Support our mission
Kubasaki's Alexis Townsend lets fly a shot at the Christian Academy Japan net during Tuesday's pool-play match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament. The two-time defending champion Dragons won 3-0 and clinched the second playoff seed out of Pool A.

Kubasaki's Alexis Townsend lets fly a shot at the Christian Academy Japan net during Tuesday's pool-play match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament. The two-time defending champion Dragons won 3-0 and clinched the second playoff seed out of Pool A. (Vance Murray/Special to Stars and Stripes)

Kubasaki's Alexis Townsend lets fly a shot at the Christian Academy Japan net during Tuesday's pool-play match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament. The two-time defending champion Dragons won 3-0 and clinched the second playoff seed out of Pool A.

Kubasaki's Alexis Townsend lets fly a shot at the Christian Academy Japan net during Tuesday's pool-play match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament. The two-time defending champion Dragons won 3-0 and clinched the second playoff seed out of Pool A. (Vance Murray/Special to Stars and Stripes)

Seoul American's David Brown and Kadena's Guy Renquist battle for the ball in the rain during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Panthers 2-0 over the defending champion Falcons.

Seoul American's David Brown and Kadena's Guy Renquist battle for the ball in the rain during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Panthers 2-0 over the defending champion Falcons. (Tatiana Zamora/Special to Stars and Stripes)

Christian Academy Japan's Seth Mutenda delivers a bicycle kick against Kubasaki during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Dragons 2-0.

Christian Academy Japan's Seth Mutenda delivers a bicycle kick against Kubasaki during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Dragons 2-0. (Tatiana Zamora/Special to Stars and Stripes)

Kadena's Seith Garcia tries to elude the tackle of Seoul American's Brad Hilton during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Panthers 2-0 over the defending champion Falcons.

Kadena's Seith Garcia tries to elude the tackle of Seoul American's Brad Hilton during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Panthers 2-0 over the defending champion Falcons. (Tatiana Zamora/Special to Stars and Stripes)

Christian Academy Japan's Lawrence Yamaguchi and Kubasaki's Preston Snyder go up to head the ball during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Dragons 2-0.

Christian Academy Japan's Lawrence Yamaguchi and Kubasaki's Preston Snyder go up to head the ball during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Dragons 2-0. (Tatiana Zamora/Special to Stars and Stripes)

Kubasaki's Noah Hayes goes up to head the ball against Taishi Covey of Kadena during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Dragons 3-0.

Kubasaki's Noah Hayes goes up to head the ball against Taishi Covey of Kadena during Tuesday's round-robin match in the Far East Division I Boys Soccer Tournament, won by the Dragons 3-0. (Miranda Fino/Special to Stars and Stripes)

Yokota's Keanu McElroy and Edgren's Isaiah Robinson try to play the ball during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Panthers 4-0.

Yokota's Keanu McElroy and Edgren's Isaiah Robinson try to play the ball during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Panthers 4-0. (Caitlin Blount/Special to Stars and Stripes)

E.J. King's Austin Haven and Osan's Tim Davis battle for the ball during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Cougars 10-1.

E.J. King's Austin Haven and Osan's Tim Davis battle for the ball during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Cougars 10-1. (Caitlin Blount/Special to Stars and Stripes)

Daegu's Ivan Harned slides and kicks the ball away from Perry's Chris Lynch during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Samurai 9-0.

Daegu's Ivan Harned slides and kicks the ball away from Perry's Chris Lynch during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Samurai 9-0. (Caitlin Blount/Special to Stars and Stripes)

Kadena's Adri Gomez launches a shot against Seisen during Tuesday's pool-play match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament, won by the Panthers 5-1.

Kadena's Adri Gomez launches a shot against Seisen during Tuesday's pool-play match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament, won by the Panthers 5-1. (Mary Obsuna/Special to Stars and Stripes)

Kadena's Katrina Rhodehouse boots the ball away from Seisen players during Tuesday's pool-play match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament, won by the Panthers 5-1.

Kadena's Katrina Rhodehouse boots the ball away from Seisen players during Tuesday's pool-play match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament, won by the Panthers 5-1. (Mary Obsuna/Special to Stars and Stripes)

Kadena's Cassandra Manlangit and Christian Academy Japan's Ashley Smoker battle for the ball during Tuesday's playoff match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament, won by the Panthers 8-1.

Kadena's Cassandra Manlangit and Christian Academy Japan's Ashley Smoker battle for the ball during Tuesday's playoff match in the Far East Division I Girls Soccer Tournament, won by the Panthers 8-1. (Mary Obsuna/Special to Stars and Stripes)

Daegu keeper Gage Zach makes a save against Perry during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Samurai 9-0.

