Quantcast

2012 DODDS-Europe soccer schedule/standings

By STARS AND STRIPES Published: March 6, 2012

Standings

Boys

(based on region standings, updated through end of season)
 

Region I

  Region Overall
W L T W L T
ISB  4  0  0  9  0  2
SHAPE  4  1  0  7  4  0
Alconbury  4  1  1  6  3  2
AFNORTH  4  2  0  6  4  0
Brussels  2  5  0  6  6  1
Menwith Hill  1  4  1  3  6  2
Rota*  0  2  1  4  3  2
Lakenheath  0  4  1  0  7  1

*- small school schedule only


Region II

  Region Overall
W L T W L T
Kaiserslautern  4  0  1  6  1  3
Ramstein  4  0  1  6  2  2
Bitburg  2  3  0  2  5  3
Black Forest Academy  2  3  0  7  6  0
Wiesbaden  1  3  1  3  6  1
Baumholder  1  4  1  1  8  1



Region III

  Region Overall
W L T W L T
Hohenfels  6  1  0  8  3  0
Vilseck  5  1  1  6  4  2
Heidelberg  4  1  1  7  3  2
Patch  3  1  2  7  2  3
Schweinfurt  2  4  0  2  7  1
Ansbach  1  6  0  1  9  0
Bamberg  0  7  0  0  10  1



Region IV

  Region Overall
W L T W L T
Marymount  6  1  0  12  1  0
AOSR  5  2  0  9  4  0
Milan  5  2  0  8  3  0
Vicenza  3  2  2  6  4  2
Naples  3  3  1  6  4  1
Sigonella  3  4  0  6  7  0
Florence  1  5  1  5  5  3
Aviano  0  7  0  0  10  0


Girls

(based on region standings, updated through end of season)
 

Region I

  Region Overall
W L T W L T
AFNORTH  5  0  1  11  1  1
SHAPE  3  1  1  10  2  1
Rota*  2  1  0  7  2  0
Lakenheath  2  2  1  2  4  2
Menwith Hill  3  3  0  8  5  0
Brussels  3  4  0  8  5  0
ISB  1  2  1  2  6  1
Alconbury  0  6  0  1  11  0

*- small school schedule only


Region II

  Region Overall
W L T W L T
Ramstein  5  0  0  12  0  0
Kaiserslautern  4  1  0  9  3  0
Black Forest Academy  2  2  1  3  6  1
Wiesbaden  2  2  1  3  5  2
Baumholder  0  4  1  1  8  1
Bitburg  0  4  1  1  8  1



Region III

  Region Overall
W L T W L T
Patch  5  0  0  10  1  0
Heidelberg  4  1  0  7  4  0
Vilseck  4  2  0  4  5  0
Schweinfurt  2  3  0  3  6  0
Hohenfels  1  4  0  3  6  0
Ansbach  0  6  0  0  9  0
Bamberg - no team



Region IV

  Region Overall
W L T W L T
Naples  7  0  0  12  0  0
Marymount  4  1  2  8  3  2
Vicenza  4  1  2  7  2  2
Aviano  4  2  1  5  4  1
AOSR  2  3  2  4  5  2
Milan  1  5  1  1  8  1
Sigonella  1  5  1  3  9  1
Florence  0  6  1  0  6  1

 
 

Daily schedule

(All listings are for boys and girls contests - Bamberg does not field a girls team)

March 17
Boys
Hohenfels 7, Bamberg 1
Vilseck 12, Ansbach 0
SHAPE 8, Baumholder 0
Alconbury 2, Menwith Hill 1
Black Forest Academy 6, Wiesbaden 3
Marymount International 8, Aviano 1
American Overseas School of Rome 9, Sigonella 0
American School of Milan 3, Naples 2
Vicenza 5, International School of Florence 5
Girls
Vilseck 3, Ansbach 2
SHAPE 8, Baumholder 1
Menwith Hill 3, Alconbury 0
Wiesbaden 1, BFA 1
Marymount 1, Aviano 0
AOSR 3, Sigonella 0
Naples 9, Milan 1
Vicenza 8, International School of Florence 1

