Subscribe
Thomas Pitts from Bamberg fights Marko Podplatnik of the International School of Brussels for the ball Wednesday during opening day of the DODDS-Europe Division IV tournament held in the Kaiserslautern Military Community.

Thomas Pitts from Bamberg fights Marko Podplatnik of the International School of Brussels for the ball Wednesday during opening day of the DODDS-Europe Division IV tournament held in the Kaiserslautern Military Community. (Ben Bloker / S&S)

Thomas Pitts from Bamberg fights Marko Podplatnik of the International School of Brussels for the ball Wednesday during opening day of the DODDS-Europe Division IV tournament held in the Kaiserslautern Military Community.

Thomas Pitts from Bamberg fights Marko Podplatnik of the International School of Brussels for the ball Wednesday during opening day of the DODDS-Europe Division IV tournament held in the Kaiserslautern Military Community. (Ben Bloker / S&S)

Jake Dominick, front, moves the ball down the field as John Kilroy from the International School of Brussels pursues. Dominick scored one of their three goals giving Bamberg a 3-1 victory over Brussels.

Jake Dominick, front, moves the ball down the field as John Kilroy from the International School of Brussels pursues. Dominick scored one of their three goals giving Bamberg a 3-1 victory over Brussels. (Ben Bloker / S&S)

John Kilroy from the International School of Brussels stretches for the ball against Andrew Duque from Bamberg.

John Kilroy from the International School of Brussels stretches for the ball against Andrew Duque from Bamberg. (Ben Bloker / S&S)

RAMSTEIN AIR BASE, Germany — Whether it was a match between big schools or small, old rivals or teams from opposite ends of the continent, Wednesday’s opening day of the four-day DODDS-Europe soccer tournaments was a day for shutouts.

In the first eight games of the Division I and IV tournaments, the Milan, Brussels and Ramstein boys and the Bamberg and Alconbury girls held their opening-game foes scoreless.

On top of that, the Alconbury and Ankara boys posted a double shutout, 0-0.

“It’s important to get that first win,” said Ramstein’s Michael Soto, co-captain of the sixth-seeded Royals, after his team’s 4-0 pool-play victory over seventh-seeded Kaiserslautern. “Teams need to know they can’t score goals on us.”

The shutout was Ramstein’s second over the Red Raiders on this field in four days — Ramstein won 3-0 last Saturday in the teams’ final regular-season game, one which looked a great deal like this one, according to Ramstein co-captain Kris Lusk.

“Teams make little changes for Europeans, but most try to play the same type of game they’ve played all season,” he said.

Wednesday’s main change was the 30-minute halves teams play in pool games at the Europeans, 10 minutes shorter than regular-season matches and the semifinals and finals here.

“You have to score soon,” said Soto, who tallied the first of Ramstein’s goals Wednesday. “You’ve got to get a lead.”

Ramstein and K-town are more than familiar with each other, but that’s usually not the case among the smaller schools of Division IV.

The Brussels boys, who usually play Incirlik only at Europeans, blanked the Hodjas 6-0 behind goals from six different players. John Kilroy, John Hebing, Nick Bottesini and Andrew Gagnon gave the Brigands a 5-0 halftime lead; Andy Moyseowicz’s header off Matt Oppenheim’s corner kick accounted for the final score.

“We went out to play hard and have fun,” Bottesini said. “We wanted a warm-up game and we got it.”

Andrea Starr scored two goals and assisted on another as the Alconbury girls claimed their first victory over a varsity team this season, 4-0 over Ankara.

Starr said her team’s unfamiliarity with the Turkey-based team posed no problems.

“You just watch them for a couple of minutes until you figure out what they’re doing,” Starr said. “Then you give it back to them.”

In the other shutouts, it was Milan boys 7, Lajes 0; Bamberg girls 2, Lajes 0; and Lakenheath girls 3, Wiesbaden 0.

Every team that played Wednesday faced another game later in the day. D-I and D-IV wrap up pool play and hold their semifinals Thursday, with title games scheduled for Friday.

Divisions II and III open their pool-play schedule Thursday and are scheduled to play their finales on Saturday.

That’s a lot of soccer in little time.

“It’s tough, but you just have to be in condition,” Ramstein’s Soto said of playing two games in one day.

And, if necessary, hold something back.

“If we’re up by a few goals, I like to go out,” Alconbury’s Starr said, “but sometimes the coach won’t let me.”