Daegu keeper Gage Zach makes a save against Perry during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Samurai 9-0. (Coko Magby/Special to Stars and Stripes)

Humphreys' Sam Boutte and King's Akira Hardy make a run on the ball during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Blackhawks 4-2.

Humphreys' Sam Boutte and King's Akira Hardy make a run on the ball during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Blackhawks 4-2. (Coko Magby/Special to Stars and Stripes)

Yokota keeper Chris Rickenbach skies for a save against Okinawa Christian during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Panthers 2-0.

Yokota keeper Chris Rickenbach skies for a save against Okinawa Christian during Tuesday's group-play match in the Far East Division II Boys Soccer Tournament, won by the Panthers 2-0. (Coko Magby/Special to Stars and Stripes)

Humphreys' Haille Harris and Perry's Devon Shuman battle for the ball during Tuesday's pool-play match in the Far East DIvision II Girls Soccer Tournament, won by the Samurai 5-0.

Humphreys' Haille Harris and Perry's Devon Shuman battle for the ball during Tuesday's pool-play match in the Far East DIvision II Girls Soccer Tournament, won by the Samurai 5-0. (Saeri Plagmann/Special to Stars and Stripes)

Perry's Vanessa Aguilar and Sacred Heart's Miya Bernal scuffle for the ball during Tuesday's pool-play match in the Far East Division II Girls Soccer Tournament, won by the Samurai 3-0.

Perry's Vanessa Aguilar and Sacred Heart's Miya Bernal scuffle for the ball during Tuesday's pool-play match in the Far East Division II Girls Soccer Tournament, won by the Samurai 3-0. (Saeri Plagmann/Special to Stars and Stripes)

Edgren's Kalean Middleton looks to send the ball upfield against Sacred Heart during Tuesday's pool-play match in the Far East Division II Girls Soccer Tournament. The Eagles won 1-0.

Edgren's Kalean Middleton looks to send the ball upfield against Sacred Heart during Tuesday's pool-play match in the Far East Division II Girls Soccer Tournament. The Eagles won 1-0. (Saeri Plagmann/Special to Stars and Stripes)

High school

SoftballFar East High School Division I Tournament Tuesday at Yokosuka Naval Base, JapanKadena 8, Seoul American 3 Kadena 503—8SAHS 003—3W — Cassidy Delatte; L — Alexis Harrod.

American School In Japan 4, Kubasaki 1 ASIJ 202 — 4Kubasaki 010 — 1W — Allie Rogers; L — Leah Bebout.

Seoul American 7, Nile C. Kinnick 1 Seoul 403 — 7Kinnick 100 — 1W — Harrod. L — Kayla Germany.

Kadena 12, Kubasaki 1 Kubasaki 010 — 1Kadena 444 — 12W — Savannah Sparrow; L — Bebout.

ASIJ 4, Kinnick 2 ASIJ 004 — 4Kinnick 101 — 2W — Rogers; L — Faith Hughes.

Wednesday’s games Single-elimination Kubasaki vs. Kinnick, 8 a.m.Semifinals Seoul American vs. ASIJ, 10 a.m. Kadena vs. Kubasaki-Kinnick winner, noonThird Semifinal losers, 2 p.m.Championship Semifinal winners, 4 p.m.

Division II Tuesday's games Canceled due to rainWednesday's games Zama vs. Daegu, 8 a.m. E.J. King vs. Osan, 10:30 a.m. Robert D. Edgren vs. Yokota, 8 a.m. Humphreys vs. Matthew C. Perry, 10:30 a.m.Single-elimination A1 vs. B2, 1 p.m. B3 vs. A4, 1 p.m. B1 vs. A2, 3:30 p.m. A3 vs. B4, 3:30 p.m.Third Game 1 loser vs. Game 2 loser, 6 p.m.Fifth Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6 p.m.Championship Game 1 winner vs. Game 2 winner, 8:30 p.m.

BaseballFar East High School Division II Tournament Tuesday at Osan Air Base, South KoreaDouble-elimination Osan 13, Humphreys 3 Osan 235 12 — 13HHS 000 12 — 3W — Aaron Misner; L — Omar Lopez.

E.J. King 16, Robert D. Edgren 6 King 10(15) 0 — 16Edgren 030 3 — 6W — Tyler Hicks; L — Sky Phillips.

Yokota 8, Matthew C. Perry 4 Perry 010 030 — 4Yokota 230 003 — 8W — Jacob Mansberger; L — Peace Gates.

Daegu 12, Osan 10 Osan 341 2 — 10Daegu 372 x — 12W — Ethan Bird; L — Misner.

