Support our mission

High school

Basketball BoysFar East Division I Basketball Tournament Thursday at Camp Foster, OkinawaAmerican School of Bangkok 57, Kubasaki 51 Dragons 13 11 16 11 — 51Eagles 20 15 12 10 — 57Scoring — Eagles: Hank Huang 27, Wei Huang 12; Dragons: Elonzo Higginson III 18, Ilijah Washington 12.

Seventh place Nile C. Kinnick 76, Zion Christian 36 Red Devils 19 28 13 16 — 76Lions 10 5 9 12 — 36Scoring — Red Devils: Rashad Rapada 13, Gage Henderson 12, Davion Roberts 12; Lions: Dakota Smith 15.

Fifth place St. Mary’s 73, Kubasaki 42 Dragons 8 12 12 10 — 42Titans 18 17 17 21 — 73Scoring — Titans: Thomas Wood 29, Ken Asai 17, ChaeHwan Lim 10; Dragons: Higginson 11, Washington 11. Rebounding — Titans: Wood 9, Lim 8; Dragons: Jon Hoppe 7, Washington 6.

Third place ASB 45, American School In Japan 35 Mustangs 10 9 5 11 — 35Eagles 11 13 10 11 — 45Scoring — Eagles: Mum Rattanawiwatatpong18, W. Huang 14; Mustangs: Koki Wiley 17, Ian McGuire 10.

Championship Seoul American 49, Kadena 44 Panthers 7 10 10 17 — 44Falcons 11 14 12 12 — 49Scoring — Falcons: Quintin Metcalf 16, DeAndre Metcalf 10, Joshua Nix 10; Panthers: K.J. Caver 12, Jahron Mitchell 10. Rebounding — Falcons: Q. Metcalf 11, D. Metcalf 8. Blocked shots — Falcons: D. Metcalf 4, Q. Metcalf 4.

Awards Most Valuable Player — Q. Metcalf.All-Tournament team — Seoul: D. Metcalf, Nix, Willie Grandison, Donnavan Scott; Panthers: Mitchell, Caver, Justin Wilson (three-time selection); ASB: W. Huang, H. Huang; ASIJ: Wiley (three-time selection), McGuire; St. Mary’s: Wood (two-time selection); Kubasaki: Higginson; Kinnick: Henderson; Zion: Smith.

Far East Division II Basketball Tournament Thursday at Yokota Air Base, JapanZama 53, Edgren 52 Trojans 9 10 20 14 — 53Eagles 19 15 8 10 — 52Scoring — Trojans: Hikari Nakamura 22, Ziaire Johnson 12; Eagles: Cyril Yalung 16, Christian Enyeart 13. Noteworthy — Nakamura hit six three-point goals.

Okinawa Christian 44, Matthew C. Perry 35 Crusaders 8 10 13 13 — 44Samurai 9 10 12 9 — 35Scoring — Crusaders: Kenny Ishida 19, Sam Calvin 13; Samurai: Garrett Macias 21.

Semifinals E.J. King 52, Humphreys 51 Blackhawks 16 14 11 10 — 51Cobras 16 11 17 8 — 52Scoring — Cobras: Seth Hudson 14, Gemmar Caasi 12, Devin Robinson 11, Dyson Robinson 11; Blackhawks: Nate Hellams 14, Jalen Hill 14. Noteworthy — Devin Robinson hit two foul shots in closing seconds for the win.

Yokota 72, Daegu 54 Panthers 19 17 21 15 — 72Warriors 17 4 19 14 — 54Scoring — Panthers: Hunter Cort 29, Renyck Robertson 20; Warriors: Keith Williams 20. Noteworthy — Williams got 17 of his points in the second half.

Ninth place Christian Academy Japan 61, Osan 50 Knights 30 10 10 11 — 61Cougars 11 13 11 15 — 50Scoring — Knights: Rick Handa 16, Seth Motenda 10; Cougars: Darius Dawson 20.

Seventh place Robert D. Edgren 44, Perry 38 Samurai 16 2 8 12 — 38Eagles 11 7 12 14 — 44Scoring — Eagles: Yalung 18; Samurai: Macias 16.

Fifth place Okinawa Christian 60, Zama 44 Crusaders 6 20 19 15 — 60Trojans 17 9 6 12 — 44Scoring — Crusaders: Mark Lueder 20, Ishida 18, Calvin 10; Trojans: Cameron Waters-Daniels 11.

