakenheath 8, Baumholder 0
Kaiserslautern 16, Alconbury 0
Brussels 1, Ansbach 0 (forfeit)
Wiesbaden 2, SHAPE 2
Ramstein 7, Hohenfels 0
AFNORTH 1, Bitburg 0
Stuttgart 2, Vicenza 1
Naples 3, Vilseck 0
Rota 5, Marymount 3
AOSR 0, Aviano 0

April 28
AFNORTH 8, Alconbury 1
Ramstein 1, ISB 0
Black Forest 5, Ansbach 4
Lakenheath 4, Brussels 0
Naples 4, AOSR 3
Bitburg 4, Hohenfels 3

April 29
Kaiserslautern 5, Wiesbaden 1
Brussels 5, Alconbury 2
ISB 4, Stuttgart 1
Ramstein 1, SHAPE 1
Vilseck 6, BFA 1
AFNORTH 2, Lakenheath 1
Ansbach 7, Baumholder 0
Aviano 7, Sigonella 0
Vicenza 3, Florence 0

May 5
Wiesbaden 6, BFA 1
Kaiserslautern 10, Baumholder 0
Marymount 10, Sigonella 1

May 6
Ramstein 7, Black Forest 2
SHAPE 3, ISB 1
Hohenfels 6, Baumholder 3
Aviano 0, Vicenza 0
AOSR 6, Sigonella 1
Marymount 3, Naples 0
Ansbach at Bitburg (canceled)

May 12
Lakenheath 6, Alconbury 0
ISB at AFNORTH
Stuttgart 1, Wiesbaden 0

May 13
SHAPE 3, Brussels 1
Naples 7, Florence 0
Kaiserslautern 5, Vilseck 2
Wiesbaden 3, Bitburg 1
Stuttgart 1, Black Forest 0
Ansbach at Hohenfels

May 17
European championships

Division I
Ramstein 3, Vilseck 2
Lakenheath 2, Vicenza 0
Kaiserslautern 7, Vilseck 0
Ramstein 1, Lakenheath 0
Kaiserslautern 5, Vicenza 0
Stuttgart 2, ISB 0
SHAPE 2, Wiesbaden 0
Naples 2, Wiesbaden 0
SHAPE 1, Stuttgart 0
ISB 1, Naples 0
Division II
AOSR 1, Aviano 0
BFA 2, Rota 2
AOSR 4, Rota 2
Marymount 3, Bitburg 1
AFNORTH 1, Bitburg 1
Marymount 5, Florence 2

May 18
European championships
Division I

Vilseck 2, Lakenheath 0
Ramstein 1, Vicenza 1
Kaiserslautern 5, Lakenheath 0
Vilseck 3, Vicenza 2
Kaiserslautern 3, Ramstein 0
Stuttgart 1, Wiesbaden 1
SHAPE 1, ISB 1
Naples 1, Stuttgart 0
Naples 2, SHAPE 1
ISB 3, Wiesbaden 1
Division II
BFA 3, AOSR 2
Aviano 3, Rota 1
Aviano 1, BFA 0
Florence 4, AFNORTH 1
Marymount 7, AFNORTH 2
Bitburg 1, Bahrain 0
Marymount 1, Bahrain 1
Florence 1, Bitburg 0
Bahrain 2, AFNORTH 0
Division III
Ansbach 3, Sigonella 2 (4-2 PK)
Hohenfels 2, Alconbury 1
Sigonella 4, Alconbury 3
Brussels 7, Hohenfels 0
Brussels 2, Ansbach 0

May 19
European championships
Division I
Semifinals

Kaiserslautern 5, SHAPE 0
Ramstein 1, Naples 0 (OT)
Division II
Bahrain 1, Florence 1
Semifinals
Marymount 1, Aviano 0
AOSR 6, Florence 4
Division III
Brussels 3, Alconbury 1
Ansbach 7, Hohenfels 0
Ansbach 2, Alconbury 1
Sigonella 4, Hohenfels 2
Brussels 3, Sigonella 1

