Subscribe
Kaiserslautern’s Quintin Strawder, center, clears a hurdle on his way to winning the 110-meter high hurdles in 16.26 seconds at the DODDS European track and field finals in Wiesbaden on Saturday. At left is Ansbach’s John Willis-Morris; at right is Hanau’s Aaron Ellison.

Kaiserslautern’s Quintin Strawder, center, clears a hurdle on his way to winning the 110-meter high hurdles in 16.26 seconds at the DODDS European track and field finals in Wiesbaden on Saturday. At left is Ansbach’s John Willis-Morris; at right is Hanau’s Aaron Ellison. (Michael Abrams / S&S)

Kaiserslautern’s Quintin Strawder, center, clears a hurdle on his way to winning the 110-meter high hurdles in 16.26 seconds at the DODDS European track and field finals in Wiesbaden on Saturday. At left is Ansbach’s John Willis-Morris; at right is Hanau’s Aaron Ellison.

Kaiserslautern’s Quintin Strawder, center, clears a hurdle on his way to winning the 110-meter high hurdles in 16.26 seconds at the DODDS European track and field finals in Wiesbaden on Saturday. At left is Ansbach’s John Willis-Morris; at right is Hanau’s Aaron Ellison. (Michael Abrams / S&S)

Aaron Ellison of Hanau celebrates his win in the boys 400-meter dash at the DOODS European track and field finals in Wiesbaden on Saturday. He won in 51.06 seconds.

Aaron Ellison of Hanau celebrates his win in the boys 400-meter dash at the DOODS European track and field finals in Wiesbaden on Saturday. He won in 51.06 seconds. (Michael Abrams / S&S)

WIESBADEN, Germany — Final results from the 2006 DODDS-Europe track and field championships held Friday and Saturday. All race distances in meters:

BoysTeam scoring

Division I: Kaiserslautern 77, Ramstein 63, Heidelberg 52, Würzburg 44, Wiesbaden 43, Lakenheath 24, Frankfurt International School 6, Munich International School 4.

Division II: Hanau 59, Bitburg 31, Black Forest Academy 8, Mannheim 6, Naples 6, Patch 5, SHAPE 4.

Division III: Hohenfels 42, Ansbach 26, Sigonella 10, Baumholder 1.

Division IV: Brussels 12.

100 meters: 1, Dominique Whaley (Ansb) 11.48; 2, Simon Shaw (Bitb) 11.56; 3, Drew King (Han) 11.62; 4, Adam Harper (Kais) 11.72; 5, Josh Collett (Bitb) 11.75; 6, Rashawn Williams (Kais) 11.91.

200: 1, Aaron Ellison (Han) 23.19; 2, Whaley, 23.26; 3, Harper, 23.79; 4, King, 23.99; 5, Collett, 24.02; 6, Rashad Taylor (Baum) 24.08.

400: 1, Ellison, 51.06; 2, Harper, 52.86; 3, Shaw, 53.49; 4, Davonte Cook (Mann) 54.04.

800: 1, Kyle Southard (Rams) 1:58.01; 2, Jeremy Brady (Heid) 2:01.52; 3, Sam Dickinson (FIS) 2:01.56; 4, Vince Jovene (Rams) 2:02.97; 5, Matthew Reimann (Brus) 2:03.54; 6, Michael Flint (Brus) 2:04.47.

1,500: 1, Greg Billington (Lake) 4:01.82; 2, Danny Edwards (Rams) 4:02.46; 3, K. Southard, 4:07.13; 4, Brady, 4:11.56; 5, Noah Sheppard (Rams) 4:11.93; 6, Nick Rogers (Pat) 4:22.58.

3,000: 1, Billington, 8:58.30; 2, D. Edwards, 8:58.82; 3, N. Sheppard, 9:15.60; 4, Brady, 9:23.85; 5, Rogers, 9:29.82; 6, Nathan Malinski (Brus) 9:30.82.

