Quantcast

2012 DODDS Europe football schedule/results

By STARS AND STRIPES Published: August 23, 2012

Standings

(For games reported through Nov. 3)

Division I

 
W L PF PA
Ramstein - xy 8 0   268  45
Patch -x 5 3   181  203
Vilseck -x 5 2   217 152
Bristol Academy -x 4 3   164  202
Heidelberg 3 3   121  107
Lakenheath 1 5   90  170
Wiesbaden 1 5   46  130
Kaiserslautern 0 6   63  221

 

x-clinched playoff spot
y-regular season champion
 

Division II-North (overall)

  W L PF PA
 Bitburg - xy 8 0 356 84
 SHAPE -x 4.5 2.5 202 122
 Schweinfurt 3 3 90 164
 AFNORTH 1 5 169 276
 Int. School of Brussels 1 5 90 178

x-clinched playoff spot
y-regular season champion
 

Division II-South (overall)

  W L PF PA
 Naples - xy  7 1  283  70
 Ansbach  3 3  270  202
 Hohenfels -x  3 4  222  312
 Aviano  2 4  79  219
 Vicenza  1.5 3.5   95  146

x-clinched playoff spot
y-regular season champion
 

Division III (overall)

  W L PF PA
Baumholder-xy 8 0  261   78
Bamberg -x 4 2  157   136
Rota -x 4 3  201   84
Sigonella -x 3 4   189  191
Alconbury 2 4   64  182
Menwith Hill 2 4   133  122
Brussels 1 5   74  232

y- regular season champion
x - clinched playoff spot

Schedule

(Schedule for Department of Defense Dependents Schools Europe and associated independent schools across Europe)

Sept. 8
Baumholder 38, Alconbury 6
Menwith Hill 47, Brussels 12
Rota 42, Sigonella 0

Sept. 14
Rota 44, Alconbury 0

Sept. 15
Ramstein 47, Bristol Academy 10
Vilseck 48, Kaiserslautern 14
Wiesbaden 21, Lakenheath 6
Patch 20, Heidelberg 6
Aviano 28, International School of Brussels 22
SHAPE 6, Vicenza 6
Bitburg 50, Ansbach 36
Schweinfurt 26, AFNORTH 20
Naples 45, Hohenfels 6
Bamberg 40, Brussels 13
Baumholder 29, Sigonella 13
Menwith Hill 48, Woodham 14

Sept. 21
Heidelberg 18, Kaiserslautern 13
Baumholder 57, Brussels 6
Rota 44, Menwith Hill 10
Ansbach 70, FPAS Eagles 14
SHAPE 35, Hohenfels 12

Sept. 22
Ramstein 28, Vilseck 14
Bristol Academy 34, Lakenheath 20
Patch 38, Wiesbaden 6
Naples 51, ISB 6
BItburg 48,Schweinfurt 8
Aviano 13, Vicenza 12
Bamberg 31, Sigonella 28
AFNORTH 39, Brussels Bulls 22
Alconbury 44, Woodham 28

Sept. 26
Brussels Bulls 32, Brussels 14

Sept. 28
Vilseck 26, Wiesbaden 0
Hohenfels 44, AFNORTH 42
Bauholder 26, Rota 23

Sept. 29
Ramstein 27, Patch 0
Lakenheath 41, Kaiserslautern 14
Bristol Academy 25, Heidelberg 18
Bitburg 42, ISB 0
SHAPE 37, Schweinfurt 7
Ansbach 36, Vicenza 19
Naples 41, Aviano 0
Bamberg 46, Alconbury 6
Sigonella 48, Menwith Hill 28

Oct. 5
Ramstein 14, Wiesbaden 0
ISB 42, AFNORTH 36
Baumholder 41, Bamberg 18

Oct. 6
Patch 38, Kaiserslautern 9
Heidelberg 26, Lakenheath 8
Vilseck 65, Bristol Academy 37
Bitburg 44, SHAPE 0
Naples 31, Schweinfurt 0
Ansbach 42, Aviano 14
Vicenza 50, Hohenfels 24
Menwith Hill at Alconbury; Alconbury wins 2-0 by forfeit
Sigonella 48, Brussels 6

Oct. 12
Hohenfels 70, Ansbach 66
Brussels 26, Alconbury 8

Oct. 13
Ramstein 44, Lakenheath 7
Bristol Academy 39, Kaiserslautern 6
Heidelberg 27, Wiesbaden 7
Vilseck 22, Patch 17
Schweinfurt 21, ISB 20
SHAPE 41, AFNORTH 12
Bitburg 50, Aviano 6
Naples 39, Vicenza 0
Baumholder at Menwith Hill; Baumholder receives 2-0 forfeit.
Bamberg 22, Rota 12
Sigonella 38, Woodham 13

Oct. 20
Division III semifinal: Baumholder 42, Sigonella 14
Ramstein 48, Kaiserslautern 7
Patch 31, Lakenheath 8
Bristol Academy 19, Wiesbaden 12
Vilseck 34, Heidelberg 26
SHAPE 57, ISB 20
Bitburg 44, AFNORTH 0
Schweinfurt 28, Vicenza 8
Naples 35, Ansbach 20
Hohenfels 52, Aviano 18

Oct. 27
Division III semifinal: Rota 36, Bamberg 0
Division I semifinal: Ramstein 34, Bristol 0
Division I semifinal: Patch 30, Vilseck 8
Division II semifinal, Naples 21, SHAPE 16
Division II semifinal: Bitburg 56, Hohenfels 14

Nov. 3
Division III championship: Baumholder 26, Rota 0
Division II championship: Bitburg 22, Naples 20
Division I championship: Ramstein 26, Patch 7

0

comments Join the conversation and share your voice!  

from around the web