Quantcast
Advertisement

2011 spring sports schedule: Guam


Jump ahead to:

Girls basketball
Boys soccer
Baseball

Track and field

(Meets are held at Leo Palace Resort in Yona and begin at 4 p.m. except where noted)

Friday, April 1
Okkodo vs. Guam High
Southern vs. Simon Sanchez
Father Duenas Memorial/Academy of Our Lady of Guam vs. George Washington

Advertisement

Friday, April 8
Guam High vs. Father Duenas Memorial/Academy of Our Lady of Guam
Simon Sanchez vs. Okkodo
Southern vs. John F. Kennedy
Okkodo vs. John F. Kennedy

Friday, April 15
George Washington vs. John F. Kennedy
Okkodo vs. Southern
Simon Sanchez vs. Guam High

Monday, April 25
John F. Kennedy vs. Father Duenas Memorial/Academy of Our Lady of Guam
Father Duenas Memorial/Academy of Our Lady of Guam vs. Simon Sanchez
Guam High vs. Southern
George Washington vs. Okkodo

Friday, April 29
Guam High vs. George Washington
Father Duenas Memorial/Academy of Our Lady of Guam vs. Okkodo
John F. Kennedy vs. Simon Sanchez

Friday, May 6
Simon Sanchez vs. George Washington
Guam High vs. John F. Kennedy
Southern vs. Father Duenas Memorial/Academy of Our Lady of Guam
George Washington vs. Southern

END REGULAR SEASON

Postseason

Saturday, May 14
Independent Interscholastic Athletic Association of Guam All-Island Meet, 10 a.m.

Girls basketball

(Games begin at 5:30 p.m. except where noted)

Saturday, April 2
George Washington 35, Guam High 29 

Wednesday, April 6
Academy of Our Lady of Guam 57, Guam High 23

Saturday, April 9
Guam High vs. Southern at Agat Gym

Tuesday, April 12
John F. Kennedy at Guam High

Friday, April 15
Simon Sanchez 57, Guam High 27

Saturday, April 16
Guam High vs. Harvest Christian Academy, site to be determined

Tuesday, April 19
Guam High at Okkodo

Saturday, April 23
St. Paul Christian at Guam High

Tuesday, April 26
Okkodo at Academy of Our Lady of Guam
George Washington at St. Paul Christian
Notre Dame at Simon Sanchez
Harvest Christian Academy vs. Southern at Agat Gym

Friday, April 29
Simon Sanchez vs. Harvest Christian Academy, site to be determined
John F. Kennedy at St. Paul Christian
Notre Dame at Guam High
George Washington at Southern

Saturday, April 30
Okkodo vs. John F. Kennedy at Sports Complex, Harmon
Harvest Christian Academy at St. Paul Christian
Academy of Our Lady of Guam at Guam High
George Washington at Notre Dame

Tuesday, May 3
Okkodo at Harvest Christian Academy
St. Paul Christian at Simon Sanchez
Guam High at George Washington
Southern at Academy of Our Lady of Guam

Friday, May 6
Harvest Christian Academy vs. John F. Kennedy at Sports Complex, Harmon
Simon Sanchez at Okkodo
Southern at Notre Dame
Academy of Our Lady of Guam at George Washington

Saturday, May 7
St. Paul Christian at Okkodo
Simon Sanchez vs. John F. Kennedy at Sports Complex, Harmon
Academy of Our Lady of Guam at Notre Dame
Southern at Guam High

END REGULAR SEASON

Postseason

Friday, May 13
Quarterfinals
(Games begin at 6 p.m.)
Game 1—Fourth-place Gadao vs. Taga regular-season champion
Game 2—Third-place Taga vs. second-place Gadao
Game 3—Third-place Gadao vs. second-place Taga
Game 4—Fourth-place Taga vs. Gadao regular-season champion
At Father Duenas Memorial School Phoenix Center

Tuesday, May 17
Semifinals

Game 5—Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5:30 p.m.
Game 6—Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Friday, May 20
Third-place game
Game 7—Game 5 loser vs. Game 6 loser, 5:30 p.m.
Championship
Game 8—Game 5 winner vs. Game 6 winner, 7 p.m.

Boys soccer

(matches begin at 4:30 p.m. except where noted)

Wednesday, April 6
Guam High 3, John F. Kennedy 3

Saturday, April 9
Father Duenas Memorial at Guam High

Thursday, April 14
Guam High at St. Paul Christian

Wednesday, April 20
St. John's 4, Guam High 0

Saturday, April 23
Harvest Christian Academy at Guam High

Monday, April 25
Notre Dame at St. John’s

Wednesday, April 27
St. Paul Christian at St. John’s
Harvest Christian Academy vs. John F. Kennedy at Okkodo

Thursday, April 28
Notre Dame vs. Southern at Leo Palace Resort 3, Yona
Guam High at Okkodo, 6 p.m.
Simon Sanchez at George Washington, 6:30 p.m.

Saturday, April 30
Guam High vs. Southern at Leo Palace Resort 3, Yona
George Washington vs. John F. Kennedy at Okkodo High School, Dededo
St. John’s at Harvest Christian Academy
Father Duenas Memorial at Okkodo, 6 p.m.

Monday, May 2
Notre Dame vs. Simon Sanchez at Okkodo High School, Dededo

Wednesday, May 4
Okkodo at St. Paul Christian
John F. Kennedy at St. John’s

Thursday, May 5
Simon Sanchez at Guam High
Southern vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort 1, Yona
Notre Dame at George Washington, 6:30 p.m.