110 high hurdles: 1, Quintin Strawder (Kais) 16.26; 2, Ellison, 16.42; 3, Tim Chew (BFA) 16.61; 4, Jeremy Marshall (Kais) 16.99; 5, John Willis-Morris (Ansb) 17.23; 6, Aaron Duncan (Heid) 17.81.

300 intermediate hurdles: 1, Sung Byon (Hoh) 41.58; 2, Marshall, 42.99; 3, Gregory Persley (Kais) 43.36; 4, Tyler Wiegand (BFA) 43.62; 5, Chew, 43.79; 6, Dominic Lee (Wzbg) 45.39.

High jump: 1, Jason Parks (Hoh) 6 feet, 4 inches; 2, Alex Hodges (Bitb) 6-0; 3, B.J. Denson (Hoh) 5-10; 4, Chad Abramson (Wies) 5-10; 5, Robert Kearney (SHP) 5-10; 6, Phillip Southard (Rams) 5-8.

Long jump: 1, Michael Walker (Wies) 21-0.75; 2, Donald Bryant (Wzbg) 20-9; 3, Bryce Lee (Wies) 20-8.25; 4, Alquel Hodges (Bitb) 20-6.75; 5, Logan Peter (Han) 20-0; 6, Jonathan Ortiz (Wzbg) 20-0.

Triple jump: 1, Bryant, 42-7; 2, Parks, 41-10.75; 3, Walker, 41-0.5; 4, Marshall, 40-7.5; 5, Kearney, 40-3.5; 6, Khairi Smith (Kais) 40-0.5.

Shot put: 1, Brandon Simmons (Heid) 48-11.25; 2, Brian Hill (Kais) 47-0.75; 3, Jade Garth (Sig) 42-6; 5, Eric Popp (Brus) 42-2; 6, Micah Williams (Han) 41-0.

Discus: 1, Simmons, 130-2; 2, Hill, 122-3; 3, Ricky Rivers (Wies) 121-4; 4, Garth, 116-6; 5, Terrance Reaves (Kais) 115-10; 6, Madison Hayes (Kais) 109-9.

400-meter relay: 1, Würzburg (Cameron Huffman, Lee, Bryant, Harvey) 45.00; 2, Hanau (King, Jerrell Banks, Peter, Matthew Burton) 45.21; 3, Ansbach (Xavier Sheppard, Zach Harmon, Lee Rodriguez, Whaley) 45.26; 4, Kaiserslautern (Antoine Carter, Persley, Strawder, K. Smith) 45.39; 5, Ramstein (Darren Forman, Allen Weaver, Bryan Weaver, Dan Delaney) 45.77; 6, Heidelberg (Kameron Pillow, Romon Washington, Chris Frazier, Simmons) 46.80.

1,600 relay: 1, Hanau (Ellison, Peter, Burton, King) 3:35.67; 2, Hohenfels (Alonzo Dargon, Denson, Parks, Byon) 3:36.30; 3, Ramstein (K. Southard, Greg Anderson, A. Weaver, Jovene) 3:38.54; 4, Würzburg (Huffman, Ortiz, Harvey, Bryant) 3:39.74; 5, Kaiserslautern (Harper, Marshall, Persley, Carter) 3:39.93; 6, Bitburg (Alquel Hodges, Collett, Shamar Bradley, Shaw) 3:43.38.

3,200 relay: 1, Ramstein (K. Southard, D. Edwards, N. Sheppard, Jovene) 8:27.99; 2, Heidelberg (David Lambert, Brady, Duncan, Joshua Ecenrode) 8:35.54; 3, Naples (John Markman, Sean Welter, Isaiah Pitts, Dexter Monroe) 8:45.36; 4, Brussels (Ryan Webb, Malinski, Reiman, Flint) 8:46.36; 5, Mannheim (Andrew Cuffee, Tim Spicer, Bobby Diaz, Chris Wert) 8:54.77; 6, Wiesbaden (Chase Socha, Shawn Thompson, Derrick Brown, Reid Olmstead) 9:14.82.

