Quantcast
Advertisement

Far East basketball - Day 1

Schedule/results for Monday, Feb. 18

Double-elimination playoffs
(Teams are eliminated from title consideration after two losses, but play on for lesser placement)

Boys

Division I

(At Camp Foster and Marine Corps Air Station Futenma, Okinawa)
Faith Academy 45, John F. Kennedy 34
Okkodo 60, Christian Academy Japan 41
Kadena 55, St. Mary’s International 47
American School In Japan 61, Guam High 50
Father Duenas Memorial 42, Southern 24
Nile C. Kinnick 55, George Washington 41
Seoul American 58, Yokota 55
Faith Academy 58, Okkodo 34
ASIJ 65, Kadena 35
CAJ 48, St. Mary's 34; St. Mary's eliminated
Father Duenas 56, Kinnick 50
Guam High 52, Southern 43, Southern eliminated
Kubasaki 46, Seoul American 41
Yokota 48, George Washington 46; George Washington eliminated

Monday schedule complete

Division II

(At Camp Zama, Japan)
St. Paul Christian 69, E.J. King 39
Robert D. Edgren 63, St. Maur International 50
Matthew C. Perry 55, Okinawa Christian International 36
Zion Christian Academy 79, Osan American 77 OT
St. Paul Christian 61, Daegu 56
Edgren 61, Yongsan International-Seoul 47
Perry 72, Morrison Christian Academy 60
Zama American 88, Zion Christian 61
Okinawa Christian 75, Daegu 49; Daegu eliminated
YIS-S 64, Osan American 59, Osan eliminated
Morrison Christian 70, King 49; King eliminated
Zion Christian 62, St. Maur 59; St. Maur eliminated

Monday schedule complete

Girls

Division I

(At Yokota Air Base, Japan)
American School in Japan 46, Guam High 16
Kubasaki 36, Notre Dame 24
Academy of Our Lady of Guam 46, Seisen International 13
Seoul American 39, Christian Academy Japan 24
Nile C. Kinnick 48, John F. Kennedy 30
Southern 49, Faith Academy 33
Yokota 57, Okkodo 51
ASIJ 52, Kubasaki 35
Academy of Our Lady 57, Seoul American 35
Seisen 36, Notre Dame 30; Notre Dame eliminated
Kinnick 58, Southern 45
John F. Kennedy 29, CAJ 23; CAJ eliminated
Kadena 54, Yokota 26
Okkodo 34, Faith Academy 24; Faith Academy eliminated

Monday schedule complete

Division II

(At Misawa Air Base, Japan)
Daegu 36, International School of the Sacred Heart 26
Morrison Christian Academy 42, Osan American 15
Zama American 40, Robert D. Edgren 37
E.J. King 50, St. Paul Christian 33
Yongsan International-Seoul 46, Daegu 37
Morrison Christian 54, Perry 24
Edgren 51, Osan American 25; Osan American eliminated
St. Paul Christian 48, Sacred Heart 42; Sacred Heart eliminated

Monday schedule complete
 

Join the conversation and share your voice.

Show Comments

Advertisement
Advertisement
Advertisement