Support our mission
 

Track and field2011 European championships(Friday-Saturday at Russelsheim, Germany; all race distances in meters)

Boys

Team scoringHeidelberg 102, Vilseck 97, Ramstein 89, Black Forest Academy 35, Naples 25, Hohenfels 24, Patch 19, Aviano 18, Bitburg 18, Ansbach 17, Vicenza 17, Wiesbaden 16, Bamberg 12, Frankfurt International School 9, AFNORTH 8, Kaiserslautern 8, Lakenheath 5, Brussels 4, SHAPE 2, Baumholder 1

Divisional standingsDivision I—1, Heidelberg; 2, Vilseck; 3, Ramstein; 4, Patch; 5, Wiesbaden; 6, Frankfurt International School; 7, Kaiserslautern; 8, Lakenheath; 9, SHAPEDivision II—1, Black Forest Academy; 2, Naples; 3, Hohenfels; 4, (tie) Aviano and Bitburg; 6, (tie) Ansbach and Vicenza; 8, Bamberg; 9, AFNORTH; 10, BaumholderDivision III—1, Brussels; 2, Sigonella; 3, Menwith Hill

Individual events

100 meters—1, Andre Brown (Heid) 11.25; 2, Darius Whitehead (Vils) 11.27; 3, Deonte McMillan (Heid) 11.48; 4, Roscoe Johnson (Wies) 11.51; 5, Bernard Burwell (Kais) 11.57; 6, Shawn Peebles (Vils) 11.60

200—1, Eddie Stokes (Vils) 22.57; 2, Whitehead, 22.84; 3, McMillan, 22.94; 4, Burwell, 23.05; 5, Andrew Lindberg (BFA) 23.59; 6, Jaap Van Gaalan (Rams) 23.95

400—1, Derrick Flake (Ansb) 50.66; 2, Van Gaalen, 50.91; 3, Lamar Benjamin (Hoh) 50.94; 4, Quadel Webb (Bamb) 51.18; 5, Jeremy Allen (Heid) 51.20; 6, Gary Donald (Vicz) 52.38

800—1, Trevor Hope (BFA) 2:00.68; 2, Tyler Holderby (Vicz) 2:02.26; 3, David Lance (Vils) 2:02.96; 4, U.T. Rhaburn (Rams) 2:03.81; 5, Spencer Gillespie (Rams) 2:04.29; 6, Young Oh (Rams) 2:04.39

1,500—1, Jack Scranton (Rams) 4:09.80; 2, Zane Kennedy (Vils) 4:11.36; 3, Carl Lewenhaupt (Rams) 4:12.84; 4, Hope, 4:16.28; 5, Ben Kronk (BFA) 4:16.79; 6, David Grano (BFA) 4:17.25

3,000—1, Scranton, 9:04.05; 2, Lewenhaupt, 9:12.27; 3, Kennedy, 9:17.16; 4, Ben Bigelow (Brus) 9:19.03; 5, John Fain (Napl) 9:26.42; 6, Alex Dobbs (FIS) 9:27.57

110 high hurdles—1, Aaron Tribble-Knowles (Heid) 16.11; 2, Renanzo Williams (Vils) 16.38; 3, Kenyatta Hill (Wies) 16.44; 4, Patrick Misnick (Lake) 16.51; 5, Michael Johnson (Rams) 16.52; 6, Ryheam Trahan (Napl) 16.89

300 intermediate hurdles—1, David Hoke (Heid) 40.62; 2, M.Johnson, 41.73; 3, Demar Flake (Ansb) 42.65; 4, Trahan, 43.04; 5, L.J. Downey (Bitb) 43.17; 6, Der. Flake, 43.33

High jump—1, Dane Gray (Vils) 6 feet, 2 inches; 2, Logan McKee (FIS) 6-0; 3, Jeremiah Miller (Heid) 5-10; 4, John Jacobson (Pat) 5-10; 5, Webb, 5-8; 6, Virgil Sneed (Rams) 5-8