1,600 sprint medley relay: 1, Würzburg (D. Lee, Huffman, Ortiz, Harvey) 3:48.64; 2, Wiesbaden (Abramson, Ahmad Murrah, Shannon McCray, Socha) 3:50.57; 3, Heidelberg (Pillow, Cody Mallette, Ecenrode, Washington) 3:55.11; 4, Lakenheath (Lenell Joyner, Scott Streepy, Greg Pelzl, Billington) 3:56.61; 5, Patch (Benji Bowles, Alex Vilaythong, Maurice Rolle, Jeremy Brown) 4:15.28.

GirlsTeam scoring

Division I: Kaiserslautern 93, Würzburg 79, Wiesbaden 69, Heidelberg 66, Munich International School 52, Ramstein 50, Frankfurt International School 15, Lakenheath 2.

Division II: AFNORTH 25, SHAPE 16, Naples 12, Hanau 9, Vilseck 8, Patch 2.5, Aviano 2.5, Mannheim 2.

Division III: Ansbach 11, Vicenza 10, Baumholder 2.

Division IV: None.

100 meters: 1, Tiffani Thomas (Wies) 12.81; 2, Shamara Lane (Wies) 12.98; 3, Nyrika Davis (Napl) 13.35; 4, Crystal Richardson (Rams) 13.37; 5, Kamiko Williams (Kais) 13.44; 6, Christian Green (Han) 13.85.

200: 1, Thomas, 26.56; 2, Lane, 26.72; 3, Lynndsey Hyter (Kais) 27.13; 4, Jazmine Miller (AFN) 27.45; 5, Richardson, 27.53; 6, Latia Carter (Wzbg) 27.56.

400: 1, Tamika Smith (Vicz) 59.67; 2, Miller, 60.21; 3, Kristin Hickey (Wzbg) 61.37; 4, Porsche Leslie (Wzbg) 61.96; 5, Kaylen Bannister (Rams) 63.17; 6, Brittanie Langford (Wzbg) 65.41.

800: 1, Colleen Smith (Kais) 2:27.35; 2, Chealse Kropushek (Heid) 2:27.82; 3, Frankie Houck (Rams) 2:30.89; 4, Stephanie Gonzalez (SHP) 2:31.55; 5, Crystal Stainrod (Rams) 2:35.49; 6, Susan Grunt (Wzbg) 2:38.90.

1,500: 1, C. Smith, 4:57.05; 2, Kropushek, 5:09,03; 3, Grunt, 5:12.13; 4, Erin Gray (Wzbg) 5:15.23; 5, Julie Ruschin (MIS) 5:16.43; 6, Lorraine Tucker (Rams) 5:19.60.

3,000: 1, C. Smith, 10:43.08; 2, Kropushek, 11:17.65; 3, E. Gray, 11:27.86; 4, Ruschin, 11:32.94; 5, Bethany Johnston (Mann) 11:37.14; 6, Ashleigh Spencer (Wies) 11:38.31.

100 intermediate hurdles: 1, Audrey Fahrny (MIS) 17.22; 2, Janeen Gethers (Ansb) 17.58; 3, Nicola Olin (FIS) 17.79; 4, Jessica March (MIS) 17.99; 5, Melissa Warner (Kais) 18.16; 6, Shaina Carrington (Rams) 18.59.

300 low hurdles: 1, Hyter, 46.70; 2, Olin, 50.27; 3, Adriana Archie (Wzbg) 50.61; 4, Ashley Hicks (Wzbg) 51.77; 5, Brittany Harris (Wies) 52.81; 6, Ashley Peterson (Ansb) 53.08.

High jump: 1, Anne Newman (MIS) 4 feet, 10 inches; 2, Atalecia Anderson (Heid) 4-10; 3, Sarah Newman (MIS) 4-8; 4, Teena Robinson (Kais) 4-8; 5, Naomi Satterfield (Pat) 4-6, 6, (tie) Stephanie Fair (Avi) and Brianna Rossow (Pat) 4-6.