Zama 18, King 0 Zama 219 24 — 18King 000 00 — 0W — K.J. Cruz; L — Bryce Szerlag.

Daegu 10, Zama 7 Zama 301 111 — 7Daegu 430 30x — 10W — Mike Martinez; L — Triston Berlemont. Noteworthy — Zama finishes fourth.

Wednesday’s games Perry vs. Daegu, 8 a.m.; loser finishes thirdSeventh Humphreys vs. Edgren, 10 a.m.Fifth Osan vs. King, noonChampionship Yokota vs. Perry-Daegu winner, 2 p.m. Yokota vs. Perry-Daegu winner if Yokota loses first game, 5 p.m.

Soccer BoysFar East High School Division I Tournament Tuesday at Camp Foster, OkinawaKubasaki 3, Kadena 0 Halftime — 2-0. Goals — Dragons: Imani Washington 2 (19), Noah Hayes (8). Assists — Dragons: Joshua Swen 2, Ilijah Washington.

Christian Academy Japan 8, Kinnick 0 Halftime — 4-0. Goals — Knights: Lawrence Yamaguchi 6 (21), Kevin Nelson (11), Joshua Claxton (6).

Kadena 2, Seoul 0 Halftime — 0-0. Goals — Panthers: Diego Rodriguez (14), Kian Smith (7). Assist — Panthers: Smith.

Kubasaki 2, CAJ 0 Halftime — 0-0. Goals — Dragons: Miles Mahlock (29), Jeffrey Horton (1). Noteworthy — First loss of season for Knights.

Seoul American 7, Kinnick 2 Halftime — 5-1. Goals — Falcons: Nick Gagnet 2 (4), Chaz Perryman (19), Kevin McGuire (12), Ben Nagy (4), Kevin Hwang (3), Brad Hilton (2); Red Devils: Brandon Kong (6), Chon Dareing (4). Assists — Falcons: Andrew Nutter; Red Devils: Tom Wenke.

Wednesday’s matches Nile C. Kinnick vs. Seoul American, 10 a.m. Kinnick-Seoul American loser vs. CAJ-Kadena loser, 4 p.m., third-place round-robinSemifinals Christian Academy Japan vs. Kadena, noon Kubasaki vs. Kinnick-Seoul American winner, 2 p.m.

Far East High School Division II Tournament Tuesday at Misawa Air Base, JapanGroup A Zama 5, Daegu 0Halftime — 2-0. Goals — Trojans: Jarrek Cruz 2 (16), Roman Duarte (13), Aoi Bivins (3), Ryan Grubbs (3). Assists — Trojans: Duarte 2, Cruz.

Perry 9, Daegu 0 Halftime — 6-0. Goals — Samurai: Kai Lange 6 (23), Tyson Moore 2 (26), Dylan Ernst (2). Assists — Samurai: Moore 3, Colin Ernst 3, Desmond Moore, Vince Ermitano, Lange, Isaac Lewis.

Perry 2, Zama 2 Halftime — 1-1. Goals — Samurai: Tyson Moore (27), Lange (24); Trojans: Cruz (17), Isaac Norton (5). Assists — Samurai: Tyson Moore; Trojans: Yudai Harashima.

Group B Yokota 4, Edgren 0 Halftime — 1-0. Goals — Panthers: Keanu McElroy 2 (12), Dylan Grimes (18), Anthony Gutierrez (8). Assist — Panthers: Grimes.

Okinawa Christian 3, Edgren 0 Halftime — 2-0. Goals — Crusaders: Kai Koreen 3. Assists — Crusaders: Jerome Ueki, Syogha Cusumano, Kenny Ishida.

Yokota 2, Okinawa Christian 0 Halftime — 1-0. Goals — Panthers: Grimes (19), Matt Rivero (1). Assist — Panthers: McElroy.

Group C Osan 10, King 1 Halftime — 5-0. Goals — Cougars: Min Sung Kim 3 (5), Lean Copia 3 (3), Tyler Smith 2 (13), Tim Davis 2 (12); Cobras: John Ramos (2). Assists — Cougars: Davis 4, Kade Wood, Jacob Cleveland.

Humphreys 4, King 2 Halftime — Not available. Goals — Blackhawks: Felipe Webster-Lopez 2 (6), Sam Boutte (1), Joseph Roberson (1); Cobras: Ramos (3), Gemmar Caasi (1). Assist — Blackhawks: Webster-Lopez. Noteworthy — First win of season for Blackhawks.

Osan 2, Humphreys 0 Halftime — 1-0. Goals — Cougars: Smith (14), Cleveland (1). Assists — Cougars: Davis 2.

