Quantcast
Advertisement

Pacific High School Scoreboard for the March8 edition


Basketball
2010 March Madness
Pacific Regional Basketball Tournament
At Coral Reef Fitness & Sports Center,
Andersen Air Force Base, Guam
Day 7 results
Men’s double-elimination playoffs
(all times Guam Standard)
Friday’s games
Game 1
—Area III All-Stars, South Korea, 66, Misawa Air Base, Japan, 63
Game 2—Guam Senior National Team 71, Joint Region Marianas B, Guam, 50
Game 3—Joint Region Marianas A, Guam, 2, Budweiser Kings, Guam, 0, forfeit
Saturday’s games
Game 4—Misawa Air Base 74, Joint Region Marianas B 61; Joint Region Marianas B eliminated
Game 5—Osan Air Base, South Korea, 59, Area III 51
Game 6—Joint Region Marianas A 96, Guam Senior National Team 63
Game 7—Budweiser 55, Guam Senior National Team 54; Guam Senior National Team eliminated
Game 8—Misawa Air Base 67, Area III 59; Area III eliminated
Game 9—Osan Air Base 67, Joint Region Marianas A 63
Game 10—Budweiser 81, Misawa Air Base 52; Misawa Air Base eliminated
Sunday’s games
Game 11—Joint Region Marianas A vs. Budweiser, 1 p.m.
Game 12—Osan Air Base vs. Game 11 winner, 5 p.m.
Game 13—Osan Air Base vs. Game 11 winner if Osan Air Base loses Game 12, time to be determined
Saturday’s summaries
Misawa Air Base 74,
Joint Region Marianas B 61

JRM-B 11 16 14 20—61
Misawa 20 16 20 18—74


Scoring—Misawa Air Base, Maurice Lakersday 23, Darone Frierson 14, Doctavius French 14, Johnny Smith 11; Joint Region Marianas B, DeLeon West 21, Matt Gensic 10, Carlos Borders 10.
Osan Air Base 59, Area III 51

Area III 10 14 15 12—51
Osan 16 15 10 18—59


Scoring—Osan Air Base, Larturo Washington 17, Anthony Showers 14; Area III, Brett Eason 22.
Joint Region Marianas A 96,
Guam Senior National Team 63

GSNT 20 18 10 15—63
JRM-A 20 22 26 28—96


Scoring—Joint Region Marianas A, Tyrone Hayes 26, Shelton Williams 16, Marcus Howard 14, Maurice Wong 14; Guam Senior National Team, Vince Estella 14, John Chaco 11, Romeo Sanchez 10.
Budweiser 55,
Guam Senior National Team 54

Budweiser 12 15 11 17—55
GSNT 11 18 12 13—54


Scoring—Budweiser, Fred Peters 13, Paul Alger 10; Guam Senior National Team, John Chaco 16, Vince Estella 11.
Misawa Air Base 67, Area III 59

Area III 17 16 18 8—59
Misawa 11 19 12 25—67


Scoring—Misawa Air Base, Maurice Lakersday 17, Taurean Hunt 15, Darone Frierson 13, Doctavious French 13; Area III, Kelley Johnson 13, Alvis Louis 11, Brett Eason 10, Brad Fieck 10.
Osan Air Base 67,
Joint Region Marianas A 63

JRM-A 17 18 17 11—63
Osan 9 17 20 21—67


Scoring—Osan Air Base, Aharon Goins 12, Anthony Showers 12, Larturo Washington 11; Joint Region Marianas A, Tyrone Hayes 27, Maurice Wong 12.
Budweiser 81, Misawa Air Base 52

Budweiser 28 12 22 19—81
Misawa 12 12 16 12—52


Scoring—Budweiser, Frances Benitez 21, De’Andre Walker 16, Eduardo Baza 13, Fayth Thompson 10; Misawa Air Base, Doctavious French 17, Taurean Hunt 14.
Women’s double-elimination playoffs
Thursday’s games
Game 1
—Yokota Air Base, Japan, 68, Misawa Air Base, Japan, 56
Game 2—Andersen Air Force Base, Guam, 55, Guam Senior National Team 48
Game 3—Guam Senior National Team 74, Misawa Air Base 71, OT; Misawa Air Base eliminated
Friday’s games
Game 4
—Camp Humphreys, South Korea, 72, Yokota Air Base 43
Game 5—Andersen Air Force Base 65, Osan Air Base, South Korea, 59
Game 6—Yokota Air Base 61, Osan Air Base 52; Osan Air Base eliminated
Saturday’s games
Game 7—Yokota Air Base 63, Guam Senior National Team 54; Guam Senior National Team eliminated
Game 8—Camp Humphreys 78, Andersen Air Force Base 57
Sunday’s games
Game 9—Yokota Air Base vs. Andersen Air Force Base, 11 a.m.
Game 10—Camp Humphreys vs. Game 9 winner, 3 p.m.
Game 11—Camp Humphreys vs. Game 9 winner if Camp Humphreys loses Game 10, 7 p.m.
Saturday’s summaries
Yokota Air Base 63,
Guam Senior National Team 54

Yokota 12 24 10 17—63
GSNT 18 9 15 12—54


Scoring—Yokota Air Base, Cat Carlson 16, Nayu Takahashi 15, Carly Ledeboer f11; Guam Senior National Team, Joneal Cruz 16, Brianna Benito 14, Derin Santos 12.
Camp Humphreys 78, Andersen Air Force Base 57

Andersen 13 20 14 10—57
Humphreys 17 25 17 19—78


Scoring—Camp Humphreys, Taneisha Cook 28, Keisha Harper 16, Salena Mabins 14; Andersen Air Force Base, Christina Cooper 28.