March 24
Boys
Alconbury 6, Bitburg 1
AFNORTH 4, Lakenheath 2
ISB 9, Brussels 1
SHAPE 4, Menwith Hill 1
Ramstein 2, Wiesbaden 1
Kaiserslautern 6, Baumholder 0
Ansbach 3, Bamberg 2
Vilseck 2, Schweinfurt 0
Hohenfels 2, Patch 0
Heidelberg 3, BFA 3
Naples 2, Sigonella 0
Marymount 7, Florence 0
AOSR 9, Aviano 1
Milan 3, Vicenza 1
Girls
Kaiserslautern 7, Baumholder 0
Heidelberg 3, BFA 1
Patch 6, Hohenfels 0
Menwith Hill 6, SHAPE 3
AFNORTH 4, Lakenheath 2
ISB 6, Brussels 0
Bitburg 2, Alconbury 0
Ramstein 3, Wiesbaden 0
Vilseck 4, Schweinfurt 1
Marymount 5, Florence 2
Aviano 1, AOSR 0
Naples 6, Sigonella 0
Vicenza 2, Milan 0

March 30
Co-ed
Incirlik 2, Ankara 0
Boys
AFNORTH 5, Alconbury 4
Ramstein 6, Lakenheath 0
Wiesbaden 3, SHAPE 2
Kaiserslautern 3, Bitburg 2
Vilseck 7, Bamberg 0
Girls
AFNORTH 8, Alconbury 0
Ankara 3, Oasis 1
Ramstein 5, Lakenheath 1
SHAPE 2, Wiesbaden 0
Kaiserslautern 6, Bitburg 0

March 31
Boys
Baumholder 3, Menwith Hill 2
Kaiserslautern 3, Lakenheath 0
Alconbury 4, Brussels 2
Patch 0, Heidelberg 0
Naples 3, Vicenza 3
Sigonella 4, Aviano 3
Hohenfels 2, Schweinfurt 1
AOSR 5, Florence 2
Girls
Menwith Hill 3, Baumholder 0
Kaiserslautern 2, Lakenheath 0
Brussels 5, Alconbury 0
Patch 4, Heidelberg 0
Schweinfurt 5, Hohenfels 1
Naples 3, Vicenza 2
Aviano 4, Sigonella 1
AOSR 5, Florence 1

April 4
Boys
Patch 2, Ansbach 1
Girls
Patch 6, Ansbach 0

April 5
Boys
Schweinfurt 3, Bamberg 1
Bitburg 1, Baumholder 0 (forfeit - ineligible player)
Girls
Baumholder 3, Bitburg 3

April 20
Boys
Black Forest Academy 1, Patch 1
ISB 3, Ramstein 1
Girls
Patch 2, Black Forest Academy 0
Ramstein 3, ISB 1

April 21
Boys
Wiesbaden 5, Schweinfurt 0
Kaiserslautern 1, ISB 1
AFNORTH 7, Bitburg 3
Lakenheath 2, Menwith Hill 2
SHAPE 2, Brussels 1
Ramstein 3, BFA 1
Patch 5, Bamberg 0
Vilseck 13, Ansbach 0
Heidelberg 4, Hohenfels 2
Sigonella 6, Florence 2
Naples 3, Aviano 0
Vicenza 1, Marymount 0 (forfeit)
AOSR 4, Milan 2
Girls
Kaiserslautern 3, ISB 2
AFNORTH 7, Bitburg 0
Wiesbaden 2, Schweinfurt 0
Lakenheath 2, Menwith Hill 1
SHAPE 5, Brussels 0
Ramstein 6, BFA 0
Vilseck 2, Ansbach 1
Heidelberg 6, Hohenfels 0
Vicenza 2, Marymount 2
Naples 8, Aviano 3
Florence 4, Sigonella 4
AOSR 2, Milan 2

April 25
Boys
Marymount 3, Milan 0
Girls
Marymount 6, Milan 0

April 27
Boys

Rota 2, Alconbury 2
Brussels 2, Rota 0
SHAPE 7, AFNORTH 0
Hohenfels 8, Ansbach 2
Girls
Rota 2, Alconbury 0
SHAPE 0, AFNORTH 0
Hohenfels 3, Ansbach 1
Rota 1, Brussels 0

April 28
Boys

Alconbury 1, Brussels 0
Menwith Hill 1, Rota 0
Ramstein 16, Bitburg 0
Kaiserslautern 3, BFA 2
Wiesbaden 3, Baumholder 3
Vilseck 1, Heidelberg 0
Patch 5, Schweinfurt 2
Florence 7, Aviano 3
Marymount 3, Naples 0
Vicenza 2, AOSR 1
Milan 6, Sigonella 3
ISB 3, Lakenheath 0
Girls
Brussels 4, Alconbury 1
Menwith Hill 1, Rota 0
Lakenheath 1, ISB 1
Ramstein 10, Bitburg 0
Wiesbaden 8, Baumholder 1
Kaiserslautern 5, BFA 0
Patch 9, Schweinfurt 0
Heidelberg 4, Vilseck 0
Naples 4, Marymount 1
Aviano 2, Florence 0
Vicenza 3, AOSR 1
Sigonella 3, Milan 2

