Quantcast
Advertisement

Complete All-Armed Forces softball tournament recap

It was a black-and-gold kind of week last week at Fort Sill, Okla., where the All-Army teams repeated as All-Armed Forces softball tournament champions, while two Korea-based soldiers were named to the All-Armed Forces teams.

Miranda Campbell of Camp Casey and Kenneth Turlington of Camp Humphreys now head to Oklahoma City, where the All-Armed Forces teams compete in the Amateur Softball Association’s national Class A championship tournaments.

Here are the complete All-Armed Forces tournaments:

Men’s standings
Army, 8-1; Air Force, 6-3; Navy, 2-6; Marine Corps, 1-7

Sunday,  Sept. 15
Navy 21, Marine Corps 6
Air Force 25, Army 24
Marine Corps 18, Air Force 17 (8)
Army 19, Navy 3

Monday, Sept. 16
Air Force 25, Navy 19
Army 31, Marine Corps 30
Army 22, Navy 7
Air Force 19, Marine Corps 4

Tuesday, Sept. 17
Army 23, Marine Corps 16
Air Force 23, Navy 17
Army 24, Air Force 21
Navy vs. Marine Corps, ppd., rain

Wednesday, Sept. 18
Air Force 20, Navy 14
Army 26, Navy 11
Air Force 24, Marine Corps 20
Army 25, Marine Corps 16

Thursday, Sept. 19
Navy 20, Marine Corps 13
Army 23, Air Force 8

All-Armed Forces team
(Coaches: Victor Rivera, Fort Drum, N.Y.; Michael Dochwhat, Fort Sill, Okla.)
Army — David Moore, Fort Bragg, N.C.; Dane Miller, Fort Sill, Okla.; Jacob Lenk, Bamberg, Germany; Marshall Woods, Schofield Barracks, Hawaii; Eric Querry, Fort Hood, Texas; Kenneth Turlington, Camp Humphreys, South Korea.
Air Force — John Allen, Grand Forks, N.D.; Nickolas Maragliano, Youngstown Air Reserve Station, Ohio; Charles Campbell, Scott, Ill.; Jose Otero, March Air Reserve Base, Calif.; Dexter High, Nellis, Nev.
Navy — Waylong Logsdon, Joint Base Hickam-Pearl Harbor, Hawaii; Jacob Alicuben, Clemson-class destroyer USS Reuben James.
Marine Corps — Rynne Brandt, Camp Pendleton, Calif.

Women’s standings
Army, 8-0; Air Force, 4-4, Navy, 0-8

Sunday, Sept. 15
Air Force 7, Navy 1
Army 12, Air Force 5
Army 10, Navy 0

Monday, Sept. 16
Air Force 2, Navy 0
Army 8, Air Force 4
Army 9, Navy 1

Tuesday, Sept. 17
Army 3, Air Force 2
Army 4, Navy 2
Air Force 16, Navy 1

Wednesday, Sept. 18
Army 13, Navy 8
Air Force 6, Navy 5
Army 6, Air Force 3

All-Armed Forces team
(Coaches: Kenneth Fairley, Fort Sill, Okla.; Andre Amantine, Fort Sill, Okla.; Parrish Purnell, Bethesda, Md.)
Army — Leina Braxton and Terri Andreoni, Fort Bliss, Texas; Melissa Graves, Fort Bragg, N.C.;  Miranda Campbell, Camp Casey, South Korea; Trina McGee, Fort Campbell, Ky.; Shermeka Burks, Gretna, La.; April McGarity, Fort Meade, Md.; Britnee Arvella, Massachusetts Army National Guard.
Air Force — Candace Dugo, Beale, Calif.; Kristina Dempsey, Suffolk, Va.; Alexis Vincent, Whiteman, Mo.; Karrie Warren, Tyndall, Fla.
Navy — Janiccia Taylor, Nimitz-class aircraft carrier USS Dwight D. Eisenhower; Christian Camp, Nimitz-class aircraft carrier USS Abraham Lincoln.

Join the conversation and share your voice.

Show Comments

 
Advertisement
Pacific Sportsblog Archives

 

Ornauer on AFN

 

Stars and Stripes reporter Dave Ornauer talks about the Pacific sports scene on AFN Radio. (Click on right arrow to play file.)

 

April 18:Stars and Stripes reporter Dave Ornauer presents the fastest two minutes in Kanto Plain high school sports.

March 31: Dave Ornauer highlights Far East soccer between Nile C. Kinnick and Matthew C. Perry and talks a little about track, baseball and softball.

March 21: Dave Ornauer talks about last weekends track meet, where a Yokota runner almost beat a Pacific record and highlights a couple Far East baseball and soccer games.

March 14: Spring has sprung and Dave Ornauer is in full bloom over DODDS Pacific baseball, softball, soccer and track teams.