High school

Guam
Boys basketball
Saturday’s summary
Guam High 56,
Father Duenas Memorial 41
At Mangilao

Guam High 13 10 18 15—56
FDMS 11 5 11 14—41


Scoring—Guam High, Jayson Brunson 18, Derrell Brunner 14, Paul Floyd 12; Father Duenas Memorial, Earvin Jose 14. Rebounding—Guam High, Jayson Brunson 12. Assists—Guam High, Jayson Brunson 12. Steals—Guam High, Jayson Brunson 5. Noteworthy—Brunson records a triple-double as Panthers enter next week’s Independent Interscholastic Athletic Association of Guam playoffs as the top seed with a school-best 11-2 regular-season record.
Japan
Boys soccer
Saturday’s summaries
Samurai Shootout Tournament
At Marine Corps Air Station Iwakuni
Robert D. Edgren 4, E.J. King 0
Halftime—Robert D. Edgren 1, E.J. King 0. Scoring—Robert D. Edgren, Cheston Nurial-Dacalio 1 (1), T.J. Adamson 1 (1), Matt Linder 1 (1), Sean Gammel 1 (1). Assists—Robert D. Edgren, Ryan Sperl 1, Ray Kaiser 1, Jack Koch 1.
Matthew C. Perry 2,
Canadian Academy 2
Halftime—Canadian Academy 1, Matthew C. Perry 0. Scoring—Matthew C. Perry, Andre Bugawan 1 (10), Yuta Fleming 1 (3).
Robert D. Edgren 5, Zama American 0
Halftime—Robert D. Edgren 3, Zama American 0. Scoring—Robert D. Edgren, Matt Linder 3 (4), Cheston Nurial-Dacalio 2 (3), Ryan Sperl 1 (1). Assists—Robert D. Edgren, Cheston Nurial-Dacalio 1, Ryan Sperl 1.
Canadian Academy 5,
Robert D. Edgren 0
Halftime—Canadian Academy 3, Robert D. Edgren 0.
Girls soccer
Saturday’s summaries
Samurai Shootout Tournament
At Marine Corps Air Station Iwakuni
Robert D. Edgren 9,
Marist Brothers International 0
Halftime—Robert D. Edgren 4, Marist Brothers International 0. Scoring—Robert D. Edgren, Jen Black 3 (6), Meghan Reed 3 (3), Ashley Hawkins 1 (4), Liz Batten 1 (1), Marissa Goodwin 1 (1). Assists—Robert D. Edgren, Jen Black 2, Ashley Hawkins 2, Marissa Goodwin 1, Heather Frohling 1, Aviana Colbern 1, Miyabi Magee 1.
Canadian Academy 4,
Robert D. Edgren 3
Halftime—Canadian Academy 2, Robert D. Edgren 1. Scoring—Robert D. Edgren, Jen Black 2 (8), Ashley Hawkins 1 (5). Assists—Robert D. Edgren, Bailey Howard 1, Chloe Yahtzee 1.
Canadian Academy 3, Zama American 1
Halftime—1-1. Scoring—Zama American, Taylor Russell 1 (1). Assist—Zama American, Chanel Kimball 1.
Zama American 5,
Marist Brothers International 2
Halftime—Zama American 2, Marist Brothers International 0. Scoring—Zama American, Chanel Kimball 3 (3), Taylor Russell 1 (2), Rachel Walls 1 (2). Assists—Zama American, Rachel Walls 2, Taylor Russell 1, Crystal Quinn 1, Nia Rose 1.
Canadian Academy 1,
Matthew C. Perry 0
Halftime—0-0.
Matthew C. Perry 3,
Marist Brothers International 1
Halftime—Matthew C. Perry 1, Marist Brothers International 0. Scoring—Matthew C. Perry, Victoria Pelletier 1 (3), Allyn Anderson 1 (1), Ari Morcarski 1 (1).
Girls softball
Saturday’s summary
Yokota 5, E.J. King 3
At Sasebo Naval Base
E.J. King 000 012 0—3
Yokota 201 101 x—5
Batting—Yokota, Tjayden Cornell 2-for-2, RBI, 2 SB. Pitching—Yokota, Tjayden Cornell 7 H, 2 BB, 9 SO. Noteworthy—Cobras left five runners stranded on base over last three innings. Grace Hord stole home for Yokota’s fourth run in the fourth inning; it proved to be the game-winner.
Friday’s summary
E.J. King 7, Yokota 6
At Sasebo Naval Base
Yokota 130 200—6
E.J. King 300 04x—7
Noteworthy—Fielding error by Yokota led to four-run game-ending uprising by Cobras.
South Korea
Boys soccer
Saturday’s summaries
Seoul American 2, Seoul International 2
At Yongsan Garrison
Halftime—1-1. Scoring—Seoul American, Peter O’Grady 1 (4), Eugene So 1 (2); Seoul International, Andrew Lim 1 (1), Eddie Cho 1 (1). Assists—Seoul American, Josh Chung 1, Eugene So 1.

