Support our mission
 
Alex Cook of London Central, blue, grapples with Lakenheath’s David McBride.
Alex Cook of London Central, blue, grapples with Lakenheath’s David McBride. (Bryan Mitchell / S&S)
Alex Cook of London Central, blue, grapples with Lakenheath’s David McBride.
Alex Cook of London Central, blue, grapples with Lakenheath’s David McBride. (Bryan Mitchell / S&S)
Official Jack Hodgen awards the winning points to Brussels American School’s Andrew Clayburn in his victory over Alconbury’s John Cunningham on Saturday at Alconbury High School. Students competed to earn slots at the European Championship in Germany.
Official Jack Hodgen awards the winning points to Brussels American School’s Andrew Clayburn in his victory over Alconbury’s John Cunningham on Saturday at Alconbury High School. Students competed to earn slots at the European Championship in Germany. (Bryan Mitchell / S&S)
Alconbury’s Kyle Lucas, right, vs. Brussels American School’s John Kilroy.
Alconbury’s Kyle Lucas, right, vs. Brussels American School’s John Kilroy. (Bryan Mitchell / S&S)
Jon Muzic of Iceland lifts Patrick Sather of Lakenheath during the 112-pound match Saturday afternoon.
Jon Muzic of Iceland lifts Patrick Sather of Lakenheath during the 112-pound match Saturday afternoon. (Bryan Mitchell / S&S)

RAF ALCONBURY — Nearly 100 wrestlers from across the United Kingdom and Europe converged on the Alconbury High School gym Saturday to earn a slot at the European Championship to be held this weekend in Germany.

In the end, 28 student-athletes earned automatic bids to Germany by advancing to the finals in their weight classes, including a London Central High School wrestler who will vie for his third straight European title.

“To me, this is important, but I try to look at it as just another tournament,” said Johnathan Scott, who claimed the 140-pound weight class with a victory over Kevin LaBelle of Brussels American School. “It’s another opportunity to compete and improve.”

Scott finished his senior-year United Kingdom campaign with a 19-0 record.

Fellow London Central Bobcats Hugh Borchers (119 pounds) and Alex Cook (171 pounds) also took their weight divisions.

“It’s good to get some tough matches in here so I can get ready to wrestle … in K-town,” said Cook, who finished the season 21-0. “Our team has been working hard and pushing each other so we can go there and represent ourselves well.”

London Central coach Fredo Ontiveros said the fierce competition helped prepare his top athletes for the high level of talent they will face in Kaiserslautern.

“It’s been excellent for the kids to compete like this and have a chance to see what it’s like to wrestle in this atmosphere,” Ontiveros said. “We’re hoping this prepares us well for the challenges in Germany.”

Alconbury coach Rodney Lucas said hosting the tournament was a double-edged sword for his wrestlers. He was pleased to have his wrestlers competing so close to home but realized distractions abound.

“I told our kids they had to put all the distractions out of their head, that we are on a mission here,” Lucas said. “It puts a lot of pressure on them to wrestle in front of all their friends.”

The added pressure didn’t adversely affect Lucas’ wrestlers, Douglas Bagnall at 189 pounds, Luis Alvin at 152 pounds and Kyle Lucas at 160 pounds. All three took home the title in their weight divisions.

“I am trying to get myself psyched up for Europeans, but not going out there and being too cocky,” Bagnall said in between matches.

Lucas, who finished his sophomore, regular-season campaign at 19-3, acknowledged a slight case of the jitters wrestling at home.

“I was kind of nervous because all of my friends were here, but, after the first match, I got settled down and did fine,” he said.

Kyle Tyree, who represented Lakenheath High School at 125 pounds, won his weight division and will return to the European tournament.

Overall, Brussels American High School claimed the tournament with 209.5 points while London Central took second with 192 points. Lakenheath High School finished third with 157 points.

Other United Kingdom wrestlers who earned a trip to Kaiserslautern:

Damon Dennis of London Central, who finished second at 103 pounds.Josh Dennis of London Central, who took second place at 112 pounds.Jesse Best of Menwith Hill, who claimed second place at 135 pounds.Sean Whitton of Lakenheath, who took second place at 145 pounds.Craig Hormann of Lakenheath, who finished second at 160 pounds.For a complete rundown, visit www.alco-hs.eu.dodea.edu/informationcenter/wrestlng/index.htm.

Northern Sectionals

at RAF Alconbury

Team Scores

Brussels 209.5

London Central 192

Lakenheath 157.5

SHAPE 117

Alconbury 104.5

Menwith Hill 79.5

AT Mahan 42

ASL 38

Lajes 26

Individual results (Name, school, record)

103-pound weight class

1. Andrew Clayburn, BRU, 14-5

2. Damon Dennis, LC, 13-9

3. Avi Ahuja , ASL, 18-2

4. John Cunningham, ALC, 13-8

112-pound weight class

1. Jon Muzic, ICE, 2-0

2. Josh Dennis, LC, 11-3

3. Patrick Sather, Lak, 5-8

4. Matty Battersby , BRU, 0-13

119-pound weight class

1. Hugh Borchers, LC, 20-1

2. David Hebing, BRU, 11-5

3. Damon Hoffman, Lak, 6-6

4. Jessy Battersby, BRU, 0-10

125-pound weight class

1. Kyle Tyree, Lak, 8-1

2. Hunter Baudoindajoux, BRU, 10-5

3. Teddy Lange, MWH, 5-5

4. William Florez, LC, 13-11

130-pound weight class

1. Steven Cote, BRU, 10-3

2. Nate Buckley, BRU, 16-4

3. Jonathan Stimmell, LC, 13-6

4. Stephen Strand, Lak, 8-8

135-pound weight class

1. Paul Moseman, BRU, 9-1

2. Jesse Best, MWH, 11-2

3. Kendrick Collins, ALC, 11-15

4. Lance Beissner, Lak, 17-9

140-pound weight class

1. Johnathan Scott, LC, 16-0

2. Kevin LaBelle, BRU, 10-6

3. Mike Zupi, BRU, 12-7

4. Chris Brew, MWH, 9-8

145-pound weight class

1. Doug O’Meara, SHA, 21-1

2. Sean Whitton, Lak, 15-5

3. Matt Parker, BRU, 12-4

4. Steven Herway, BRU, 8-9

152-pound weight class

1. Luis Alvin, ALC, 9-2

2. Philip Border, SHA, 15-9

3. Daniel Critics, BRU, 11-9

4. Kyle Hormann, Lak, 18-6

160-pound weight class

1. Kyle Lucas, ALC, 19-3

2. Craig Hormann, Lak, 9-7

3. Yvan Azucena, LC, 11-8

4. John Kilroy, BRU, 11-10

171-pound weight class

1. Alex Cook, LC, 21-0

2. Mike Ladd, ICE, 4-1

3. CJ Wismer, MWH, 12-9

4. David McBride, Lak, 9-11

189-pound weight class

1. Doug Bagnall, ALC, 11-1

2. Nick Letsios, SHA, 11-7

3. John Winston, LAJ, 2-2

4. Ben Lynch, ALC, 10-8

215-pound weight class

1. Eric Popp, BRU, 10-0

2. John Fitzergerald, SHA, 13-10

3. Ivan Linatoc, LC, 10-3

4. Zachary DeWitt, Lak, 0-7

275-pound weight class

1. Tom Rands, ASL, 3-2

Migrated

stars and stripes videos

around the web

Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up