Support our mission
 
Spc. Edmond Chapa wins the men’s division of the Army 10-Miler European qualifier Saturday at the Grafenwöhr training area in Germany.
Spc. Edmond Chapa wins the men’s division of the Army 10-Miler European qualifier Saturday at the Grafenwöhr training area in Germany. (Courtesy of Sue Bluhm)
Spc. Edmond Chapa wins the men’s division of the Army 10-Miler European qualifier Saturday at the Grafenwöhr training area in Germany.
Spc. Edmond Chapa wins the men’s division of the Army 10-Miler European qualifier Saturday at the Grafenwöhr training area in Germany. (Courtesy of Sue Bluhm)
Jaqueline Chen, a podiatrist at the Landstuhl Regional Medical Center, was the top women’s finisher Saturday in the Army 10-Miler European qualifier.
Jaqueline Chen, a podiatrist at the Landstuhl Regional Medical Center, was the top women’s finisher Saturday in the Army 10-Miler European qualifier. (Courtesy of Sue Bluhm)
Spc. Nick Ramirez grimaces against the pain of a cramped thigh muscle as Staff Sgt. Miguel Hidalgo, left, and Sgt. George Hayden help him away from the finish area of the Army 10-Miler European qualifier.
Spc. Nick Ramirez grimaces against the pain of a cramped thigh muscle as Staff Sgt. Miguel Hidalgo, left, and Sgt. George Hayden help him away from the finish area of the Army 10-Miler European qualifier. (Ben Murray / S&S)

GRAFENWÖHR, Germany — Edmond Chapa of Baumholder and Jacqueline Chen of Kaiserslautern claimed overall victories by substantial margins Saturday in the 2005 U.S. Army Europe 10-Miler, a qualifying race for October’s annual Army 10-Miler in Washington, D.C.

Chapa, running his first USAREUR 10-miler, covered the course’s rolling hills in 54 minutes, 32.37 seconds to win by more than two minutes over runner-up Jonothan Dreher of Vilseck.

Chen, last year’s masters champion, clocked 64:42.5 to top women’s open champion Tara Mahoney of Vilseck by nearly 3½ minutes. Chen is a perennial fixture in this event, which has been held here for the past six years.

“I’ve lost track of how many times I’ve run here,” said Chen, second overall the past two years here to Graf’s departed Jessica Jacobs. Chen, however, outran Jacobs by three seconds in last October’s Army 10-Miler. Chen also led the Kaiserslautern team to victory Saturday by more than a minute over a team from Stuttgart’s 1st Battalion, 10th Special Forces Group.

Chapa’s time was almost two minutes faster than the 56:08.71 recorded by last year’s USAREUR winner, All-Army runner Shannon Swords of Kaiserslautern. Swords transferred to Fort Benning, Ga., days after winning here, but Chapa kept the USAREUR title in All-Army hands.

“Since I got picked for All-Army in February, things have gone really well for me,” said Chapa, a former distance runner and marathoner at the University of North Texas.

Chapa’s first outing as an All-Army runner last March resulted in a cross-country gold medal for the soldier. He’ll get a chance to add Army 10-Miler hardware to that on Oct. 2, but said his main fall objective will occur a week before and 4,000 miles east of Washington.

“I’m focusing on nothing but the Berlin Marathon,” he said. “That’s where I can establish a time for the Olympic trials. The 10-Miler will be nothing but a coast.”

Given his marathon goals, Chapa essentially posted an 11-mph jog in the park on Saturday.

“I ran a marathon in Manchester last spring,” he said. “I’ve been running against gold medalists and world champions so much it was nice to run in front here.”

To have the opportunity to run so much, Chapa credited his world-class support structure.

“I’ve got a lot of people behind me,” Chapa said. “My wife makes it possible for me to train, and my chain of command has been really supportive. They’ve helped by keeping me off training rotations.”

With no hard feelings, either, from his colleagues who did draw field duty.

“My unit is here in Graf training, and a bunch of my boys came out to see me today,” Chapa said.

Chapa and Chen will anchor a pair of quick and experienced USAREUR teams in October. USAREUR’s eight men’s active-duty runners here Saturday all completed the course in less than an hour; the top eight active-duty women here all ran under 80 minutes.

