Quantcast
Advertisement

Pacific Scoreboard: Feb. 21, 2013

Basketball

Far East Basketball Championships

Boys

Division I

Thursday at Camp Foster, and Marine Corps Air Station Futenma, Okinawa
Double-elimination playoffs
Seoul American 51, John F. Kennedy 37, 13th and 14th place
Kinnick 54, St. Mary’s 50, 2 OT, 11th and 12th place
George Washington 53, Guam High 52, ninth and 10th place
Okkodo 61, Christian Academy Japan 58, seventh and eighth place
Father Duenas 43, Kadena 37; Kadena finishes third.
Kubasaki 62, Faith Academy 45, fifth and sixth place
American School in Japan 61, Father Duenas 49; FDMS eliminated, ASIJ wins championship

SAHS 51, JFK 37
SAHS.......
7 15 15 14—51
JFK....... 11 12 10 4—37
Scoring — SAHS: Shawn Horne 12; JFK: Wayne Jesus 14.

Kinnick 54, St. Mary’s 50, 2 OT
Kinnick
....... 5 17 8 12 6 6—54
St. Mary’s....... 3 12 7 20 6 2—50
Scoring — Kinnick: Malik White 21; St. Mary’s: Andrew Jones 20, Hayden Griffiths 15.

FDMS 43, Kadena 37
FDMS
....... 10 6 16 11—43
Kadena....... 8 9 11 9—37
Scoring — FDMS: Michael Sakazaki 14, Bruce Merrill 13; Kadena: Jalen Creer-Amos 16.

GWHS 53, Guam High 52
GHS
....... 16 16 9 11—52
GWHS....... 14 7 18 14-53
Scoring — GWHS: Rashaun Blas 15; GHS: Austy Hines 16.

Okkodo 61, CAJ 58
CAJ
....... 21 16 8 13—58
Okkodo....... 19 10 16 16—61
Scoring — Okkodo: Aaron Blaz 23; CAJ: Eliot Reasoner 17

Kubasaki 62, Faith 45
Kubasaki
....... 19 13 16 14—62
Faith....... 12 9 7 17—45
Scoring — Kubasaki: Nick Ashley 25, DeQuan Alderman 12; Faith: Neil De Cleene 17.

Championship
ASIJ 61, FDMS 49
ASIJ
....... 20 16 10 15—61
FDMS....... 18 12 16 3—49
Scoring — ASIJ: Liam Fukushima 23, Alan Malamud 12, Ken Yajima 11; FDMS: Michael Sakazaki 13.

Awards
Most Valuable Player
— Henry Wallrapp, American School In Japan.
All-Tournament team — Andrew Jones, St. Mary’s International; Malik White (two-time selection), Nile C. Kinnick; Marcus Domingo, Guam High; Rashaun Blas, George Washington; Eliot Reasoner, Christian Academy Japan; Aaron Blaz, Okkodo; T.J. Hardeman, Faith Academy; Nick Ashley, Kubasaki; Morgan Breazell, Yokota; Preston Harris, Jalen Creer-Amos, Kadena; Michael Sakazaki, John Baza, Father Duenas Memorial; Liam Fukushima, Ken Yajima, American School In Japan.

Champions gallery

1949—Narimasu Dragons, Tokyo
1950—Tokyo American School-Meguro
1951—Tokyo American School-Meguro
1952—Tokyo American School-Meguro
1953—Narimasu Dragons, Tokyo
1954—Narimasu Dragons, Tokyo
1955—Narimasu Dragons, Tokyo
1956—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa
1957—Nagoya International Dolphins, Nagoya, Japan
1958—Yokohama American, Yokohama, Japan
1959—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa
1960—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa
1961—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa
1962—Yamato Warriors, Yamato Air Station, Japan
1963—Zama American Trojans, Camp Zama, Japan
1964—American School In Japan Mustangs, Tokyo
1965—Yamato Warriors, Yamato Air Station, Japan
1966—Yamato Warriors, Yamato Air Station, Japan
1967—Kubasaki Dragons, Camp Zukeran, Okinawa
1968—Yokohama American, Yokohama Japan
1969—Johnson Falcons, Johnson Air Base, Japan
1970—Christian Academy Japan Knights, Tokyo
1971—Christian Academy Japan Knights, Tokyo
1972—Christian Academy Japan Knights, Tokyo
1973—Christian Academy Japan Knights, Tokyo
1974—American School In Japan Mustangs, Tokyo
1975—Christian Academy Japan Knights, Tokyo
1976—Yokota Panthers, Yokota Air Base, Japan
1977—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines
1978—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines|
1979—Seoul Foreign Crusaders
1980—Seoul Foreign Crusaders
1981—No tournament (Faith Academy won “Top Teams Tournament” in Tokyo)
1982—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines
1983—American School In Japan Mustangs, Tokyo
1984—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1985—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines
1986—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1987—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1988—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1989—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1990—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines
1991—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1992—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1993—Oceanview Knights, Agat, Guam
1994—Hong Kong International Dragons*
1995—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1996—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
1997—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1998—Christian Academy Japan Knights, Tokyo
1999—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
2000—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines
2001—St. Mary’s International Titans, Tokyo
2002—St. Mary’s International Titans, Tokyo
2003—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
2004—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
2005—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
2006—Yokota Panthers, Yokota Air Base, Japan
2007—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
2008—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
2009—St. Mary’s International Titans, Tokyo
2010—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
2011—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
2012—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
2013—American School In Japan Mustangs, Tokyo
*-awarded title after Seoul American, which beat Hong Kong International 50-48 in championship game, vacated title for having used an ineligible player.