Long jump—1, Darian Cornett (Avi) 21-4; 2, Jamil Pollock (AFN) 20-5; 3, Rhaburn, 20-4.5; 4, Wayne Dawkins (Heid) 20-4.25; 5, Leon Atkins (Hoh) 20-1.75; 6, John Durousseau (Bamb) 19-8.25

Triple jump—1, Atkins, 43-9.25; 2, Dawkins, 43-6; 3, Cornett, 43-0.5; 4, Donald, 41-0.5; 5, Justin Davis (SHP) 40-7; 6, Ben McDaniels (Baum) 40-1

Shot put—1, Darian Billups (Bitb) 46-9; 2, Brennan Goodnature (Napl) 45-9; 3, Devon Meachum (Heid) 43-11; 4, Demetrius Lindsey (Bamb) 41-10; 5, Hill, 41-7; 6, Alleric Jones (Lake) 39-10.5

Discus—1, Goodnature, 135-11; 2, Justin Dickey (Rams) 128-4.5; 3, Billups, 127-4.5; 4, Hill, 123-4; 5, Meachum, 122-7.5; 6, Dwight Dean (Pat) 121-8.5

4x100 relay—1, Vilseck (Shawn Peebles, Daniel Arroyo, Darius Whitehead,Eddie Stokes), 43.63; 2, Heidelberg (Benjamin Burrs, Donte Jones, Sterling Jones, Andre Brown), 43.78; 3, Patch (Jarrett Wroten, Kenny Hall, Mark Louis Ercija, Jalan Dalby), 45.03; 4, Hohenfels (Lamar Benjamin, E.J. Vega, James Robinson, Leon Atkins), 45.53; 5, Aviano (Markis Brown, Darien Cornett, Carnell Lewis, Daniel Bert), 46.21; 6, Kaiserslautern (Jared Cooper, Xavier Moffitt, Juan Perry, Bernard Burwell), 46.60

4x400 relay—1, Heidelberg (Brown, Deonte McMillan, Jeremy Allen, Sharaud Gallman), 3:27.74; 2, Vilseck (Stokes, Arroyo, David Lance, Myles Hall), 3:27.82; 3, Ramstein (Virgil Sneed, Spencer Gillespie, U.T. Rhaburn, Jaap Van Gaalen), 3:28.12; 4, Vicenza (Johnnie Edison, Marcus Grice, Tyler Holderby, Gary Donald), 3:35.18; 5, Patch (Wroten, James Jaconson, Darby, Ercija), 3:41.60; 6, Kaiserslautern (Burwell, Tyler Tremaine, Austin Peterson, Matthew Finley), 3:47.84

4x800 relay—1, Black Forest Academy (Anthony Purpero, Kronk, Grano, Hope) 8:09.56 (DODDS-Europe record. Old record 8:13.20 by BFA, 2002); 2, Ramstein (Lewenhaupt, Gillespie, Y. Oh, Van Gaalen) 8:12.18; 3, Heidelberg (Brian Hannum, Dustin Morton, Allen, Sharaud Gallman) 8:20.29; 4, Vilseck (Lance, Kennedy, Daniel Arroyo, Ben Nelson) 8:36.21; 5, Patch (Christian Brown, Logan Sullivan, Tyler Gamble, James Jacobson) 8:42.21; 6, None

1,600 sprint medley relay- 1, Vilseck (Arroyo, Whitehead, Hall, Lance), 3:43.01; 2, Heidelberg (Davis Hoke, Donte Jones, Brown, Gallman), 3:43.82; 3, Black Forest Academy (Ross Becker, Andrew Lindberg, Hope, Grano), 3:45.39; 4, Patch (names unavailable), 3:45.46; 5, Hohenfels (Vega, Atkins, Benjamin, Drew Martin), 3:48.94; 6, Bamberg (Theotis McCray, Brian Hargraves, Quadel Webb, Khaylee Files), 3:52.18

