Support our mission

High school

SoccerBoysDivision IFar East High School Boys Division I Soccer TournamentFriday’s summariesGuam High 3, Yokota 0Halftime — 1-0. Goals — GHS: Fred Alig, Jason Towles, Aaron Russ.

Fifth placeKubasaki 2, Guam 0Halftime — 0-0. Goals — Nick Barker (12), Shin Yamaguchi (2).

Third placeSeoul American 4, Kadena 3, OTHalftime — SAHS 2, Kadena 1. End of regulation — 3-3. Goals — SAHS: David Voelker 4 (25); Kadena: Carlton Brown (4), Julius Benbow (3), own goal. Noteworthy — Voelker netted a penalty kick in overtime for the 2011 champion Falcons.

ChampionshipChristian Academy Japan 4, Nile C. Kinnick 0Halftime — 3-0. Goals — CAJ: Kyle Smoker 3 (14), Arpan Shrestha (4). Assists — CAJ: Ryan Hollands, Eliot Reasoner.

AwardsMost Valuable Player — Shuhei Tanaka, CAJ.Golden Boot — Tanaka and Voelker, Seoul American.Outstanding goalkeeper — Yuma Fuseya, CAJ.Outstanding defender — Marcus Boehler, Kinnick.Team sportsmanship award — CAJ.All-Tournament team — Tanaka, Ryan Hollands, Yuma Fuseya, Smoker (two-time selection), CAJ; Boehler, Jay Schlesinger, Zach Yoder (two-time selection), Kinnick; Josh Chung (two-time selection), Voelker, Tanner McQueen (two-time selection), Seoul American; Kalvin Chase, Gregory Borgert, Kadena; Liam Neill, Kubasaki; Tegan Brown, Guam; Zack Esteron, Yokota.

Division IIFar East High School Boys Division II Soccer TournamentFriday’s summariesDaegu 5, Zama American 1Halftime — 2-0. Goals — Daegu: Darius Wyche 2 (9), Grant Lee (11), Aaron Combs (6), Preston Sciria (2); Zama: Ryan Walls (8).

E.J. King 4, Robert D. Edgren 0Halftime — 1-0. Goals — EJK: Kento Reynolds 3 (27), Paul Asyn (3).

International Christian-Uijongbu 3, Osan American 0Halftime — 0-0. Goals — Mickey Kumar, David Gu, own goal.

ChampionshipMatthew C. Perry 2, Yongsan International-Seoul 1, SO (4-3)Halftime, end of full time, end of extra time — 1-1. Regulation goals — MCP: Gaku Lange (44); YIS-Seoul: Charity Sechabe (14). Shootout goals — MCP: Tyelor Apple, Lange, Yasuki Milsop, Yuta Fleming; YIS-Seoul: Roland Umoru, Sechabe, Shin Ikeda.

AwardsMost Valuable Player — Lange.Golden Boot — Tyrone Boylan, Osan.Outstanding goalkeeper — Shu Ikeda, YIS-S.Best offensive player — Roland Umoru, YIS-S.Best defensive player — Japeth DeVries, ICS-U.All-Tournament team — Fleming (three-time selection); Apple (two-time selection), Alex Barker (two-time selection), Lange, Milsop (two-time selection), Perry; Shu Ikeda (two-time selection), Umoru (two-time selection), Jeong Min Huh, YIS-S; Ryan Walls (two-time selection), Zama; Japeth DeVries, Mickey Kumar (two-time selection), ICS-U; Jacob Ives, Osan; Wyche, Daegu; Kento Reynolds, King; Sean Gammel, Edgren.

GirlsDivision IFar East High School Girls Division I Soccer TournamentFriday’s summariesKadena 2, Christian Academy Japan 0Halftime — 1-0. Goals — Alisia Barcinas (6), Stephanie Mobley (2).

Guam High 2, Yokota 0Halftime — 0-0. Goals — Jaelyn Freeman (9), Tayler Kukes (8).

Third placeSeoul American 2, Nile C. Kinnick 1, OTHalftime — Kinnick 1, SAHS 0. End of regulation — 1-1. Goals — SAHS: Amanda Jackson (14), Hannah Nelson (14); Kinnick, Kaile Johnson (35).

ChampionshipKubasaki 2, American School In Japan 0Halftime — 2-0. Goals — Makayla Palazzo (4), Hina Neill (3).

AwardsMost Valuable Player — Korina Martinez, Kubasaki.Golden Boot — Kaile Johnson, Kinnick, and Katey Helwick, ASIJ.Outstanding goalkeeper — Emily Stith, Nile C. Kinnick.Outstanding defender — Stephanie Mobley, Kadena.Team sportsmanship award — Guam.All-Tournament team — Marissa Mesquita, Elizabeth Fabila (two-time selection); Katelyn Lerette, Makayla Palazzo, Kubasaki; Kiyomi Powell, Katey Helwick (two-time selection), Julie Keese (two-time selection), ASIJ; Amanda Jackson, Natalie Williamson, Seoul American; Kayla Forsythe, Johnson, Kinnick; Martina Duenas, Guam; Gabriela Navarro, Yokota; Mobley, Kadena; Monica Manjarres, CAJ.

Division IIFar East High School Girls Division II Soccer TournamentFriday’s summariesOsan American 3, Robert D. Edgren 0Halftime — 3-0. Goals — Stephanie McDole 2 (19), Janel Fagaragan (12). Assists — Osan: Janel Fagaragan, Hannah Wolf, Nicole Solmonson.

ChampionshipMatthew C. Perry 5, Osan American 2Halftime — MCP 3, Osan 1. Goals — MCP: Sam Herritt 4 (25), Anne Naseer (3); Osan: Fagaragan 2 (14). Assists — MCP: Sierra Apple 3, Herritt.

AwardsOffensive Most Valuable Players — Naseer, Wolf.Defensive Most Valuable Player — Natalie Gammel, Edgren.Golden Boot — McDole.Outstanding goalkeeper — Carlota Cepria, Daegu.Team sportsmanship award — Yongsan International-Seoul.All-Tournament team — Haley Claiborne (two-time selection), Carlota Cepria, Daegu; Jen Black, Natalie Gammel, Edgren; Kelly Murphy, Marie Meneses, E.J. King; Wolf, McDole, Osan; Samantha Callahan, Rachel Boyle, Zama American; Herritt, Lexie Krenek, Naseer, Perry.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up