Division I
Semifinals

Stuttgart 4, Ramstein 0
Wiesbaden 3, Naples 1
Division II
Bahrain 2, Florence 0
Semifinals
Bitburg 3, Rota 3 (3-1 shootout)
AFNORTH 2, Bahrain 1
Division III
Hohenfels 4, Baumholder 1
Alconbury 2, Sigonella 0
Alconbury 6, Baumholder 0
Sigonella 0, Brussels 0 (3-1 in shootout)

May 20
European championships
Division I
Third
SHAPE 1, Naples 0
Championship
Kaiserslautern 3, Ramstein 1
Division II
Third
Florence 1, Aviano 0
Championship
Marymount 3, AOSR 2 (OT)
Division III
Third
Hohenfels 3, Sigonella 0
Championship
Brussels 3, Ansbach 0
 

Girls

Standings

(based on regular season division standings; updated May 20)

Division I

  Division Overall
W L T W L T
Stuttgart 5 1 0 6 1 0
Ramstein 4 1 0 6 1 0
Wiesbaden 3 1 0 6 1 0
Naples 2 1 0 7 1 0
Kaiserslautern 2 2 0 4 2 0
SHAPE 2 2 0 4 3 0
Vicenza 1 2 0 3 4 1
Int. School of Brussels 1 3 0 3 4 0
Lakenheath 0 3 0 1 5 0
Vilseck 0 4 0 1 4 1

Division II

  Division Overall
W L T W L T
Rota 3 0 0 3 0 0
Bitburg 2 0 0 3 1 0
Aviano 3 1 0 4 4 0
Black Forest 1 1 0 1 4 1
AOSR 1 2 1 2 3 2
Florence 0 1 2 1 2 2
AFNORTH 0 2 0 4 2 1
Marymount 0 3 1 0 5 2

Division III

  Division Overall
W L T W L T
Alconbury 2 0 0 4 3 0
Hohenfels 2 0 0 2 4 0
Sigonella     0 2 2 2
Baumholder 1 2 0 1 4 0
Brussels 0 3 0 1 5 0


Schedule

March 18
Vilseck 8, Hohenfels 0
Naples 3, Vicenza 0
Aviano 4, Marymount 2
Florence 2, Sigonella 0

March 24
SHAPE 6, Lakenheath 1
ISB 3, Alconbury 2
AOSR 2, Vicenza 1

March 25
ISB 8, Lakenheath 1
SHAPE 1, Alconbury 0
Baumholder 1, Brussels 0
Bitburg 3, BFA 1
Ramstein 2, Wiesbaden 1
Stuttgart 7, Vilseck 0
Aviano 2, Florence 0
Vicenza 1, Marymount 0
Naples 8, Sigonella 1

March 29
ISB 8, Brussels 0

March 30
AFNORTH 2, SHAPE 0
Ramstein 1, Kaiserslautern 0

April 1
Black Forest 2, AFNORTH 0
Florence 0, AOSR 0

April 8
Marymount 2, Florence 2

April 14
Naples 10, Aviano 0

April 15
Wiesbaden 10, Hohenfels 2
Sigonella 3, Vicenza 1
Stuttgart 4, Ramstein 1

April 21
Kaiserslautern 10, Lakenheath 1
Alconbury 4, Baumholder 1
Hohenfels 4, Brussels 2
Stuttgart 8, Naples 2
Vicenza 2, Vilseck 0
Rota 5, AOSR 1
Rota 5, Aviano 3

April 22
Lakenheath 4, Baumholder 2
Kaiserslautern 2, Alconbury 0
Wiesbaden 2, SHAPE 0
Ramstein 5, Hohenfels 0
Bitburg 5, AFNORTH 0
Stuttgart 6, Vicenza 0
Naples 6, Vilseck 0
Rota 3, Marymount 1
Aviano 4, AOSR 3