Third place Humphreys 66, Daegu 55 Blackhawks 17 13 16 20 — 66Warriors 16 18 12 9 — 55Scoring — Blackhawks: Hellams 21, Hill 20, Da’Shun Cline 16; WarriorS: Bishop Fields 13, Williams 12, Kevin Williams 11. Noteworthy — Cline hit five three-point goals.

Championship King 67, Yokota 66 Panthers 9 29 28 9 — 66Cobras 19 15 16 17 — 67Scoring — Cobras: De. Robinson 18, Cameron Rozzell 17, Caasi 11, Dyson Robinson 10; Panthers: Cort 26, Robertson 12, Kishaun Kimble-Brooks 11. Noteworthy — De. Robinson’s basket in the final minute proved to be the game-winner. Robertson’s points came in the second half.

Awards Most Valuable Player — De.Robinson.Most Outstanding Player — Cort.All-Tournament team — King: Caasi, Rozzell, De. Robinson; Yokota: Cort, Robertson; OCSI: Freddie Hatch; Zama: Nakamura; Humphreys: Hill, Brice Bulotovich; Edgren: Enyeart; Daegu: Keith Williams; Perry: Macias; CAJ: Handa; Osan: Dawson; Daegu: Fields.

GirlsFar East Division I Basketball Tournament Thursday at Camp Foster, OkinawaFifth place Seoul 38, Kubasaki 37 Dragons 8 8 7 14 — 37Falcons 7 13 7 11 — 38Scoring — Falcons: Krista Bradley 16; Dragons: Chloe Stevens 14, Ceara King 10.

Third place ASIJ 47, Kinnick 45 Red Devils 9 11 9 16 — 45Mustangs 8 11 14 14 — 47Scoring — Mustangs: Grace Wallrapp 23, Allie Rogers 13; Red Devils: Venus Hill 16, Dallas Carter 13.

Championship ASB 52, Kadena 31 Panthers 9 11 10 1 — 31Eagles 17 11 8 16 — 52Scoring — Eagles: Shanique Lucas 23, Keisharna Lucas 14; Panthers: Rhamsey Wyche 14. Rebounding — Eagles: Neeltje Hendriske 9, K. Lucas 7; Panthers: McBurrows 8, Gracie Graham 6, Yasmine Doss 5. Assists — Eagles: S. Lucas 6.

Awards Most Valuable Player — S. Lucas.All-Tournament team — ASB: K. Lucas, Neeltje Hendriske, Jiwoo Park, Net Mongkongpruthankoon; Kadena: Wyche (2016 MVP, two-time selection); Isabel Tayag (Division II selection with Robert D. Edgren, two-time selection), Linda Vaughan (two-time selection), Saj McBurrows; ASIJ: Wallrapp, Rogers (three-time selection), Aqua Wood; Kinnick: Carter, Kailee Rucker; Seoul: Sierra Furner; Kubasaki: Stevens (two-time selection).

Far East Division II Basketball Tournament Thursday at Marine Corps Air Station Iwakuni, JapanZama 43, Osan 29 Trojans 9 6 10 8 — 43Cougars 9 0 5 15 — 29Scoring — Trojans: Ti’Ara Carroll 15, Kirari Nakamura 13; Cougars: Natalyah Shaw 14.

King 34, Perry 30 Samurai 4 9 8 9 — 30Cobras 13 7 9 5 — 34Scoring — Cobras: Zanitta Boyd 17.

Third place Zama 41, King 28 Trojans 6 6 15 12 — 41Cobras 9 10 3 6 — 28Scoring — Trojans: Carroll 13, Ally Chiarenza 12. Rebounding — Trojans: Isabella Malovic 8, Tasia Nelson 5.

Championship Yokota 42, Edgren 35 Panthers 8 13 7 14 — 42Eagles 0 4 17 14 — 35Scoring — Panthers: Jamia Bailey 10, Britney Bailey 10, Sally Lambie 10; Eagles: Ja’la Wade 22. Rebounding — Panthers: B. Bailey 10. Assists — Panthers: J. Bailey 9. Steals — Panthers: J. Bailey 5.

Awards Most Valuable Player — B. Bailey.All-Tournament team — Yokota: J. Bailey, B. Bailey, Irene Diaz; Edgren: Wade, Karen Anastos; Zama: Chiarenza (two-time selection), Carroll (four-time selection); Osan: Shaw; Perry: Devon Shuman (two-time selection); King: Boyd; Zion: Mercy Shavers; Daegu: Mylisse Spurgon; CAJ: Erika McLain.


Stripes in 7



around the web


Sign Up for Daily Headlines

Sign-up to receive a daily email of today’s top military news stories from Stars and Stripes and top news outlets from around the world.

Sign up