Osan American 1, Korea International 1
At Pangyo
Halftime—Korea International 1, Osan American 0. Scoring—Osan American, Jake Mattison 1 (1).
Seoul Foreign 2, Taejon Christian International 1
At Daejeon
Halftime—Seoul Foreign 2, Taejon Christian International 1. Scoring—Seoul Foreign, Andrew Park 1 (4), Ryan Suh 1 (1); Daejon Christian International, Sam Yoon 1 (3). Assist—Seoul Foreign, Jordan Um 1.
Yongsan International-Seoul 8,
Daegu American 0
At Camp Walker
Halftime—Yongsan International-Seoul 5, Daegu American 0. Scoring—Yongsan International-Seoul, Jonathan Park 2 (3), David Kim 2 (2), Woo Jin Kim 2 (2), Jimmy Kim 1 (1), Roland Umaru 1 (1). Assists—Yongsan International-Seoul, David Kim 1, Jonathan Park 1, Woo Jin Kim 1.
Friday’s summary
Yongsan International-Seoul 3, Taejon Christian International 3
At Daejeon
Halftime—Taejon Christian International 2, Yongsan International-Seoul 0. Scoring—Yongsan International-Seoul, Yeram Byun 2 (2), Jonathan Park 1 (1); Taejon Christian International, Sam Yoon 1 (2), Hamid Alayaki 1 (1), Suhhoon Kim 1 (1). Assist—Yongsan International-Seoul, Harold Akawor 1.
Girls soccer
Saturday’s summaries
Daegu American 4,
Yongsan International-Seoul 0
At Camp Walker
Halftime
—Daegu American 3, Yongsan International-Seoul 0. Scoring—Daegu American, Angie Robinet 3 (3), Leanne Quizon 1 (2). Assist—Daegu American, Kristina Bergman 1.
Osan American 8, Korea International 1
At Pangyo
Halftime—Osan American 7, Korea International 1. Scoring—Osan American, Stephanie McDole 4 (4), Angela Frisby 2 (2), Courtney Ouelette 1 (1), Lucie Yunevich 1 (1); Korea International, Grace Paik 1 (1). Assists—Osan American, Courtney Ouelette 3, Lucie Yunevich 1, Kylee Russell 1.
Seoul American 4, Seoul International 0
At Yongsan Garrison
Halftime—Seoul American 1, Seoul International 0. Scoring—Seoul American, Liz Gleaves 1 (3), Rebecca Mitchell 1 (1), Lee Ann Schade 1 (1), Angelique Nash 1 (1). Assists—Seoul American, Liz Gleaves 2.
Seoul Foreign 3,
Taejon Christian International 1
At Daejeon
Halftime—Seoul Foreign 2, Taejon Christian International 0. Scoring—Seoul Foreign, Yiota Kastritis 2 (8), Claire Bartels 1 (1); Taejon Christian International, Nina Aaltonen 1 (9). Assists—Seoul Foreign, Kathy Lee 2, Leah Chung 1; Taejon Christian International, Caroline Lee 1.
Friday’s summary
Taejon Christian International 9,
Yongsan International-Seoul 0
At Daejeon
Halftime—Taejon Christian International 5, Yongsan International-Seoul 0. Scoring—Taejon Christian International, Nina Aaltonen 3 (8), Marlee Elmer 2 (3), Sun Jin Nam 1 (1), Janis Pok 1 (1), You-Kyung Nam 1 (1), Joyce Kim 1 (1). Assists—Taejon Christian International, Young Chang 1, Caroline Lee 1, Marlee Elmer 1, Janis Pok 1.
Okinawa
Girls soccer`
Saturday’s summaries
Kubasaki 5, Yomei 0
At Camp Foster
Halftime—Kubasaki 4, Yomei 0. Scoring—Kubasaki, Elizabeth Fabila 3 (3), Heather Hyson 1 (1), Brianna Tarver 1 (1). Assists—Kubasaki, Heather Hyson 2.
Kubasaki 4, Oroku 1
At Camp Foster
Halftime—Kubasaki 3, Oroku 1. Scoring—Kubasaki, Elizabeth Fabila 3 (6), Brianna Tarver 1 (2). Assist—Kubasaki, Elizabeth Fabila 1.


Advertisement
Advertisement
Advertisement