In addition, three of last year’s eight USAREUR men — Heidelberg’s Robert Zuch and Michael Buley and Babenhausen’s Jason Galus — qualified again, while their ’04 teammate, Heidelberg’s Benjamin Martinelli, finished ninth Saturday to grab an alternate’s slot for ’05.

On the women’s side, five of last year’s top eight qualified again — Chen, Elizabeth Barnaby and Wendy Cooper of Kaiserslautern, along with Kendra Segler of Landstuhl and Lisa Bizzell of Heidelberg.

2005 U.S. Army Europe 10-Miler

GRAFENWÖHR, Germany — Top finishers Saturday in the 2005 USAREUR 10-Miler, a qualifying event for the Army 10-Miler in Washington on Oct. 2. Top eight Army men and women qualify for USAREUR teams in Washington:

Women

Overall Army: 1, Jacqueline Chen (Kaiserslautern) 64 minutes, 42.52 seconds; 2, Tara Mahoney (Vilseck) 68:12.73; 3, Elaine Rothlisberger (Vicenza) 72:32.32; 4, Kedra Segler (Landstuhl) 74:13.95; 5, Elizabeth Barnaby (Kais) 75:18.87; 6, Lisa Bizzell (Heidelberg) 76:04.41; 7, Wendy Cooper (Kais) 76:29.98; 8, Amber Schleuning (79:42.35); 9, Joann Ward (Heid) 80:04.90; 10, Elizabeth Gonzalez (Grafenwöhr) 85:17.52; 11, Sarah Mosher (Wiesbaden) 85:39.69; 12, Dana Hiatt (Kais) 86:29.27; 13, Christine Kmiecik (Vils) 86:31.20; 14, Angela Lopez (Vils) 86:47.3; 15, Maria Li (Vils) 86:55.23; 16, Aimee Ruscio (Schweinfurt) 87:16.38.

Military open: 1, Mahoney; 2, Rothlisberger; 3, Barnaby; 4, Bizzell; 5, Cooper; 6, Schleuning; 7, Gonzalez; 8, Mosher; 9, Hiatt; 10, Kmiecik; 11, Ruscio; 12, Cherrie Moyer (community unavailable) 87:37.45; 13, Maria Miranda (Ansbach) 87:44.67; 14, Courtney Nestor (community unavailable) 88:07.67; 15, Nina Barnhart (Mannnheim) 88:15.10; 16, Janelle Tsosie (Kais) 88:25.12; 17, Cynthia Brito (Vils) 88:28.17; 18, Caprice Vargas (Hanau) 89:43.04; 19, Vicky Barahona (community unavailable) 89:57.56; 20, Marcela Hernandez (Vils) 90:41.85.

Military masters (33 and older): 1, Chen; 2, Segler; 3, Amie Stryker (Garmisch) 77:10.51; 4, Ward; 5, Li; 6, Jeanne Deden (Ansb) 89:01.73; 7, Mitchelene Bigman (Wies) 91:42.24; 8, Heidi Whitescarver (Würzburg) 93:14.98; 9, Valerie Garza (Han) 99:25.52; 10, Cynthia Roelle (Heid) 99:55.22.

Civilian open: 1, Veronica Carreon (Heid) 80:08.28; 2, Laurel Monahan (Ramstein) 86:16.05; 3, Jamie Boris (unavailable) 90:36.62; 4, Shelly Luckenbill (Graf) 92:41.87; 5, Donna Walker (Schweinfurt) 95:31.41; 6, Jennifer Margan (Wzbg) 97:11.19.

Civilian masters (33 and older): 1, Christine Mizelle (Graf) 68:31.46; 2, Shelley Caywood (Heid) 78:06.24; 3, Susanne Bradfish (Graf) 88:37.66; 4, Amy Parke (Vils) 98:36.14; 5, Terri Tokar (community unavailable) 99:11.45.

Men

Overall Army: 1, Edmond Chapa (Baumholder) 54:32.37; 2, Jonothan Dreher (Vils) 56:55.34; 3, Clint Davis (Mann) 57:27.44; 4, Nathaniel Garlock (Vils) 57:43.66; 5, Robert Zuch (Heid) 58:05.12; 6, Michael Buley (Heid) 58:55.45; 7, Jason Galus (Babenhausen) 59:21.14; 8, Chris Toepfer (Stuttgart) 59:43.51; 9, Benjamin Martinelli (Heid) 60:22.20; 10, Michael Baka (Schw) 61:20.41; 11, Paul Casey (Stutt) 61:35.02; 12, Paul Stevenson (Heid) 62:19.90; 13, Tanner Clark (Landstuhl) 62:53.14; 14, Michael Cohen (Wzbg) 63:24.64; 15, Patrick Mann (Stutt) 63:37.45; 16, Ronald Wallace (Stutt) 63:48.80.