May 3
Boys
Ramstein 6, Baumholder 0
Girls
Ramstein 7, Baumholder 0

May 4
Boys
Heidelberg 6, Schweinfurt 0
AFNORTH 3, Menwith Hill 0
Girls
Heidelberg 5, Schweinfurt 1
AFNORTH 4, Menwith Hill 1

May 5
Boys
Ankara 2, Incirlik 2
SHAPE 5, Lakenheath 2
Brussels 2, Menwith Hill 0
ISB 5, AFNORTH 1
Kaiserslautern 2, Wiesbaden 1
Black Forest Academy 10, Bitburg 1
Hohenfels 3, Vilseck 2
Heidelberg 9, Bamberg 0
Schweinfurt 2, Ansbach 1
Naples 5, Florence 0
Milan 4, Aviano 1
Sigonella 1, Vicenza 0 (forfeit)
Girls
SHAPE 3, Lakenheath 0
AFNORTH 2, ISB 1
Brussels 4, Menwith Hill 1
Kaiserslautern 3, Wiesbaden 0
Black Forest Academy 2, Bitburg 1
Vilseck 1, Hohenfels 0
Schweinfurt 1, Ansbach 0 (forfeit)
Aviano 7, Milan 1
Naples 5, Florence 0
Vicenza 5, Sigonella 1
Marymount 1, AOSR 1

May 12
Boys
ISB 4, SHAPE 0
Alconbury 3, Lakenheath 0
AFNORTH 1, Brussels 0
Ramstein 1, Kaiserslautern 1
Wiesbaden 7, Bitburg 0
BFA 3, Baumholder 2
Patch 2, Vilseck 2
Hohenfels 7, Bamberg 1
Heidelberg 7,Ansbach 0
Vicenza 2, Aviano 0
Milan 7, Florence 2
Marymount 5, Sigonella 2
AOSR 4, Naples 0
Girls
Lakenheath 4, Alconbury 0
AFNORTH 6, Brussels 2
SHAPE 6, ISB 0
Ramstein 1, Kaiserslautern 0
Wiesbaden 4, Bitburg 0
BFA at Baumholder
Patch 4, Vilseck 1
Heidelberg 9, Ansbach 0
Aviano 4, Vicenza 4
Marymount 3, Sigonella 0
Milan 8, Florence 4
Naples 7, AOSR 0

May 21
DODDS European Soccer Championships
Boys

Vicenza 5, Bahrain 1
Black Forest Academy 7, Ansbach 0
AFNORTH 5, Aviano 1
Bitburg 1, Schweinfurt 1
Naples 1, Baumholder 0
Hohenfels 6, Bahrain 0
Milan 7, Aviano 0
AOSR 7, Ansbach 0
Marymount  5, Schweinfurt 0
SHAPE 2, Baumholder 1
Vicenza 3, Hohenfels 2
Milan 1, AFNORTH 0
BFA 3, AOSR 0
Marymount 7,. Bitburg 0
Naples 3, SHAPE 0
Menwith Hill 3, Incirlik 2
Florence 3, Ankara 0
Brussels 4, Bamberg 1
Rota 4, Lajes 0
Sigonella 5, Bamberg 1
Brussels 0, Menwith Hill 0
Alconbury 6, Lajes 0
Rota 3, Ankara 2

Girls
BFA 3, Bahrain 1
Aviano 4, Ansbach 1
AOSR 5, Milan 1
Hohenfels 3, Baumholder 2
Schweinfurt 1, Bitburg 0
SHAPE 1, Ansbach 0
Naples 4, Baumholder 1
Vicenza 5, Bahrain 0
AFNORTH 7, Milan 0
Marymount 3, Bitburg 0
Naples 3, Hohenfels 0
Vicenza 2, BFA 0
AFNORTH 3, AOSR 0
SHAPE 2, Aviano 0
Marymount 2, Schweinfurt 0
Menwith Hill 2, Alconbury 0
Rota 1, Sigonella 0
Brussels 3, Ankara 0
 