European championshipsWednesday’s pool-play results

Boys

Division I Ramstein 4, Kaiserslautern 0Lakenheath 2, International School of Brussels 1Heidelberg 4, Wiesbaden 0Lakenheath 2, Kaiserslautern 0Patch vs. Wiesbaden, lateISB vs. Ramstein, lateHeidelberg vs. Patch, late

Division II No games scheduled

Division III No games scheduled

Division IV Brussels 6, Incirlik 0Bamberg 4, Menwith Hill 1Milan 7, Lajes 0Alconbury 0, Ankara 0Bamberg 3, Brussels 1Menwith Hill 3, Incirlik 1Milan vs. Alconbury, lateAnkara vs. Lajes, late

Thursday’s games

Division I

Pool play Lakenheath vs. Ramstein, 10:30 a.m. at Ramstein High SchoolISB vs. Kaiserslautern, 10:30 a.m. at Vogelweh

Semifinals(at Ramstein High School) Pool A winner vs. Pool B runner-up, 5 p.m.Pool B winner vs. Pool A runner-up, 6:45 p.m.

Division II

Pool play at Hütschenhausen Bitburg vs. Würzburg, 8 a.m.Black Forest Academy vs. Aviano, 9:15 a.m.SHAPE vs. Baumholder, 10:30 a.m.Mannheim vs. Naples, 11:45 a.m.Vilseck vs. Baumholder, 1 p.m.AFNORTH vs. Aviano, 2:15 p.m.BFA vs. Würzburg, 3:30 p.m.Vilseck vs. Mannheim, 4:45 p.m.Bitburg vs. AFNORTH, 6 p.m.SHAPE vs. Naples, 7:15 p.m.

Division III

Pool play at Kapaun Air Station Marymount International School of Rome vs. Vicenza, 11:45 a.m.Hohenfels vs. Sigonella, 11:45 a.m.American Overseas School of Rome vs. Ansbach, 2:15 p.m.Hanau vs. London Central, 2:15 p.m.Marymount vs. Giessen, 3:30 p.m.Rota vs. Sigonella, 3:30 p.m.AOSR vs. Rota, 6 p.m.London Central vs. Giessen, 6 p.m.Pool play at VogelwehHohenfels vs. Ansbach, 5 p.m.Hanau vs. Vicenza, 6:15 p.m.

Division IV

Pool play Brussels vs. Menwith Hill, 8 a.m. at Ramstein High SchoolMilan vs. Ankara, 8 a.m. at VogelwehBamberg vs. Incirlik, 8 a.m. at Kapaun No. 1Alconbury vs. Lajes, 8 a.m. at Kapaun No. 2

Semifinals Pool A winner vs. Pool B runner-up, noon at Ramstein HSPool B winner vs. Pool A runner-up, noon at Vogelweh

Girls

Wednesday’s pool-play results

Division I Lakenheath 3, Wiesbaden 1Kaiserslautern 3, International School of Brussels, 1Ramstein vs. Heidelberg, lateKaiserslautern vs. Wiesbaden, latePatch vs. Heidelberg, lateISB vs. Lakenheath, lateRamstein vs. Patch, late

Division II No games scheduled

Division III No games scheduled

Division IV Menwith Hill 1, Milan 1Bamberg 2, Lajes 0Alconbury 4, Ankara 0Brussels 8, Ankara 1Lajes 1, Milan 0Bamberg 1, Menwth Hill 0Brussels vs. Alconbury, late

Thursday’s games

Division I

Pool play Lakenheath vs. Kaiserslautern, 9:15 a.m. at Ramstein HSISB vs. Wiesbaden, 9:15 a.m. at Vogelweh

Semifinals at Ramstein High School Pool B winner vs. Pool A runner-up, 1:45 p.m.Pool A winner vs. Pool B runner-up, 3:30 p.m.

Division II

Pool play at Hütschenhausen Vilseck vs. Baumholder, 8 a.m.SHAPE vs. Black Forest Academy, 9:15 a.m.Mannheim vs. Würzburg, 10:30 a.m.AFNORTH vs. Bitburg, 11:45 a.m.Naples vs. Würzburg, 1 p.m.Aviano vs. BFA, 2:15 p.m.SHAPE vs. Baumholder, 3:30 p.m.Naples vs, AFNORTH, 4:45 p.m.Vilseck vs. Aviano, 6 p.m.Mannheim vs. Bitburg, 7:15 p.m.

Division III

Pool play at Kapaun Air Station Hanau vs. Sigonella, 10:30 a.m.Marymount International School of Rome vs. Vicenza, 10:30 a.m.American Overseas School of Rome vs. Ansbach, 1 p.m.Hohenfels vs. Giessen, 1 p.m.Hanau vs. AOSR, 4:45 p.m.Marymount vs. Giessen, 4:45 p.m.Sigonella vs. Ansbach, 7:15 p.m.Hohenfels vs. Vicenza, 7:15 p.m.

Division IV

Pool play at Kapaun Air Station Bamberg vs. Incirlik, 9:15 a.m.Lajes vs. Alconbury, 9:15 a.m.Semifinals at VogelwehPool B winner vs. Pool A runner-up, 1:45 p.m.Pool A winner vs. Pool B runner-up, 3:30 p.m.

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up