Quantcast

2011 Europe football schedule

By STARS AND STRIPES Published: August 26, 2011


Division I

     
W L PF PA
Patch -xz 5 1 150 62
Ramstein -xz 5 1 141  48
Vilseck -x 4 2 139  75
Wiesbaden -x 4 2 161 119
Heidelberg 3 3 104  89
Filton 2 4 84  124
Lakenheath 1 5  48  108
Kaiserslautern 0 6  42  244


Division II-North

  W L PF PA
Bitburg-xy 4 0 191 42
International School of Brussels-x 3 1 100 103
Baumholder-x 2 2 95 95
SHAPE-x 1 3 95 130
AFNORTH 0 4 42 153


Division II-South

  W L PF PA
Ansbach-xz 4 1 266 119
Aviano-xz 4 1 100 80
Naples-xz 4 1 143 68
Hohenfels-x 2 3 85 90
Schweinfurt 1 4 36 171
Vicenza 0 5 13 125


Division III

  W L PF PA
Rota-xy 5 0 278 7
Bamberg-x 4 1 119 74
Menwith Hill-x 3 2 165 127
Alconbury-x 2 3 54 155
Brussels 1 4 36 205
Sigonella* 0 5 20 101


x = clinched playoff spot
y = clinched conference title

z = clinched share of conference title

* Forfeits final three games of season due to lack of players



Sept. 9 (preseason)
Baumholder 41, AFNORTH 6

Sept. 10 (preseason)
Bitburg 55, Amsterdam Panthers 0
Bamberg 41, Brussels 8
Menwith Hill 12, Alconbury 8
Rota 26, Aviano 0
Wiesbaden 26, Wiesbaden Phantoms 6

Sept. 17
Patch 26, Ramstein 12
Lakenheath 33, Kaiserslautern 18
Heidelberg 27, Filton 0
Vilseck 25, Wiesbaden 8
Bitburg 54, AFNORTH 8
Baumholder 42, SHAPE 14
Ansbach 48, Vicenza 6
Aviano 37, Schweinfurt 7
Naples 19, Hohenfels 12
Bamberg 41, Alconbury 0
Menwith Hill 59, Sigonella 20
Rota 57, Brussels 0

Sept. 23
ISB 33, AFNORTH 28

Sept. 24
Ramstein 53, Kaiserslautern 12
Filton 6, Lakenheath 0
Wiesbaden 35, Heidelberg 22
Vilseck 21, Patch 12
Bitburg 56, SHAPE 20
Ansbach 48 Schweinfurt 14
Aviano 9, Hohenfels 0
Naples 51, Vicenza 0
Bamberg 31, Menwith Hill 6
Alconbury 44, Brussels 6
Rota 39, Sigonella 0

Sept. 30
Bitburg 40, Baumholder 14
ISB 32, SHAPE 20
Ansbach 60, Hohenfels 16

Oct. 1
Ramstein 28, Vilseck 0
Filton 32, Kaiserslautern 0
Heidelberg 30, Lakenheath 6
Patch 26, Wiesbaden 20
Schweinfurt 13, Vicenza 7
Aviano 16, Naples 3
Bamberg 2, Sigonella 0 (forfeit)
Menwith Hill 66, Brussels 22
Rota 74, Alconbury 0

Oct. 7
Wiesbaden 41, Kaiserslautern 6
Aviano 6, Vicenza 0

Oct. 8
Ramstein 15, Heidelberg 7
Patch 21, Lakenheath 0
Vilseck 40, Filton 12
Baumholder 25, AFNORTH 6
Bitburg 41, ISB 0
Naples 41, Ansbach 40
Hohenfels 50, Schweinfurt 2
Bamber 38, Brussels 6
Rota 46, Menwith Hill 0
SHAPE 33, Brussels Bulls 16
Alconbury 2, Sigonella 0 (forfeit)

Oct. 14
ISB 35, Baumholder 14
Ansbach 70, Aviano 42

Oct. 15
Ramstein 13, Lakenheath 3
Patch 46, Kaiserslautern 6
Wiesbaden 37, Filton 34
Heidelberg 15, Vilseck 14
SHAPE 41, AFNORTH 0
Naples 29, Schweinfurt 0
Hohenels 7, Vicenza 0
Rota 62, Bamberg 7
Menwith Hill 34, Alconbury 8
Brussels 2, Sigonella 0 (forfeit)
Brussels 16,. Brussels Bulls 6

Oct. 21
Division II quarterfinal
Ansbach 66, SHAPE 13

Oct. 22
Ramstein 20, Filton 0
Vilseck 39, Kaiserslautern 0
Wiesbaden 20, Lakenheath 6
Patch 19, Heidelberg 3
Division II quarterfinals:
Bitburg 44, Hohenfels 0
Aviano 48, Baumholder 24
ISB 34, Naples 16
Division III semifinals:
Rota 44, Alconbury 0
Bamberg 42, Menwith Hill 28

Oct. 29
Division I semifinals
Wiesbaden 21, Patch 17
Ramstein 24, Vilseck 21
Division II semifinals
Ansbach 26, ISB 12
Bitburg 50, Aviano 21

Nov. 5
Super Six championships at Baumholder
Division II
Bitburg vs. Ansbach, noon
Division III
Bamberg vs. Rota, 2:30 p.m.
Division I
Ramstein vs. Wiesbaden, 5 p.m.
 

from around the web