Quantcast
Advertisement

Europe Scoreboard: Nov. 6, 2012

High School

Volleyball

2012 European Volleyball Championships
All-Tournament teams
(Selected by coaches)
Division III
MVP_Aspen Luna, Rota Hailey Sorenson, Alconbury; Karey Daniel, Ankara; Ana-Marija Vasileva, Brussels; Kaia Pierce, Menwith Hill; Natalia Rivera, Rota; Rachel Vosler, Allessia Briggs, Sigonella.
Division II
MVP_Victoria Krause, Naples
Caprice Lockett, Aurora Alejos, Ansbach; Domiziana Mazzoni, AOSR; Devin Franco, Aviano; Isabel Krause, Logan Percival, Naples; Tia Juliano, Vicenza.
Division I
MVP_Sarah Schiller, Ramstein
Aneli Whitford, Heidelberg; Grace Gonzales, Kaiserslautern; Eliza Evans, Lakenheath; Rachel Hess, Mercedes Deets, Patch; Sarah Szybist, Ramstein; Alex Lopez, Vilseck. 

DODDS Europe All-Region teams
(Selected by coaches)
Region I (large schools)
First Team

Eliza Evans, Jourdan Hodge, Lakenheath; Abby Kinnear, Madison Puckett, AFNORTH; Jamielynn Gamboa, Racquel Crepeau, SHAPE.
Second Team
Kaelan Rasmussen, Lakenheath; Erica Balkeum, AFNORTH; Elif Celik, SHAPE.
Region I (small schools)
First Team
Kaia Pierce, Menwith Hill; Aspen Luna, Natalia Rivera, Rota; Ashley Goluba, Taylor Currie, Emily Luong, Alconbury; Anya Shelton, Brussels.
Honorable Mention
Tiffani Driscoll, Rota; Hailey Sorensen, Alconbury; Arielle Rogers, Mikala McClain, Menwith Hill; Ana-Marija Vasileva, Teodora Vasileva, Brussels.
Region II
First Team

Maeden Doan, Sarah Schiller, Sarah Szybist, Ramstein; Grace Gonzalez, Kaiserslautern; Brooklyn Porter, Black Forest Academy; Meghan Smith, Kaitlyn Velsvaag, Kristen Velsvaag, Wiesbaden.
Second Team
Lydia Horn, Brandy Oliver, Bitburg; Misty Castillo, Tonje Lunde, Kaiserslautern; Jenny Ellis, Black Forest Academy; Joanna Oviedo, Baumholder.
Region III
First Team

Rachel Hess, Mercedes Deets, Patch; Caprice Lockett, Alyssa Solis, Aurora Alejos, Ansbach; Alex Lopez, Vilseck; Kiana Glenn, Hohenfels; Tricia Valverde, Schweinfurt; Aneli Whitford, Heldelberg.
Second Team
Tashia Golson, Hohenfels; Emma Roberts, Heidelberg; Chelsey Emery, Bamberg; Sarah Runey, Logan Street, Schweinfurt; Brittany Hyde, Patch.
Region IV
First Team

Devin Franco, Giulia Silvi, Aviano; Victoria Krause, Isabel Krause, Logan Percival, Naples; Rachel Vosler, Deeanna Brown, Sigonella; Tia Juliano, Lorena Somera, Vicenza; Domiziana Mazzoni, American Overseas School of Rome. 

 

 

 

Join the conversation and share your voice.

Show Comments

Advertisement
Advertisement
NFL Challenge
Advertisement