Military open: 1, Chapa; 2, Dreher; 3, Davis; 4, Garlock; 5, Galus; 6, Martinelli; 7, Baka; 8, Clark; 9, Mann; 10, William Wyche (Schw) 64:21.16; 11, Bryan Groves (Stutt) 64:34.41; 12, Nate Pennington (unavailable) 64:39.10; 13, Timothy Mahoney (Wzbg) 64:58.09; 14, Jason Gersh (Vils) 65:12.06; 15, Matthew Woodley (Bamberg) 65:48.33; 16, Amos Kabui (Vils) 66:33.45; 17, Ryan Schloesser (Bamb) 66:43.29; 18, Timothy Myers (Ansb) 66:45.40; 19, David Andrews (Schw) 66:46.28; 20, David Davenport (Stutt) 67:36.98; 21, Gary Ainger (Stutt) 67:37.85; 22, Cesar Garcia (Darmstadt) 67:55.02; 23, Brian Young (Hohenfels) 68:18.28; 24, Clinton Lochabay (Vils) 68:38.67; 25, Charles Strodtman (Han) 68:59.91.

Military masters (31-39 years): 1, Zuch; 2, Cohen; 3, Paul Graddon (Ramstein) 63:53.23; 4, Barry Brill (Ansb) 64:09.15; 5, Martin Goins (Rams) 64:37.41; 6, Barry Martin (Landstuhl) 66:19.67; 7, Brett Beliveau (Mann) 66:38.30; 8, John Cherry (Ansb) 68:15.20; 9, Ricky Mills Jr. (Stutt) 68:17.20; 10, Matthew Alden (Graf) 68:52.06; 11, Marshall Mendenhall (Wies) 69:07.01; 12, Ken Bean (Mann) 70:34.76; 13, Martin Bradsher (Ansb) 70:36.99; 14, Brian Brobeck (Bamb) 71:06.58; 15, Anthony Murray (Bamb) 72:30.66.

Military seniors (40 and older): 1, Buley; 2, Toepfer; 3, Casey; 4, Stevenson; 5, Wallace; 6, John Ruibal (Heid) 69:17.94; 7, Vincent Bucci (Stutt) 72:39.73; 8, Adam Wojack (Schw) 73:20.10; 9, Raul Rios (Heid) 76:36.84; 10, Louis Bainbridge (Lands) 76:44.66; 11, Orlando Garcia (Wies) 77:25.02; 12, Boyd Tracy (Graf) 79:59.80; 13, Klaus Reck (Heid) 81:18.89; 14, Patrick Handshy (Heid) 82:58.80; 15, Abraham Olivas (Heid) 83:51.50.

Civilian open: 1, Ben Murray (Graf) 82:27.98; 2, Jeffery Wells (unavailable) 118:56.51.

Civilian masters (31-39 years): 1, Lewis Plotts (Vils) 69:13.62; 2, Joel Ruiz (Rams) 79:40.32; 3, Brian Hurdlow (Chievres) 86:25.26; 4, Michael Whitescarver (Wzbg) 87:58.92; 5, Douglas Roberts (Heid) 90:43.05.

Civilian seniors (40 and older): 1, Michael Barfield (Baumholder) 83:27.17; 2, Edward Argueta (Vils) 84:05.70; 3, William Robertson (Bamb) 88:06.72; 4, Richard Laroche (unavailable) 92:06.64; 5, Willie Williams (unavailable) 94:33.72.

Team (4-6 runners; men and/or women; average of top 4): 1, Kaiserslautern Panthers, 64:38.19; 2, 1st Bn/10th Special Forces (Stutt) 65:21.04; 3, U.S. Army Hospital Heidelberg, 71:57.95; 4, Mighty Apaches (unavailable) 74:51.64; 5, Dragon Warriors (Mann) 75:28.84; 6, SETAF Lions (Vicenza) 77:00.81; 6, 7th ARCOM (Graf) 82:00.45.

Migrated

Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up