Saturday, May 7
St. Paul vs. Southern at Leo Palace Resort 3, Yona
John F. Kennedy vs. Notre Dame at Leo Palace Resort 2, Yona
Simon Sanchez vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort 1, Yona
Okkodo at Harvest Christian Academy
Guam High at George Washington, 6:30 p.m.

END REGULAR SEASON

Postseason

Thursday, May 12
Quarterfinals
(matches begin at 4:30 p.m.)

Match 1—Eighth place vs. regular-season champion
Match 2—Fifth place vs. fourth place
Match 3—Sixth place vs. third place
Match 4—Seventh place vs. second place
At Guam Football Association Wettengel Field

Tuesday, May 17
Semifinals

Match 5—Match 1 winner vs. Match 2 winner, 4:30 p.m.
Match 6—Match 3 winner vs. Match 4 winner, 6:30 p.m.

Saturday, May 21
Third-place match

Match 7—Match 5 loser vs. Match 6 loser, 4:30 p.m.
Championship
Match 8—Match 5 winner vs. Match 6 winner, 6:30 p.m.

Baseball

(Games begin at 4 p.m. except where noted)

Saturday, April 2
Notre Dame at Okkodo, 10 a.m.
Southern at George Washington, 10 a.m.
Guam High vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort, Yona, 10 a.m.
Simon Sanchez vs. John F. Kennedy at Okkodo High School, Dededo, 12:30 p.m.

Tuesday, April 5
Simon Sanchez vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort, Yona
Notre Dame vs. John F. Kennedy at Okkodo High School, Dededo
Okkodo at Guam High

Wednesday, April 6
John F. Kennedy vs. Southern at George Washington High School, Mangilao

Thursday, April 7
Notre Dame vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort, Yona
Okkodo at George Washington
Guam High vs. Simon Sanchez at Okkodo High School, Dededo, 6:30 p.m.

Saturday, April 9
Simon Sanchez at Okkodo, 10 a.m.
Notre Dame vs. Southern at George Washington High School, Mangilao, 10 a.m.
George Washington vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort, Yona, 10 a.m.
Guam High vs. John F. Kennedy at Okkodo High School, Dededo, 12:30 p.m.

Tuesday, April 12
George Washington vs. John F. Kennedy at Okkodo High School, Dededo
Okkodo vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort, Yona
Guam High vs. Southern at George Washington High School, Mangilao

Wednesday, April 13
Simon Sanchez vs. Southern at George Washington High School, Mangilao

Thursday, April 14
Notre Dame at George Washington
John F. Kennedy at Okkodo
Guam High vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort, Yona

Saturday, April 16
Guam High at George Washington, 10 a.m.
Notre Dame vs. Simon Sanchez at Okkodo High School, Dededo, 10 a.m.
Father Duenas Memorial vs. Southern at George Washington High School, Mangilao, 12:30 p.m.

Monday, April 18
Okkodo vs. Notre Dame, site to be determined
John F. Kennedy vs. Simon Sanchez at Okkodo High School, Dededo
Father Duenas Memorial at Guam High

Tuesday, April 19
Southern at George Washington

Wednesday, April 20
John F. Kennedy vs. Notre Dame, site to be determined
Father Duenas Memorial vs. Simon Sanchez at Okkodo High School, Dededo

Thursday, April 21
Guam High at Okkodo

Saturday, April 23
George Washington at Okkodo, 10 a.m.
Simon Sanchez at Guam High, 10 a.m.
Southern vs. John F. Kennedy at Okkodo High School, Dededo, 12:30 p.m.

Monday, April 25
Southern vs. Notre Dame at George Washington High School, Mangilao, 4 p.m.
Father Duenas Memorial at George Washington, 4 p.m.

Tuesday, April 26
John F. Kennedy at Guam High
Simon Sanchez at Okkodo

Wednesday, April 27
Father Duenas Memorial vs. Notre Dame, site to be determined

Thursday, April 28
John F. Kennedy at George Washington
Father Duenas Memorial at Okkodo
Southern at Guam High

Saturday, April 30
George Washington vs. Notre Dame, site to be determined, 9 a.m.
Southern vs. Simon Sanchez at Okkodo High School, Dededo, time to be determined
John F. Kennedy at Okkodo, time to be determined
Father Duenas Memorial at Guam High, time to be determined

Monday, May 2
Simon Sanchez vs. Notre Dame, site to be determined
George Washington at Guam High
Southern vs. Father Duenas Memorial at Leo Palace Resort, Yona

END REGULAR SEASON

Postseason
(all sites to be determined)

Saturday, May 7
Quarterfinals
Game 1—Eighth place vs. regular-season champion
Game 2—Fifth place vs. fourth place
Game 3—Sixth place vs. third place
Game 4—Seventh place vs. second place

Wednesday, May 11
Semifinals

Game 5—Game 1 winner vs. Game 2 winner
Game 6—Game 3 winner vs. Game 4 winner

Saturday, May 14
Third-place game

Game 7—Game 5 loser vs. Game 6 loser, time to be determined

Championship
Game 8—Game 5 winner vs. Game 6 winner, time to be determined
 

Join the conversation and share your voice.

Show Comments

Advertisement
Advertisement
Advertisement