Long jump: 1, Hyter, 16-10; 2, Thomas, 16-4.5; 3, Davis, 15-3; 4, Tiara Robinson (SHP) 15-1.5; 5, Archie, 15-1; 6, Cellese Griffin (Baum) 14-10.

Triple jump: 1, Hyter, 38-6 (ties DODDS-Europe record set by Pat Boston of Mannheim, 1980); 2, Michelle Brown (Han) 35-0.25; 3, Warner, 31-11; 4, Angie Fowler (SHP) 31-8.5; 5, S. Newman, 31-5; 6, K. Williams, 31-4.5.

Shot put: 1, Jessica Blanks (Heid) 34-1.25; 2, Althea Johnson (Wies) 31-9.5; 3, S. Newman, 31-4; 4, Shannon McLaughlin (Vils) 31-3; 5, Amber Mack (Ansb) 31-2.25; 6, Sha'air Hawkins (SHP) 31-2.

Discus: 1, Renata Porterfield (Rams) 112-3.5; 2, S. Newman, 102-5; 3, Blanks, 100-4; 4, McLaughlin, 96-0; 5, Hawkins, 87-0; 6, Stephany Shoesmith (AFN) 83-8.

400-meter relay: 1, Wiesbaden (Courtney Walden, Thomas, Charnel Donaldson, Lane) 50.70; 2, Würzburg (Whitney Howard, Brittany Nance, Carter, Hickey) 51.83; 3, AFNORTH (Brittani Ervin, Shafeqah Jones, Makayla Deshazor, Miller) 53.25; 4, Ramstein (C. Richardson, Jasmine Richardson, Len Vergara, Toni Williams) 53.43; 5, Heidelberg (A. Anderson, Dominique Gray, Miasia Holleman, Rachelle Kasten) 53.94.

1,600 relay: 1, Würzburg (Langford, L. Carter, Hickey, Howard) 4:21.69; 2, Ramstein (Lucy Hamlett, Houck, Stainrod, Bannister) 4:26.70; 3, Heidelberg (D. Gray, Karina King, Kasten, Ashleigh Mitchum) 4:30.80; 4, Wiesbaden (Lane, Donaldson, Jamie Eidem, Harris) 4:34.89; 5, Lakenheath (Tanisha Joyner, Keierra Isaac, Keisha Richie, Jade Lewis) 4:40.08; 6, FIS (Stephanie Olin, N. Olin, Giulia Pradelli, Rachel Lambert) 4:41.71.

3,200 relay: 1, Würzburg (Howard, Leslie, E. Gray, Grunt) 10:22.17; 2, Ramstein (Hamlett, Stainrod, Stephanie Polzer, Houck) 10:22.40; 3, Heidelberg (Julie Caldwell, Kropushek, Christina Nguyen, King) 10:22.42; 4, Kaiserslautern (C. Smith, Barbara Burriss, Allison Volkert, Tracey Ely) 10:35.38; 5, Aviano (Bianca Boney, Fair, Dene LeBouef, Kaitlyn Vogt) 10:50.43; 6, SHAPE (Gonzalez, Liz Hauser, Suzanne Hauser, Safiya Myers) 11:18.32.

1,600 sprint medley relay: 1, Würzburg (Archie, Nance, Leslie, E. Gray) 4:33.34; 2, Kaiserslautern (Jessica Booket, K. Williams, Takara Greer, Ely) 4:38.14; 3, AFNORTH (Ervin, Deshazor, Miller, Sarah Noble) 4:41.78; 4, Heidelberg (D. Gray, A. Anderson, Mitchum, Caldwell) 4:42.30; 5, Ramstein (J. Richardson, Vergara, Bannister, Hamlett) 4:46.82; 6, Baumholder (Ashley Ivory, Griffin, Kendall Williams, Cynthia Mabini) 4:47.72.

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up