April 28
Ramstein 4, ISB 1
Brussels 3, Lakenheath 2
AFNORTH 3, Alconbury 2
Naples 6, AOSR 1
Bitburg 7, Hohenfels 2
BFA 0, Vilseck 0

April 29
Vicenza 0, Florence 0
Sigonella 3, Aviano 1
Alconbury 7, Brussels 0
AFNORTH 1, Lakenheath 0
Stuttgart 7, ISB 0
Ramstein 1, SHAPE 0
Wiesbaden 3, Kaiserslautern 0

May 5
Wiesbaden 5, Black Forest 1
Kaiserslautern 8, Baumholder 1
Sigonella 1, Marymount 1

May 6
Vicenza 3, Aviano 1
Ramstein 2, BFA 0
SHAPE 7, ISB 3
Hohenfels 3, Baumholder 2
AOSR 2, Sigonella 2
Naples 10, Marymount 1

May 9
AOSR 4, Marymount 1 (resumed from April 4)

May 12
Alconbury 4, Lakenheath 1
AFNORTH 5, ISB 3
Wiesbaden 3, Stuttgart 1

May 13
Wiesbaden 3, Bitburg 0
Kaiserslautern 3, Vilseck 1
SHAPE 4, Brussels 0
Stuttgart 2, BFA 0
Naples 10, Florence 0

May 17
European championships
Division I

Wiesbaden 4, Lakenheath 0
SHAPE 3, Vicenza 0
Stuttgart 7, Lakenheath 1
Wiesbaden 4, SHAPE 0
Stuttgart 7, Vicenza 0
Naples 7, Vilseck 0
Kaiserslautern 2, ISB 0
Ramstein 3, Vilseck 1
Naples 5, Kaiserslautern 0
Ramstein 1, ISB 0
Division II
Aviano 4, Florence 0
Bitburg 4, Florence 0
BFA 1, Marymount 0
AFNORTH 3, AOSR 2
Rota 1, Marymount 0
AFNORTH 3, BFA 0
Rota 2, AOSR 0

May 18
European championships

Division I
SHAPE 2, Lakenheath 0
Wiesbaden 4, Vicenza 0
Stuttgart 7, SHAPE 0
Lakenheath 2, Vicenza 0
Stuttgart 0, Wiesbaden 0
Kaiserslautern 4, Vilseck 0
Naples 2, ISB 1
Ramstein 2, Kaiserslautern 0
Ramstein 1, Naples 1
ISB 3, Vilseck 2
Division II
Bitburg 4, Aviano 1
Bahrain 2, Aviano 0
Bitburg 3, Bahrain 1
Marymount 2, AOSR 1
Rota 1, BFA 1
AFNORTH 4, Marymount 0
BFA 4, AOSR 1
Rota 0, AFNORTH 0
Division III
Brussels 3, Baumholder 0
Sigonella 3, Hohenfels 1
Alconbury 3, Brussels 1
Sigonella 4, Baumholder 0
Alconbury 6, Hohenfels 1

May 19
European championships
Division I

Semifinals
Stuttgart 4, Ramstein 0
Wiesbaden 3, Naples 1
Division II
Bahrain 2, Florence 0
Semifinals
Bitburg 3, Rota 3 (3-1 shootout)
AFNORTH 2, Bahrain 1
Division III
Hohenfels 4, Baumholder 1
Alconbury 2, Sigonella 0
Alconbury 6, Baumholder 0
Sigonella 0, Brussels 0 (3-1 in shootout)

May 20
European championships

Division I
Third

Naples 2, Ramstein 0
Championship
Wiesbaden 1, Stuttgart 1 (3-0 in shootout)
Division II
Third
Bahrain 2, Rota 1
Championship
Bitburg 2, AFNORTH 0
Division III
Hohenfels 5, Brussels 1
Championship
Alconbury 1, Sigonella 0 (OT)

0

comments Join the conversation and share your voice!  

from around the web