Girls

Division I

Thursday at Yokota Air Base, Japan
Double-elimination playoffs
Seisen International 39, Faith Academy 28, 13th and 14th place
Okkodo 49, Notre Dame 21, 11th and 12th place
Christian Academy Japan 32, Yokota 29, ninth and 10th place
Kubasaki 33, John F. Kennedy 32, seventh and eighth place
American School in Japan 45, Kadena 44, OT; Kadena eliminated, finishes third.
Southern vs. SAHS at Capps, 3 p.m., fifth and sixth place
ASIJ 57, Kinnick 53, OT
Kinnick 45, ASIJ 32; ASIJ eliminated, Kinnick wins championship

Okkodo 49, Faith 21
Okkodo
....... 15 16 10 8—49
ND....... 4 9 5 3—21
Scoring — Okkodo: Felicia Borja 16; Notre Dame: Via Dafont 10.

Seisen 39, Faith 28
Faith
....... 9 5 5 9—28
Seisen....... 10 11 8 10—39
Scoring — Seisen: Maya Davis 16, Tina Varkevisser 12; Faith: Jackie Long 12.

CAJ 32, Yokota 29
CAJ
.......10 6 9 7—32
Yokota....... 3 12 7 7—29
Scoring — CAJ: Isabelle Charley 8; Yokota: Brianna Harris 10, Sarah Claypool 10.

Kubasaki 33, JFK 32
JFK....... 10 6 7 9—32
Kubasaki....... 5 12 11 5—33
Scoring — Kubasaki: Sydney Johnson 13. Noteworthy — Janade Amos' two free throws with 1.4 seconds left won it for Dragons.

ASIJ 45, Kadena 44, OT
ASIJ....... 10 10 13 6 6—45
Kadena....... 10 5 10 14 5—44
Scoring — ASIJ: Bessie Noll 17, Liz Thornton 13; Kadena: Maria Vaughan 19, Jasmine Rhodes 10.

SAHS 50, AOLG 43
AOLG
....... 16 4 13 10—43
SAHS.......10 12 18 10—50
Scoring — SAHS: Jasmine Thomas 30 (14 in third quarter), Mecca Perkins 14; AOLG: Julie Ilao 15, Alina Bonto 13.

Championship Game 1
ASIJ 57, Kinnick 53, OT
ASIJ
....... 9 18 9 11 10—57
Kinnick....... 8 12 12 15 6—53
Scoring — ASIJ: Bessie Noll 19, Liz Thornton 16, Joey Yamada 12, Mia Weinland 10; Kinnick: De’Asia Brown 28, Alyshia Allison 11.

Championship Game 2
Kinnick 45, ASIJ 32
ASIJ
....... 6 4 11 11—32
Kinnick.......10 12 13 10—45
Scoring — Kinnick: Alyshia Allison 17, De’Asia Brown 16; ASIJ: Bessie Noll 13. Rebounding — Kinnick: Mashiya McKinney 15.

Awards
Most Valuable Player
— Bessie Noll, American School In Japan.
All-Tournament team — Alina Bonto, Academy of Our Lady of Guam; Bessie Noll (four-time selection), American School In Japan; Isabelle Charley, Christian Academy Japan; Crystal Pardilla, John F. Kennedy; Jasmine Rhodes, Maria Vaughan (two-time selection), Eisiah Lawson, Kadena; De’Asia Brown, Alyshia Allison, Nile C. Kinnick; Sydney Johnson, Kubasaki; Brianna DelGado, Okkodo; Jasmine Thomas, Mecca Perkins (three-time selection), Seoul American; April Talledo, Southern; Brianna Harris, Yokota.

Champions gallery

1976—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines
1977—Wagner Falcons, Clark Air Base, Philippines
1978—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1979—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1980—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1981—No tournament
1982—George Washington Geckos, Mangilao, Guam
1983—John F. Kennedy Islanders, Upper Tumon, Guam
1984—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
1985—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1986—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1987—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1988—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1989—Yokota Panthers, Yokota Air Base, Japan
1990—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1991—Yokota Panthers, Yokota Air Base, Japan
1992—American School In Japan Mustangs, Tokyo
1993—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
1994—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
1995—Nile C. Kinnick Red Devils, Yokosuka Naval Base, Japan
1996—Nile C. Kinnick Red Devils, Yokosuka Naval Base, Japan
1997—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines
1998—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines
1999—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines
2000—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines
2001—Nile C. Kinnick Red Devils, Yokosuka Naval Base, Japan
2002—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
2003—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
2004—Kubasaki Dragons, Camp Foster, Okinawa
2005—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
2006—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
2007—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
2008—Kadena Panthers, Kadena Air Base, Okinawa
2009—Faith Academy Vanguards, Manila, Philippines
2010—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
2011—Seoul American Falcons, Yongsan Garrison, South Korea
2012—Faith Academy Vanguards, Philippines
2013—Nile C. Kinnick Red Devils, Yokosuka Naval Base, Japan

 


 

Join the conversation and share your voice.

Show Comments

Advertisement
Advertisement
Advertisement