Girls

Team scoringKaiserslautern 97, Ramstein 88, Patch 52, AFNORTH 46, Lakenheath 43, Heidelberg 34.5, Mannheim 31, Wiesbaden 25, Naples 24.5, Vilseck 23, Bitburg 20, Aviano 11, Bamberg 6, SHAPE 6, Vicenza 6, Frankfurt International School 4, Hohenfels 4, Black Forest Academy 2

Divisional standingsDivision I—1, Kaiserslautern; 2, Ramstein; 3, Patch; 4, Lakenheath; 5, Heidelberg; 6, Wiesbaden, 7, Vilseck; 8, SHAPE; 9, Frankfurt International SchoolDivision II—1, AFNORTH; 2, Mannheim; 3, Naples; 4, Bitburg; 5, Aviano; 6, (tie) Bamberg and Vicenza; 8, Hohenfels; 9, Black Forest AcademyDivision III—1, Sigonella

Individual events

100 meters—1, Jasmin Walker (Lake) 12.28; 2, Jessica Edmondson (Napl) 12.50; 3, Grace Gonzalez (Mann) 12.95; 4, Brianna Williams (Kais) 12.97; 5, Ja’Brea Joiner (Vicz) 13.13; 6, Indya Etheredge (Wies) 13.50

200—1, Walker, 25.60; 2, Edmondson, 26.42; 3, Gonzalez, 27.40; 4, Joiner, 27.69; 5, None; 6, None

400—1, Rio Harris (Kais) 58.40; 2, Mercedes Ash (AFN) 60.43; 3, Morgan Mahlock (Pat) 61.25; 4, Tallie Elbert (Rams) 62.57; 5, Hannah McPherson (Kais) 63.87; 6, Janell Delgado (Heid) 64.00

800—1, Harris, 2:17.89; 2, Ashley Santos (Kais) 2:21.98; 3, Mishal Cotugno (SHP) 2:22.33; 4, Delgado, 2:24.60; 5, Mahlock, 2:25.18; 6, Jessica Kafer (Rams) 2:25.50

1,500—1, Kafer, 4:50.19; 2, Mahlock, 4:56.85; 3, Anna Priddy (Rams) 4:57.71; 4, Jordan Thompson (Rams) 5:05.79; 5, Amanda Elliot (Hoh) 5:06.82; 6, Hannah Rose (Pat) 5:06.97

3,000—1, Kaitlyn Miller (Bitb) 10:46.08; 2, Kafer, 10:55.51; 3, Thompson, 11:13.22; 4, Rose, 11:17.99; 5, Elliot, 11:21.65; 6, Christina Hamilton (Pat) 11:37.88

100 intermediate hurdles—1, Veronique Henry (Heid) 16.79; 2, Ashley Hughes (AFN) 17.10; 3, Brettina Thomas (Bitb) 17.56; 4, Abigail Diaz (Pat) 17.70; 5, Ruby Plummer (Kais) 18.01; 6, Alayna Hubner (Pat) 18.22

300 low hurdles—1, Santos, 48.60; 2, Plummer, 49.75; 3, Hughes, 50.18; 4, Courtney Morgan (Heid) 51.08; 5, Thomas, 51.41; 6, Hubner, 51.56

High jump—1, Tara Lookabaugh (Rams) 5 feet, 4 inches; 2, Hubner, 5-0; 3, Kelley Colbert (Wies) 5-0; 4, Tess Baker (FIS) 4-10; 5, Melissa Menschel (Bitb) 4-10; 6, (tie) Kelly Makee (Napl) and Henry, 4-8

Long jump—1, Walker, 18-8.75; 2, Lookabaugh, 17-0.75; 3, Jada Perry (Kais) 16-8.5; 4, Sara Sawyer (AFN) 16-8; 5, KaDedra Lea (Mann) 16-6.25; 6, Gonzalez, 16-0