Wednesday’s matches Single-elimination Humphreys vs. King, 7:30 a.m., loser finishes ninth Osan vs. Okinawa Christian, 9:30 a.m. Zama vs. Daegu, 11:30 a.m. Yokota vs. Edgren, 1:30 p.m. Perry vs. Humphreys-King winner, 3:30 p.m.

GirlsFar East High School Division I Tournament Tuesday at Kadena Air Base, OkinawaPool A Kubasaki 3, CAJ 0 Halftime — 1-0. Goals — Dragons: Alexis Townsend 2 (13), Myca Ingram (29).

Kinnick 3, Seoul 1 Halftime — 1-1. Goals — Red Devils: Kiralyn Kawachi 2 (31), Hannah Quejada (2); Falcons: Natalie Cargill (15).

Pool B Kadena 5, Seisen 1 Halftime — 3-1. Goals — Panthers: Adri Gomez 2 (21), Shani Summers (12), Madison Dooghan (10), Katrina Rhodehouse (3); Phoenix: Julia Remington.

Single-elimination Kadena 8, CAJ 1 Halftime — 5-0. Goals — Panthers: Gomez 2 (23), Rhodehouse 2 (5), Summers (13), Serena Clinedinst (3), Cassandra Manlangit (1), own goal; Knights: Maria Mori. Assists — Panthers: Barrett 4, Dooghan, Summers; Knights: Ashley Smoker.

Kubasaki 9, Seisen 0 Halftime — 2-0. Goals — Dragons: Ingram 3 (32), Townsend 3 (16), Talea Wilcox (5), Dasani Rolle (4), Kelsey Spangenberger (4). Assist — Dragons: Ingram.

ASIJ 4, Seoul 3 Halftime — 2-2. Goals — Mustangs: Kennedy Baca 2, Rrin Blank, own goal; Falcons: Cargill 2 (17), Ashley Clifton (4). Assists — Mustangs: Megumi Shimizu; Falcons: Kayla Granado, Fran Vido.

Wednesday’s matches CAJ vs. Seisen, 9 a.m., round-robin for fifth place CAJ vs. Seoul, 3 p.m., round-robin for fifth place.Semifinals Kadena vs. Kubasaki, 11 a.m. Kinnick vs. ASIJ, 1 p.m.

Far East High School Division II Tournament Tuesday at Kuga Field and Marine Corps Air Station Iwakuni, Japan Pool A Perry 5, Humphreys 0 Halftime — 4-0. Goals — Samurai: Bobbi Hill 3 (52), Naomi Ziola (22), Sakura Fleming (11). Assists — Samurai: Hill, Devon Shuman.

Edgren 1, Sacred Heart 0 Halftime — 0-0. Goal — Eagles: Lizzy Long (6).

Yokota 3, Humphreys 1 Halftime — Blackhawks 1-0. Goals — Panthers: Jamia Bailey 2 (14), Katharine Funk (4); Blackhawks: Haille Harris (4). Assists — Panthers: Ai Robbins; Blackhawks: Sharon Murphy.

Perry 3, Sacred Heart 0 Halftime — 2-0. Goals — Samurai: Hill 2 (54), Emily Gilbert (6). Assist — Samurai: Fleming.

Yokota 1, Edgren 0 Halftime — 0-0. Goal — Panthers: Bailey (15). Assist — Panthers: Regina Dukat.

Pool B Zama 8, King 0 Halftime — 3-0. Goals — Trojans: Rachel Norton 6 (27), Natasha Hunter (3), Isabela Malovic (2). Assists — Trojans: Norton, Hunter, Georgia Tsitiridis.

Zama 5, Daegu 0 Halftime — 1-0. Goals — Trojans: Norton 2 (29), Siobhan Grabski 2 (2), Hunter (4).

Osan 8, King 0 Halftime — 5-0. Goals — Cougars: Andrea Carandang 4 (36), Elizabeth White (10), Sarah Sigler (5), Sara Mason (3).

Wednesday’s matches Single-elimination King vs. Humphreys, 9 a.m. Zama vs. Yokota, 9 a.m. Sacred Heart vs. Daegu, 11 a.m. Osan vs. Edgren, 11 a.m. Perry vs. King-Humphreys winner, 1 p.m. King-Humphreys loser vs. Zama-Yokota loser, 1 p.m. Sacred Heart-Daegu loser vs. Osan-Edgren loser, 3 p.m. Teams TBD, 5 p.m. Zama-Yokota winner vs. TBD, 5 p.m. Sacred Heart-Daegu winner vs. Osan-Edgren winner, 7 p.m.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up