May 22
DODDS European Soccer Championships
Boys

Patch 1, Vilseck 0
Heidelberg 4, Ramstein 2
ISB 3, Lakenheath 0
Kaiserslautern 2, Wiesbaden 1
Ramstein 4, Lakenheath 2
Vilseck 5, Wiesbaden 0
ISB 4, Heidelberg 1
Patch 1, Kaiserslautern 0
Black Forest Academy 3, Bitburg 0
American School of Milan 2, Baumholder 1
Naples 4, Aviano 2
American Overseas School of Rome 3, Bahrain 2
Hohenfels1, AFNORTH 1 (Hohenfels 8-7 on penalty kicks)
Marymount International School of Rome 9,  Ansbach 0
SHAPE 1, Schweinfurt 0
Sigonella 2, Incirlik 1
Menwith Hill 3, Bamberg 2
Ankara 5, Lajes 0
Florence 3, Alconbury 1
Sigonella 1, Menwith Hill 0
Brussels 4, Incirlik 0
Alconbury 1, Ankara 1
Rota 5, Florence 5

Girls
Kaiserslautern 2, Vilseck 0
Patch 5. ISB 0
Heidelberg 5, Wiesbaden 2
Ramstein 4, Lakenheath 0
Kaiserslautern 3, ISB 1
Heidelberg 5, Lakenheath 0.
Patch 3, Vilseck 0
Ramstein 7, Wiesbaden 0
SHAPE 5, American School of Milan 2
Vicenza 0, Bitburg 0 (Vicenza 4-2 on penalty kicks)
Marymount International School of Rome 2, Bahrain 0
Baumholder 2, Aviano 1
Hohenfels 2, Black Forest Academy 1
AFNORTH 2, Ansbach 0
American Overseas School of Rome 2, Schweinfurt 1
Brussels 1, Alconbury 0
Sigonella 2, Ankara 0
Rota 1, Menwith Hill 0
Brussels 1,. Sigonella 0
Rota 3, Alconbury 2
Menwith Hill 2, Ankara 1

May 23
DODDS European Championships
Boys

ISB 1, Ramstein 1
Kaiserslautern1, Vilseck 1
Heidelberg 4, Lakenheath 2
Patch 1, Wiesbaden 0
ISB 4, Vilseck 0
Patch 2, Heidelberg 1
Marymount International 3, Hohenfels 0
American Overseas School of Rome 4, Naples 0
Vicenza 4, SHAPE 0
Black Forest Academy 4, American School of Milan 0
BFA 4, Vicenza 2
Marymount 3, AOSR 2 (OT)
Brussels 1, Sigonella 0
Rota 3, Alconbury 2
Florence 1, Lajes 1
Incirlik 0, Bamberg 0
Rota 2, Sigonella 0
Florence 6, Brussels 0

Girls
ISB 3, Vilseck 1
Wiesbaden 0. Lakenheath 0
Patch 1, Kaiserslautern 0
Ramstein 4, Heidelberg 0
Patch 5, Heidelberg 2
Ramstein 4, Kaiserslautern 1
Hohenfels 1, AFNORTH 1 (AFNORTH 2-0 in shootout)
Marymount International 6, Baumholder 1
Naples 5, American Overseas School of Rome 1
SHAPE 2, Vicenza 1
Naples 6, SHAPE 1
AFNORTH 3, Marymount 0
Rota 2, Brussels 1
Menwith Hill 1, Sigonella 0
Alconbury 0. Ankara 0
Brussels 2, Menwith Hill 0
Rota 5, Ankara 0
Sigonella 0, Alconbury 0 (Sigonella 4-3 in shootout)

May 24
DODDS European Soccer Championships
Boys
Division I
Third place

Heidelberg 1, Vilseck 0
Championship
ISB 3, Patch 0

Division II
Third place

AOSR 2, Vicenza 1
Championship
Marymount 1, Black Forest Academy 0

Division III
Third place

Brussels 2, Sigonella 0
Championship
Florence 3, Rota 0

Girls
Division I
Third place

Kaiserslautern 1, Heidelberg 0
Championship
Ramstein 1, Patch 0

Division II
Third place

SHAPE 2, Marymount 0
Championship
Naples 1, AFNORTH 0

Division III
Third place

Menwith Hill 0. Sigonella 0 (Menwith Hill wins 3-2 in extra shootout)
Championship
Brussels 2, Rota 1

 

from around the web