Triple jump—1, Walker, 37-6.25; 2, Lookabaugh, 35-4.25; 3, Lea, 35-4.5; 4, Sawyer, 34-9.5; 5, Shaonica Speight (Lake) 32-6.75; 6, Jamila Harvey (Vils) 32-2

Shot put—1, Alexcia Hodge (Wies) 31-2; 2, Daija Barnett (Wies) 31-0; 3, Deja Chappell 31-0; 4, Nicole Raczkowski (Rams) 30-10; 5, Zora Brown (Avi) 29-5; 6, Kalynn Richardson (Kais) 29-4

Discus—1, Mariah Morris (Vils) 103-10; 2, Brown, 98-0; 3, Natesha Godbee (Bamb) 91-0; 4, Maria Beard (Napl) 87-7; 5, Lakalia Woods (Heid) 86-11; 6, Rebecca Steil (Heid) 86-8

4x100 relay—1, Mannheim (Jackie Headley, Grace Gonzalez, Infinity Baisden, KaDedra Lea), 50.89; 2, Kaiserslautern (Rhea Harris, Alana Dickerson, Hannah McPherson, Brianna Willams), 51.02; 3, AFNORTH (Valerie Morgan, Sara Sawyer, Cherry Carnes, Mercedes Ash). 52.22; 4, Ramstein (Maja Bush, Samantha Carbon, Tyiler Hargrove, Kristiana Jones), 52.47; 5, Heidelberg (Camille Jackson, Diana Hicks, Jaclyn Hardison, Veronique Henry), 52.86; 6, Lakenheath (Melissa Wynn, Kristin Reed, Dorothy Toots, Shaionica Speicht), 53.74

4x400 relay—1, AFNORTH (Morgan, Sawyer, Ashley Hughes, Ash), 4:17.27; 2, Kaiserslautern (McPherson, Ruby Plummer, Jennifer Isaacs, Ashley Santos), 4:18.22; 3, Heidelberg (Jackson, Hardison, Lindsey Duckworth, Janell Delgado), 4:19.89; 4, Patch (no names available), 4:22.96; 5, Vilseck (Payton Bodecker, Anna Muzzy, Jaylyssa Flores, Alexa Butler), 4:23.98; 6, Ramstein (Theresa Rodriguez, Audrey Rasmussen, Meagan Rummage, Tallie Elbert), 4:24.58

4x800 relay—1, Kaiserslautern (Plummer, Rio Harris, Colleen Davis, Santos) 9:55.02 (DODDS-Europe record. Old record 9:58.43 by Kaiserslautern, 2010); 2, Ramstein (Elbert, Thompson, Kafer, Priddy) 9:57.50; 3, Patch (Baileigh Sessions, Mahlock, Rose, Hamilton) 10:17.21; 4, Heidelberg (Duckworth, Olivia Darrow, Aylin Hardison, Delgado) 10:28.57; 5, Vilseck (Muzzy, Bodecker, Florez, Butler) 10:32.84; 6, None

1,600 sprint medley—1, Kaiserslautern (Rhea Harris, Williams, Christina Hill, Davis), 4:23.12; 2, Vilseck (Jamila Harvey, Butler, Muzzy, Bodecker), 4:33.65; 3, Patch (Karissa Hillieard, Amanda Singleton, Abigail Diaz, Sessions), 4:37.22; 4, Naples (Kelley Makee, Jessica Edmonson, Delaisha Daniels, Katie Chartier), 4:43.44; 5, Black Forest Academy (Ashling O'Donnell, Katie Klingenberg, Anna Becker, Kjersti Goodwin), 4:45.40; 6, Aviano (Terrika Kelly, Shelby McHugh, Ashley Ackett, Adrienne Bryant), 4:47.00

Migrated

stars and stripes videos


around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up